Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy w Ostrowcu Św. powinno się zlikwidować straż miejską?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.
              • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                Cyt. Satyr

                Przemierzając ostatnio setki kilometrów po ojczystej ziemi w drodze do grobów moich bliskich, nie sposób było nie zauważyć wiatraków, które w ciągu ostatniego roku wyrosły, jak grzyby po deszczu.

                I właśnie ten widok zainspirował mnie do napisania tego artykułu. Na temat energii wiatrowej i wiatraków napisano już dziesiątki prac magisterskich i setki artykułów prasowych. Wypowiadają się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy. A w mainstreamach nie usłyszymy i nie zobaczymy ani jednego słowa i obrazu krytycznego. Nieprawdą jest, że każdy mówiący czy piszący na ten temat ma rację. Mają rację naukowcy opierający się na prawdzie pochodzącej z badań empirycznych, nie zaś ci, którzy lobbują ten rodzaj pozyskiwania energii z powodów ekonomicznych, nawet za cenę zdrowia ludzi. Ale jak się okazuje, rzetelne informacje ścierają się z dezinformacjami, a przeciętny Kowalski nadal nie wie: wiatraki szkodzą zdrowiu człowieka czy nie szkodzą?

                W niniejszym artykule podjąłem się próby odpowiedzi „w pigułce” na to pytanie, a także na pytanie: co skłania lobbystów do tak aktywnego działania na rzecz stawiania elektrowni wiatrowych?

                Wiatraki a zdrowie człowieka

                Istnieją dwa najważniejsze parametry oraz zjawisko tzw. stroboskopu elektrowni wiatrowej, szkodliwe na ludzki organizm. Tymi parametrami są: poziom ciśnienia akustycznego i częstotliwość fal dźwiękowych. Pracujące wiatraki emitują fale dźwiękowe o bardzo niskiej częstotliwości – zwane w fizyce infradźwiękami. Emitowane są na poziomie do 20 Hz (herców, tj. do 20 drgań w czasie jednej sekundy). Te fale dźwiękowe są niesłyszalne dla człowieka, ponieważ ich częstotliwość jest za niska, aby odebrało je ludzkie ucho, które słyszy dźwięki dopiero powyżej 1000 Hz (1 kHz). Nie oznacza to, że skoro ich nie słyszymy, to nie mogą siać spustoszenia w naszych organizmach. Poziom ciśnienia akustycznego L mierzony w decybelach [dB] odpowiada ciśnieniu akustycznemu p, spełniającemu warunek: 20 log p/po= 1, gdzie ciśnienie po= 2 ٠ 10-5Pa. Zatem parametr ten jest celowo pomijany przez lobbystów elektrowni wiatrowych, a w miejsce jego podają poziom głośności LN, mierzony w fonach. A jeden fon odpowiada poziomowi głośności dźwięku o częstotliwości f = 1 kHz (1 kiloherc = 1000 drgań na sekundę) o poziomie ciśnienia akustycznego równego 1 dB, a więc słyszalnym przez człowieka. A przecież z takimi częstotliwościami nie mamy tu do czynienia.

                Skąd pochodzą infradźwięki?

                Płaty śmigła najczęściej stosowanej elektrowni wiatrowej w Polsce mają długość około 80 metrów. Są wykonane z kompozytów polimerowych. Średnia proporcja wymiarowa długości do ich grubości ma się tak, jak 1:80. Przy takiej proporcji, płaty śmigła są mało sztywne i na wskutek wektora siły wiatru wpadają w wibrację, czyli drgania o niskiej częstotliwości i wykonują ruch falowy w ramach odkształceń sprężystych. O ile amplituda drgań płata przy wirniku śmigła jest równa niemal zeru, to na końcach płata osiąga wartość dochodzącą nawet do 3 metrów. Zatem wibracja płatów, z którego każdy ma powierzchnię około 250 m2 oraz zawirowania powietrza na krawędziach powierzchni natarcia płatów powodują emisję fal dźwiękowych o częstotliwości do 20 Hz, czyli infradźwięków.

