Zamieszczam krótki opis atrakcji na trasie tegorocznego rajdu. Rozpiska szczegółowa wraz z kilometrami i godzinami przyjazdów/odjazdów na stronie Klubu SINGIEL powinna pojawić się w ciągu kilku godzin.
Ostrowiec Świętokrzyski
ul.Gościniec – zbiórka uczestników rajdu
Ptkanów (cóż za zlepek spółgłosek w polskim języku)
Do zagubionego wśród świętokrzyskich pól Ptkanowa niełatwo trafić. Chociaż w Ptkanowie niewiele (a nawet bardzo mało) przetrwało z czasów romańskich do dzisiaj, warto tu przyjechać, bo miejsce to niezwykle urokliwe. Położony na wzgórzu, obronny, gotycki kościółek stoi na pozostałościach starszego brata z XII wieku. Wikipedia podaje, że ufundował go Piotr Włostowic, chociaż możliwe, że w sprawę zamieszani byli templariusze, co dodaje całości pikanterii.
Co zatem poszukiwacze romańskich reliktów znaleźli w ukrytym gdzieś wśród pól, maleńkim kościółku z wielką historią w tle? Wtórnie użyte fragment dekoracji roślinnej, fragment płaskorzeźby przedstawiającej dwa odwrócone do siebie ogonami skrzydlate zwierzęta (ogony - w przeciwieństwie do głów - zachowały się bardzo dobrze) i dwie główki. Tyle.
Mało? Może. Ale każdy, nawet najmniejszy romański zadek jest dla nas cenny.
Opatów
Zwiedzanie Klasztoru oo. Bernardynów.
W dawnym Żmigrodzie, obecnym Opatowie, stał murowany kościół pw. Wniebowzięcia NMP (wzniesiony prawdopodobnie ok. 1040 r.), który został ofiarowany bernardynom w 1467 przez ówczesnego właściciela Żmigrodu biskupa lubuskiego Fryderyka. Zakonnicy rozbudowali kościół i na placu ofiarowanym przez rajców miejskich oraz opatowskiego dziekana ks. Jana z Miechowa, wybudowali klasztor. Całość otoczyli murem obronnym, którego pozostałości można oglądać jeszcze dziś wraz ze strzelnicami.
Opatów
Zwiedzanie Kolegiaty p.w. św. Marcina.
Totalna perełka. Kolegiata zachwyca swym dostojeństwem. Kapituła Kolegiacka liczy ponad 800 lat, a sama kolegiata? Tego już nikt nie pamięta. Wg Jana Długosza kolegiatę św. Marcina mieli zbudować Templariusze. Sprowadził ich na te tereny Henryk Sandomierski, jedyny (udokumentowany) polski władca, który nie wymawiając się brakiem w Ziemi Świętej piwa niezbędnego Słowianom do życia w gorącym klimacie, wyruszył wraz z pocztem rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na krucjatę w 1154 roku, aby zmazać rzuconą na siebie klątwę. Henryk Sandomierski rzekomo osadził Braci Świątyni Salomona w Opatowie. Pierwszym komandorem został jednocześnie pierwszy znany z imienia polski Templariusz - Wojsław (Wielisław) Trojanowic herbu Powała, zwany jerozolimskim. Komandoria miała przetrwać do 1237 roku.
Grzegorzowie
Zwiedzanie kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela.
Według Jana Długosza, fundatorem kościoła in colle lapide formae rotunda murata (<łac.> na wzgórzu skalistym, w kształcie okrągłym zbudowanego) był imć Nawój herbu Topór. Kościół był rotundą z jedną apsydą od wschodu, murowaną z łamanego piaskowca. Zachowały się południowe okienko w nawie oraz wschodnie okrągłe okienkow apsydzie, ze wskazującym już na gotyk maswerkiem. Niestety, nie pozostał żaden inny detal, ale sama rotunda robi urzekające wrażenie.
Budowla przywodzi na myśl rotundę św. Feliksa i Adaukta z wawelskiego wzgórza. Chciałoby się wierzyć (i sądzi tak nawet część badaczy), że grzegorzowicka rotunda jest jej rówieśniczką. Jednak prace archeologiczne prowadzone wokół kościoła nie przyniosły żadnych odkryć starszych niż przełom XIII i XIV wieku. Poza tym budowlę zdradza gotycki detal w okienku apsydy. Bardziej więc prawdopodobne, że zbudowano ją z końcem XIII, a nawet z początkiem XIV wieku, jako niebogatą lokalną fundację (niebogatą, bo budowaną według technik właściwych czasom sprzed dwóch wieków!). Nie osłabia to jednak wrażenia, jakie kościółek robi na wielbicielu architektury romańskiej - rotund u nas bowiem niewiele.
