Edukację zakończyłem w latach 70 u.w. Pamiętam, że "studio", "radio" nie odmienia się. Często słyszę z ust prezenterów radiowych i telewizyjnych wyrażenie " w studiu, w radiu" Jak powinno wymawiać się te wyrażenia? Jeśli jestem w błędzie, proszę o rzeczowe wyjaśnienie.
Teraz już obydwie formy są prawidłowe. Po prostu język ewoluuje i językoznawcy nie próżnują i dopuszczają różne formy, które kiedyś były błędne. Ot życie.
W latach 70 może i się nie odmieniały jako wyrazy zaczerpnięte z innego języka. Zostały jednak spolszczone i jak najbardziej się odmieniają. To, że studia kończyłeś w latach 70' nie oznacza, że nie powinieneś swojej wiedzy stale weryfikować.
Dziękuję za informację i pouczenie.Właśnie to, że zapytałem na forum powinno świadczyć /do gościa z 21:16/ o tym, że "stale weryfikuję swoją wiedzę".
To, że pytasz o to tutaj świadczy raczej o czym innym, ale nie napiszę o czym bo nie miałem na celu cię obrażać...
a mnie bardzo wnerwia np jak ktoś mowi CHŁOPACY. szlag mnie trafia, ale forma jest już używana przez gro osób i wchodzi normalnie do słownika. tak samo jak nie powinniśmy mówić CZEMU tylko DLACZEGO. a obie formy są prawidłowe. wiele jest słów, których używa sie w mowie potocznej a potem wchodzi to normalnie do słownika jez. polskiego jako druga forma poprawna.
To nie jest żadna ewolucja języka tylko nieuctwo. Coraz gorsza jest edukacja i w związku z tym ludzie poprawnie nie potrafią się wysławiać. Jak widać tylko nielicznym to przeszkadza, jednak brawo dla tych, którym mowa ojczysta nie jest obojętna.
Język ewoluuje od zawsze. Nie zastanawia Cię to, że nie mówimy już tak, jak 100 lat temu?
A mnie bardzo dziwi, że nadal kobiety mówią - poszliśmy, zrobiliśmy, zjedliśmy, forma zarezerwowana dla rodzaju męskiego. I bardzo mnie dziwi i drażni też, kiedy mężczyźni mówią - poszłem, a nie poszedłem. Wiem, że to inny problem językowy, to zwyczajne błędy, które nie będą nigdy przyjęte za normę, ale skoro już o języku...
A ta mądrala powyższa - pewnie gimnazjalista, mały troll.