                Jakie jest oddziaływanie infradźwięków na organizm człowieka?

                Realna szkodliwość infradźwięków jest zależna od ich natężenia. Rodzaj oddziaływania infradźwięków można podzielić ze względu na ich natężenie. I tak: w przedziale od 120 do 140 dB – ich działanie powoduje powstanie uczucia zmęczenia, a także zaburza działanie pewnych procesów fizjologicznych;

                - od 140 do 170 dB – w przypadku nawet krótkotrwałego ich działania (ok. 2 minuty) doprowadza do zaburzenia równowagi i wywołuje wymioty, natomiast długotrwałe jest jeszcze bardziej niebezpieczne i może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia organów wewnętrznych człowieka;

                - od 170 dB – takie infradźwięki były testowane na zwierzętach i spowodowały ich śmierć.

                Osoby mieszkające w pobliżu farm wiatrowych czują dyskomfort, niepokój, stres. Mają one też wpływ na organizm. W przypadku serca, – oddziaływanie turbin może powodować zgrubienie włókien, a na pewno utrudnia pracę narządu, szczególnie zakłóca pracę rozrusznika serca. Hałas wytwarzany przez wiatraki prowadzi również do bezsenności i przemęczenia.

                Propagowane w maistreamach opinie naukowców z Politechniki Opolskiej, Politechniki Łódzkiej czy Koszalińskiej w osobach: dr inż. Ryszard Ingielewicz, dr inż. Adam Zagubień oraz dr inż. Sławomir Augustyn z Instytutu Lotnictwa i Obrony Powietrznej w Warszawie podają przykład badań, gdzie turbiny wiatrowe generują 50-70 dB w tym zakresie fal w odległości 150-300 m od turbin wiatrowych, a w odległości 600 m nie stwierdzono żadnych wytworzonych infradźwięków przez elektrownię wiatrową nowej generacji typu Vestas V80-2MW.

                Dla mnie nie są to wiarygodne wyniki badań, jako że naukowcy ci wykonywali badania na zlecenie inwestorów elektrowni wiatrowych i po prostu „nagięli” je, ku zadowoleniu swoich zleceniodawców. Ponadto nie podali wartości natężenia dźwięku emitowanego przez turbiny starego typu. To właśnie 90 procent starych, kilkunastoletnich elektrowni wiatrowych (spośród 600 sztuk) zostało sprowadzonych głównie z Niemiec i Danii i postawionych na polskich polach. W krajach tych nie mogły być dalej eksploatowane ze względu na restrykcyjne normy emisji infradźwięków, ponieważ nie były ich w stanie spełnić. Ponadto odnotowuje sie ich wysoką awaryjność, niejednokrotnie kończącą się wybuchem (zdjęcie z prawej).

                Dr Henryk Wojciechowski – naukowiec z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Wrocławskiej w kwestii emisji infradźwięków podziela moją opinię. Elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW (megawaty) to potężna moc (2 MW = 2 000 000 W, która dla porównania wystarcza do zasilenia średnio 360 gospodarstw domowych). A jeżeli jeszcze weźmiemy pod uwagę liczbę wiatraków w farmie, to już mamy spory problem, bowiem natężenie hałasu się kumuluje. Hałas, jaki taka farma wytwarza, jest dla mieszkańców bardzo uciążliwy. Zaobserwowałem, że owe wiatraki stawiane są w odległości… 100-150 metrów od zabudowań! W niektórych sporadycznych przypadkach w odległości 200 m.

                Parę miesięcy temu o tę kwestię zapytałem inwestora z Olsztyna. Powiedział, że poziom hałasu wytwarzany przez jeden wiatrak jest porównywalny do… przedarcia kartki papieru i nie ma powodu, dla którego wiatrak miałby być oddalony na większą odległość od zabudowań gospodarskich. Totalna bzdura!!! Błędem było porównywanie oddziaływania farmy wiatrowej do przedarcia kartki papieru czy do szumu liści. Stopień uciążliwości można raczej porównać do dudnienia pędzącego pociągu w tunelu.