Grzegorzowie
Kuchnia polowa na plebani.
Święty Krzyż
Zwiedzanie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Najcenniejszy zabytek na trasie naszego rajdu. Najstarsze polskie sanktuarium. Wyobraźcie sobie, że wasza stopa wstąpi w budowlę liczącą ponad TYSIĄC lat. Wybudowano je na Łysej Górze – miejscu sabatów czarownic!
Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Pewnym jest, że klasztor założony został w I poł. XII wieku przez Bolesława Krzywoustego, początkowo pw. Świętej Trójcy, od XV wieku pw. Świętego Krzyża. W kaplicy Oleśnickich przechowywana jest znaczna cząstka relikwii Krzyża Świętego podarowana przez Emeryka, królewicza z Węgier. Dnia 22 marca 1661 roku jak podawała najstarsza polska gazeta Merkuriusz Polski Ordynaryjny król polski Jan II Kazimierz Waza wraz z małżonką oraz dworem zmierzając do Warszawy wstąpił do tegoż sanktuarium. Reszty dowiecie się na miejscu.
Ostrowiec Świętokrzyski
ul. Gościniec – przyjazd do bazy zlotu
Figot fagot są dobrzy. ich chcemy:)
Figot fagot, figot fagot. I cały Gutwin śpiewa z nami :"wóda ryje banie, Jezu Chryste Panie"
Sprawdziłem jakiś czas temu z ciekawości co to jest ten Figot Fagot i mnie ubawili, niestety nie pasuje do profilu naszej imprezy ale skoro jesteś takim fanem to proponuję zorganizować ich występ w Ostrowcu. Na pewno przyjdę. :)
Nasza piątkowa gwiazda ;) Zespół HARDWARE
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CRZuousVU9U
Fajne cudeńka
Godzina 17.00 park maszyn płatny 5 i 2 zł i uwaga.. w parku 3 samochody i chyba 8 motocykli.. dobrze że na zewnątrz kilka Trabantów chociaż stało to sobie pooglądałem.
porażka popieram kierowce nie po to ludzie wybierają się na zlot żeby pooglądać samochody zza siatki , rozumiem że o swoje cacka trzeba dbać ale można by chyba otworzyć park na godzinkę a każdy pasjonat chętnie by opowiedział o swoim pojeździe
ahahahahaha ;)
Ja też tam byłem , nie zapłaciłem , płot przezroczysty więc luknąłem , szoku nie dostałem , a po za nawiasem , ta armia z flagą Angielską co chodzili w te i s powrotem z karabinami gotowymi do strzału to kto to był?
Straż miejska w przebraniu
zaprzyjaźniona grupa airsoftowa. bales się podejść i zapytać kto to? ;)
Co to mialo byc na tym Gutwinie to jakas porazka !
No jak to kto, "nasi" przecież :) http://www.facebook.com/pages/ALCO-Asg-Light-Corps-Ostrowiec/132747626911711?fref=ts
Jestem jednym z członków tej "armii" :) Już ci mówię kolego kim jesteśmy:
Jesteśmy formacją zrzeszającą graczy ASG (Air Soft Guns) - hobby/sport (raczej ekstremalny :p), polegający na rozgrywkach/manewrach polowych, związany z szeroko pojętą wojskowością, strzelaniem, taktyką.
Nasze "karabiny" są replikami AirSoft(od których wzięła się nazwa całego sportu) - pneumatyczne repliki, zasilane gazem bądź powietrzem. Większość z nich, to repliki odwzorowujące ostre odpowiedniki w najdrobniejszych szczegółach (waga wymiary), oraz strzelające ogniem automatycznym!
Więcej informacji o naszej grupie, zdjęć z imprez oraz aktualności, można znaleźć na naszym FanPage'u na Facebooku:
http://www.facebook.com/pages/ALCO-Asg-Light-Corps-Ostrowiec/132747626911711
oraz na naszej ogólnopolskiej Witrynie maniaków ASG:
Zapraszamy serdecznie wszystkich militarnych pasjonatów do wstąpienia do naszej społeczności.
Pozdrawiam Marcin.B
a może Panie kierowco jak by Pan zapytał to by się Pan dowiedział, że w tym czasie pojazdy były na rajdzie i przyjechały przed 18?