Witam,chciała bym sie dowiedzieć gdzie w okolicach miasta Ostrowiec Swiętokrzyski były potyczki wojsk w czasie drugiej wojny światowej?Mieszkam w Ostrowcu od 3 tygodni i szczerze mowiąc na internecie niema za wiele:( a interesuje się od jakiegoś czasu historią wojska polskiego w czasie okupacji.
Polecam książkę "Szumiały nam świętokrzyskie jodły" autorstwa Mariana Tadeusza "Bończy" Mazura. Wspomniany autor - były żołnież AK zebrał w niej wspomnienia z wielu akcji i wydarzeń mających miejsce zarówno na terenia Ostrowca, jak i w jego okolicach. Książka jest bardzo trudno dostępna, ale jednak jeszcze dostępna. Trzeba poszukać w internetowych sklepach. Ewentualny trud w zdobyciu książki będzie wynagrodzony gęsią skórką podczas czytania - wiele ciekawych zdarzeń pamientają ostrowieckie ulice ;). Od razu uprzedzę - aktualnie jestem w posiadaniu egzemplarza pożyczonego, więc dalsze pożyczanie nie wchodzi w grę ;)
Polecam książkę "Pozdrówcie Góry świętokrzyskie" - Chlebowskiego. Wspaniała pozycja. Można nauczyć się wiele na temat ugrupowania majora Piwnika "Ponurego"
Może nie bezpośrednio sam Ostrowiec,ale bliska okolica- we wrześniu 39 Niemcy atakując Polskie Wojsko użyli do strzelania na wprost po raz pierwszy armaty przeciwlotniczej 88 mm.Miało to miejsce na przedpolach Iłży.Info zaczerpnięte z książki jakiegoś niemieckiego autora,niestety pisząc te słowa nie mam dostępu do swojego księgozbioru i nie mogę podać źródła.
Pod Iłżą niezła bitwa była w `39.Miejscowości Kotlarka,Błaziny,Jasieniec,miejsca chwały oręża Polskiego.Niestety trochę ta bitwa zapomniana,a przecież nieźle daliśmy popalić niemiaszkom,zatrzymaliśmy na dwa dni pancerny marsz z południa na stolicę.
Zapominamy o naszych bohaterach,a w szkołach uczą tylko o martyrologii narodu wybranego.
Między Iwaniskami w Wolą Jastrzębską stał front wiele dni tam toczyły sie zaciekłe walki .
Do tej pory znajdują się tam cmentarze Niemców i Rosjan.
można iść,jeśli nad każdym sygnałem pochylisz głowę.
To już prędzej lasy starachowickie - okolice Piotrowego Pola. Po bitwie pod Iłżą rozbrajały się tam jednostki WP /12DP m.in. 51 pp dowodzony przez ppłk. Fieldorfa/ Dojazd prosty - Iłżecką prosto w las. Uwaga na gajowych i takie tam leśne ludki.
Piotrowe Pole wyzbierane co do ostatniej łuski.Eksploruję teraz tereny bardziej na północny wschód,wieś Dobrawa,Grabowiec,Dębowe Pole,Maziarze.
Okolice Sienna,też ciekawe do eksploracji.Nie zapominaj o I wojnie i południowe strony naszego powiatu.Ciekawe rosyjskie nieśmiertelniki (materiałowe)
jeszcze Lasy i Ludzie Mariana Langnera- warto, ale ciężko dostać..
Lasy okolic Ostrowca to cmentarz, jeden wielki cmentarz bez krzyży, mogił i świec tam spoczywają ludzie którzy ginęli byśmy my mogli żyć. Tym ludziom należy się spokój i szacunek. Więc precz hieny cmentarne, niczym nie różnicie się od złodziei. Może rozkopcie własnej rodziny groby, kto wie czy wasza prababka ma ukryty swój nieśmiertelnik. Banda degeneratów.
Lacrimosa o co ci chodzi? Groby w lasach? Jeden wielki cmentarz? Po nieudanej próbie przebicia się, po bitwie pod Iłżą, później z okolic Piotrowego Pola w kierunku na Antoniów-Czerwona Niemcy kazali miejscowym zebrać ciała poległych i pochować je. Mówimy o rzeczach, które zostały porzucone przez WP w momencie otrzymania rozkazu o rozbrojeniu i przebijaniu się za linie Wisły / okolice Solca / Patrz historia Augusta Emila Fieldorfa. To, że nieśmiertelnik leży w ziemi wcale nie znaczy, że leży w mogile czy w grobie. APAGE