                Kolejną niedogodnością jest tzw. migotanie cienia. Obracające się bowiem śmigła wywołują ruchome cienie, tworząc wewnątrz domostw wrażenie stroboskopu. Niektórzy ludzie dostają od tego zawrotów głowy, tracą równowagę, mają mdłości. Podobnie jak w przypadku choroby lokomocyjnej. W dodatku kilkunastoletnie wiatraki posiadają łopaty śmigła, których powierzchnie nie są matowe, a więc odbijają promienie słoneczne. Zatem promienie odbite stanowią dodatkowy czynnik niekorzystny dla społeczności egzystującej w bliskim sąsiedztwie wiatraka.

                Dlaczego jest taki bum na farmy wiatrowe w Polsce?

                Otóż dlatego, że do energii odnawialnej są dopłaty, a do energii pochodzącej z turbin wiatrowych w Polsce dopłaca się najwięcej w Unii Europejskiej, – bo 112 euro za 1 MWh (megawatogodzinę), a w Niemczech tylko 19 euro. Dlatego niemal wszyscy, którzy chcą zbić majątek na energii wiatrowej ruszają do Polski, bo tu nie ma jasnych przepisów i wiele inwestycji, które w innych krajach nie zostałyby dopuszczone, – w Polsce kwitną.

                Praktyką samorządowców jest uczestnictwo w różnego rodzaju wyjazdach do farm wiatrowych sponsorowanych przez inwestorów, w których nie wszystko jest prezentowane a na pewno nic nie mówi się o negatywnym oddziaływaniu infradźwięków na ludzi i zwierzęta. Liczne takie „wycieczki” kończą się suto zastawionym stołem i mocno zakrapianym, a kto wie, czy w tle nie pojawia się korupcja. Takie praktyki stosują inwestorzy. Ponadto wiele obiecują, chcą dofinansować przedszkola, świetlice itp. Przez ostatnie pięć lat nie dotarła do mnie informacja, żeby choć jeden inwestor dotrzymał słowa.

                Jest to rozbój w biały dzień, gdzie interes inwestora przedkładany jest ponad zdrowie ludzi sąsiadujących z wiatrakami. Tak, to prawda, że w większości przypadków zgodę na ich tak bliskie postawienie dali sami mieszkańcy w porozumieniu z wójtem, ale znane są przypadki, że lokalnej społeczności nikt nie pyta o zdanie. Przedstawiciele inwestorów w brutalny sposób dawali do zrozumienia, że mieszkańcy, którzy nie zgadzają się na wiatraki w bliskiej odległości od zabudowań, będą wyrzuceni z ich własnej ziemi. Pani Grażyna Marcinkowska-Hryckiewicz – mieszkająca pod Kołobrzegiem, mająca ponad 100 ha ziemi i zajmująca się produkcją zwierzęcą powiedziała, że mimo braku zgody na postawienie ogromnych wiatraków, dziwnym trafem zostały postawione w odległości niespełna 400 metrów od zabudowań, a przedstawiciel inwestora w ostrych słowach powiedział, że to są ich ostatnie dni na tej ziemi.

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                  Każdy potrafiący myśleć i znający polskie realia człowiek powinien dojść do takich samych wniosków.Trzeba być kanalią żeby stwierdzać że tylko zachłanny chłop się nie zgadza, bo mają budować u sąsiada a nie u niego.Ubolewam nad tym że "niby"inteligenci z "wielkiego" miasta uważają mieszkańców wsi za debili.Skoro są tak inteligentni to już dawno powinni robić karierę w wielkim świecie a nie mędrkować na zadupiu.Mam nadzieję że mądrzy ludzie z Sienna i Rzeczniowa nie zgodzą się na przekręt zwany wiatrakami.

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                    A co nas ostrowiaków obchodzi gmina x i gmina y, mamy swoje problemy do rozwiązania. Poza tym nie wiadomo,o co ci dokładnie chodzi (krytyka dla krytyki) i dlaczego mają nie powstawać wiatraki u nich ?

