Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -


Logowanie

- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w zbliżających się wyborach samorządowych?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.

Inż. Stanisław Kawiński i jego udział w pracach na rzecz COP

Zdjęcie znajduje się w albumie "AA" Poezja sprzed lat i jej autor - inż. Stanisław Kawiński. Zdjęcie dodał i wykonał januszko321.
Zdjęcie. Ostrowiec Świętokrzyski. Tytuł: "Inż. Stanisław Kawiński i jego udział w pracach na rzecz COP". Opis: "...".
Dodaj do wartościowych
Opis: Druga z plansz przedstawia także dokonania inż. Stanisława Kawińskiego jako wysoko cenionego fachowca przedwojennych Zakładów Ostrowieckich. Należał On jako Główny Metalurg, do 5-cio osobowego ścisłego kierownictwa Zakładów Ostrowieckich, obok Dyrektora inż. Konstantego Świetlickiego oraz inż. Mieczysława Iwaszkiewicza, inż. Wiesława Chrzanowskiego i inż. Jana Gronwalda.
Na planszy zamieszczony jest jeden z raportów służbowych z podróży do USA, wysyłanych systematycznie do Zarządu Głównego Z.O. w Warszawie.
Niektórzy z Was może czytali na tym Forum wątek "Poezja sprzed lat" poświęcony amatorskiej twórczości poetyckiej mego Dziadka, Stanisława Kawińskiego. W wątku tym zamieściłem także dość szczegółowe opisy Jego relacji listownych do najbliższych, opisujące na bieżąco wrażenia z tej amerykańskiej podróży. Dziadek odwiedzał tam największe amerykańskie huty i inne zakłady przemysłowe, które wykorzystywały gaz ziemny w swych procesach produkcyjnych. Podpatrywanie i zabieranie doświadczeń oraz materiałów pomocniczych: folderów, szkiców i innych sprezentowanych dokumentów pomogły po powrocie do Kraju w opracowaniu dokładnego raportu oraz opracowaniu planu i pozwalającemu przystąpić do wdrażania podobnych rozwiązań w ostrowieckich "Zakładach", jak podpatrzone w amerykańskich hutach, czy innych zakładach.
Amerykańska 2,5-miesięczna podróż ostrowieckich inżynierów zaowocowała już w 1938 r. wprowadzeniem gazu w procesach produkcyjnych. Wykorzystywany był on nie tylko w Zakładach Ostrowieckich, ale tez i w Cegielni Klepackiego, która pracowała głównie na potrzeby Huty i wielkiego pieca.
Ci z Was, którzy obejrzeli tę wystawę przekonali się, iż są to jedyne plansze ze zdjęciami dość dokładnie opisane (materiały i opisy przekazałem osobiście do Biura Prezydenta).
Niestety, pozostałe plansze i zdjęcia choć są nie mniej imponujące i interesujące, pokazują bowiem dorobek zarówno przedwojennej Huty (Z.O), jak i powojenne dokonania, aż do dzisiejszych dni, to niestety brak jest opisów i wyjaśnień, jaki to wydział?..., lub kto jest na zdjęciach? - co daje niestety pewien niedosyt tak przedstawionej prezentacji.
Jak widać wiedza z tamtego okresu jest nadal "szczątkowa" i za bardzo nie zadbano, by dotrzeć do niej.
Jestem przekonany, ze są jeszcze ludzie, którzy sporo pamiętają i można by dotrzeć do nich.
Data zrobienia: 4 września 2017 r.
Dane techniczne:
  • Aparat: SONY DSC-W55
  • Ekspozycja: 0.004 s (10/2500 s)
  • Ogniskowa: 18.90 mm
  • Przesłona: f/5.2
Odsłon: 384
Komentarze
Wpisz swój komentarz:
Podpis:  (Gość)
Na razie brak komentarzy.