Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -

Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy chciałbyś śnieg na Święta Bożego Narodzenia?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.

Kolczak rudawy

Zdjęcie znajduje się w albumie Flora. Zdjęcie dodał i wykonał talar.
Zdjęcie. Tytuł: "Kolczak rudawy". Opis: "...".
Dodaj do wartościowych
Opis: Kapelusz Kolczaka rudawego dorasta do 8 cm średnicy. Ma kolor mniej lub bardziej rumianej bułeczki, cielistopomarańczowy, pomarańczowobrązowy, pomarańczowoczerwony. Początkowo kształt łukowaty, z wiekiem rozpościera się nieco, wygina i na środku zagłębia. Brzeg powyginany, ostry. Powierzchnia najpierw nieco pilśniowa, później gładka i naga.
Od spodu kapelusza łamliwe kolce, tylko nieznacznie zbiegające na trzon. Kolce kruche, gęste. Początkowo białawe, później żółtawopomarańczowe.
Trzon wysoki do 7 cm wysoki i 2 cm gruby. Częściej centralny, niż u Kolczaka obłączastego, ale nie zawsze. W środku pełny, na powierzchni gładki. Białawy z rdzawymi plamkami. Po uszkodzeniu żółknie.
Miąższ kruchy, twardy. Białawy lub żółtawy, z wiekiem rdzawy. Smak i zapach niewyraźne. Skórka u starszych owocników może nadawać goryczy.

Kolczaki rudawe wyrastają do lipca do listopada. Zwykle pojawiają się w grupach, w różnych typach lasów.
Kolczaki, zarówno obłączaste jak i rudawe, to grzyby jadalne. Zbiera się raczej młode owocniki bo starsze mogą być gorzkawe lub kwaskowate. Bardzo rzadko robaczywieją. Można je gotować, smażyć, dusić, marynować, ale raczej używa się ich jako grzybów domieszkowych do dań z różnych gatunków.Mało znany w naszych lasach.Rzadko spotykany.
Słowa kluczowe:
Autor: talar
Data zrobienia: 23 października 2017 r.
Odsłon: 228
Komentarze
Wpisz swój komentarz:
Podpis:  (Gość)
Usuń
A te komentarze to jak się mają do zdjęcia? Czy jest na sali lekarz?
Kasandra66, 2017-11-20, 19:47
Usuń
AFERA MARSZAŁKOWA, WOSJKU REPRYWATYZACJĄ KAMIEŃ NIEGOSPODARNOŚC W SPÓKACH
Gość_LEPRZY_SORD info, 2017-11-07, 10:54
Usuń
Rzady tuska i po- jego wybitny dorobek, jak żadnego poprzedniego premiera, to: AFERA AMBERGOLD, KATASTROFA SMOLEŃSKA, GRABIEŻ 150MLD OFE, PODATKOWA DZIURA VATowska 200MLD zł, ZAPAŚĆ I ZADŁUŻENIE GÓRNICTWA, LIKWIDACJA CAŁKOWITA PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO, WPROWADZENIE PRZEZ ROSJĘ EMBARGA NA POLSKĄ ŻYWNOŚĆ, UPADEK FIRM BUDOWALNYCH BUDUJĄCYCH DROGI I STADIONY NA EURO2012, AFERA MARSZAŁKOWA, ZAMROŻENIE PENSJI W SŁUŻBIE ZDROWIA+ WOSJKU +POLICJI+ SZKOLNICTWIE +EDUKACJI, AFERA Z REPRYWATYZACJĄ KAMIEŃ W WARSZAWIE, NIEGOSPODARNOŚC W SPÓKACH SKARBU PAŃSTWAi po-
Polsilver, 2017-10-30, 17:00
Usuń
"Lekarze, którzy będą zachowywali się niegodnie, którzy będą utrudniali pacjentom życie będą podlegali konsekwencjom. Jeśli oni chcą korzystać z pieniędzy publicznych, muszą pracować tak, żeby pacjent na tym nie stracił" - powiedział Donald Tusk pod koniec 2011 roku odnosząc się do zarzutów lekarzy, którzy planowali rozpocząć ogólnopolski protest.
Polsilver, 2017-10-26, 20:10
Powiązane
zdjęcia:Miniatura zdjęcia "Pod kapelusikiem grzyba".Pod kapelusiki...Miniatura zdjęcia "Prawdziwek.".Prawdziwek....
Miniatura zdjęcia "Prawdziwek.".Prawdziwek....Miniatura zdjęcia "Kurka.".Kurka....Miniatura zdjęcia "Grzybek z innej strony.".Grzybek z inne...Miniatura zdjęcia "Na Jabłoni.".Na Jabłoni....Miniatura zdjęcia "Kozak.".Kozak....