                    Także co najważniejsze dlaczego wiatraki nazywasz przekrętem,ciekawi mnie najbardziej,czekamy na wyjaśnienia ?

                    Gość_ten od wiatraków
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
                  • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 55

                    Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                    Podamy cię do sądu za "ten przekręt" i zniesławienie gminy razem z zarządzającymi nią.

                    Gość_decydenci
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
                    • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                      Czyli kolejne przeprosiny,nie sprostowania będą na forum ....

                      Gość_??
                      Zgłoś
                      Odpowiedz
                • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 63

                  Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                  Pochwała PiS kupę bzdetów tak jak syndrom turbin wiatrowych , wysoki poziom infradźwięków (jeżeli opisane badania są zafałszowane to jaki poziom jest rzeczywiście} itd

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
              • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 59

                Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                I to prawda.Trują się spalinami aut i jest okey.Ale nie są świadomi jak szkodliwe są spaliny aut i co powodują.

                Gość_rokit
                Zgłoś
                Odpowiedz
            • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 17

              Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

              Mylisz sie, znajomek mieszka kolo Ilzy i jemu tez szkodza, bo na polu sasiada postawili. Az sie pochorowal jak sie dowiedzial ile sasiad bedzie z tego mial.

              pismen
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                Pismen czytaj ze zrozumieniem. pisałem o gminie Rzeczniów gdzie niema wiatraków.(dzisiaj rada gminy głosowała na NIE). W Iłży już są. A jeśli jesteś jak piszesz w temacie to ile ten sąsiad dostanie na rok? Dlaczego spółka nie kończy inwestycji? i u kogo są te wiatraki koło iłży?

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                  O takie drobiazgi faceta lezacego pod monitorem nie pytalem, ty bys jak przystalo na ciekawskiego zapytal

                  pismen
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                    To dlaczego piszesz złośliwe uwagi jak nie rozpoznałeś tematu?Starcza przekora?

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
                    • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                      Przekora to raczej u tych wszystkich "protestujacych". Nie bo nie

                      pismen
                      Zgłoś
                      Odpowiedz
                      • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                        Nie bo nie.Najrozsądniej jest budować wiatraki blisko odbiorcy.Ponieważ są ciche i super bezpieczne to najlepiej lokować je na wszystkich wysokich blokach oraz przynajmniej po dwa na każdej ulicy Ostrowca.Drogi Pismenie jako światły i nowoczesny człowiek na pewno nie będziesz miał nic przeciwko temu żeby takie cudo działało koło Twojego domu.

                        Gość
                        Zgłoś
                        Odpowiedz
                        • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                          A w czym mi beda przeszkadzac, buduj. Moze jak spoldzielnia zarobi to i ja skorzystam

                          pismen
                          Zgłoś
                          Odpowiedz
                        • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                          Podziwiam otwartość na nowe.Znam kilka osób uwielbiających obiecywać i tylko obiecywać,dopóki temat ich nie dotyczy.

                          Gość
                          Zgłoś
                          Odpowiedz
                        • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                          Postaw to sie przekonasz, ze nie bede mial nic przeciw.

                          pismen
                          Zgłoś
                          Odpowiedz
                        • Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                          pismen No nie będziesz miał nic przeciw . Ten jeden jedyny raz ci wierzę , ale znam również przyczynę dlaczego jesteś na tak , bo idziesz tokiem myślenia według wątku , który ktoś tu założył "zrobię wam na złość - zagłosuję na PO i wyjadę " .

                          A twoje myślenie jest takie długo nie pożyję , ale zgodzę się na postawienie wiatraków na każdym rogu ulicy , a potem młodzi niech się męczą ja odejdę .

                          Gość
                          Zgłoś
                          Odpowiedz
                        • Post nadrzędny dla poniższego posta o numerze 35

                          Odp.: Wiatraki w gminie Sienno - co wiecie na ten temat?

                          nie ty pismen

                          memphis
                          Zgłoś
                          Odpowiedz
6 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
Losowa firma:
Auto Handel JaryCars
Branża: auto handel
Dodaj firmę