Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu

- Reklama -
Logowanie

- Reklama -Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy uważacie, że forum OstrowiecNR1
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.

Szydłów - Brama Krakowska

Zdjęcie znajduje się w albumie Architektura polskich miast i miasteczek. Zdjęcie dodał januszko321.
Zdjęcie. Ostrowiec Świętokrzyski. Tytuł: "Szydłów - Brama Krakowska". Opis: "...".
Dodaj do wartościowych
Opis: Wstawienie tego zdjęcia i pisma Komendanta Milicji Obywatelskiej do mego Taty, dr Eugeniusza Dziewulskiego było spowodowane obejrzeniem pięknej fotografii kolegi Sternika w tym właśnie Albumie na str. 1, przedstawiającej tę właśnie Bramę Krakowską w Szydłowie.
Pewnie niewiele osób zna tę historię z połowy czerwca 1963 roku, gdy mój Tato będąc na wycieczce klasowej mej starszej siostry Hanki z L.O. Chreptowicza (jako lekarz i opiekun) wybrał się do Szydłowa. Tam właśnie wraz z grupą uczniów i Profesorką Felicją Kozłowską postanowili odwiedzić słynną, zabytkową Bramę Krakowską. Idąc po bruku (tzw. kocich łbach) i przechodząc akurat pod Bramą Krakowską, nagle prof. Kozłowska potknęła się, zaczepiając obcasem buta o coś wystającego. Mój Tato ratując przed upadkiem Panią Profesorkę, podtrzymał Ją, ale jednocześnie swym "sokolim wzrokiem" zaczął się przyglądać o co się tak potknęła "Fela".
Nagle dostrzegł sterczący między kocimi łbami kawałek metalu i z przerażeniem zorientował się, że to jest fragment wystającego skrzydełka bomby lotniczej. Okazało się, że to nie było skrzydełko, a skrzydło, bo jak się potem okazało była to bomba lotnicza sporego kalibru, bo stwierdzono, że to 500 kg bomba - niewypał, pozostałość po II wojnie światowej.
Tato, oczywiście jako przykładny obywatel natychmiast zawiadomił Posterunek Milicji. Teren natychmiast został ogrodzony i ściągnięci saperzy. Po jakimś czasie (po 2 miesiącach z okładem) Tato mój otrzymał na adres ostrowiecki następujące podziękowanie:
Posterunek Milicji Obywatelskiej
W Szydłowie pow. Staszów
L.dz. 530/63
Szydłów dn. 1.IX.1963r.
Do Ob. Eugeniusza Dziewulskiego
zam. Ostrowiec
ul. Sienkiewicza Nr 54 m 3
Posterunek Milicji Obywatelskiej w Szydłowie pow. Staszów zawiadamia, że złożony meldunek w tutejszym Posterunku M.O. o niewypale w Bramie Krakowskiej w Szydłowie w miesiącu czerwcu 1963 roku został pozytywnie załatwiony przez wojsko.
W powyższej sprawie składa się podziękowanie.
/Podpisano/
Komendant Posterunku M.O.
w Szydłowie
st. sierż. Pawlik Bolesław
...
Z boku pisma jest stwierdzenie, że to bomba lotnicza 500 kg.

I pomyśleć, że w tamtych czasach pod tą bramą po tym właśnie bruku z kocich łbów tysiące wycieczek przechodziło, tyle zwykłych ludzi codziennie chodziło, a także tyle furmanek zaprzężonych w podkute konie i na kołach z żelaznymi obręczami przejeżdżało (bo wtedy nie było jeszcze zakazu ruchu pod bramą) i nikt się nie dopatrzył ukrytej w ziemi potężnej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Dopiero wycieczka uczniów z ostrowieckiego liceum "Chreptusa" i pamiętny obcas pantofla Profesorki Kozłowskiej sprawił, że przypadkiem natrafiono na tę bombę, która przez lata była wielkim zagrożeniem dla zwykłych mieszkańców Szydłowa, a także rzesz przyjezdnych turystów z całej Polski i oczywiście też dla tego unikatowego zabytku historii.
Tato w swych żartach wielokrotnie opowiadał, jako anegdotę, że bomba ta spokojnie przeleżała sobie przez 18 lat po zakończeniu wojny tuż w bruku przy samej Bramie Krakowskiej i nikomu nie przeszkadzała i dopiero Dziewulski z Ostrowca musiał się tam znaleźć, by ją wypatrzeć i w pewnym sensie "ocalić" tę Bramę.
Kto wie, jak by się faktycznie potoczyła dalej historia tego zabytku, gdyby wtedy przez przypadek wycieczkowicze nie natrafili na tę bombę i saperzy szczęśliwie jej nie rozbroili?
Gdyby tak wielka bomba eksplodowała, po Bramie pozostałoby tylko wspomnienie, nie mówiąc już o ludziach, którzy znaleźliby się w pobliżu.
Dziś na zdjęciu kolegi Sternika widać, że po kocich łbach nie ma już śladu. Droga przebiegająca pod Bramą jest dziś wyasfaltowana. Ot i cała ta historia z 1963 roku związana z wycieczką ostrowieckich licealistów do Szydłowa i Bramą Krakowską.
Słowa kluczowe:
Autor/źródło: Załączony skan zdjęcia-pocztówki Bramy Krakowskiej oraz pisma z podziękowaniem do mego Taty od Posterunku M.O. w Szydłowie wyk. ja - januszko321
Data zrobienia: data wykonania skanu - maj 2013 r.
Odsłon: 393
Komentarze
Wpisz swój komentarz:
Podpis:  (Gość)
Na razie brak komentarzy.
Powiązane
zdjęcia:Miniatura zdjęcia "Hala".Hala...Miniatura zdjęcia "Rowerzysta".Rowerzysta...
Miniatura zdjęcia "Posypało".Posypało...Miniatura zdjęcia "Ujazd".Ujazd...Miniatura zdjęcia "Fosa".Fosa...Miniatura zdjęcia "Zamek".Zamek...Miniatura zdjęcia "Bank".Bank...