Robię prace (prezentacje) i potrzebuje informacji a szczególnie takich: kto pomagał Żydom w czasie II wojny światowej (teren Ostrowca). Oczywiście dobrze by było jak będą podane miejsca, nazwiska, imiona. Mogą być także miejsca upamiętniające śmierć itp. Ogólnie wszystko co związane jest z Żydami (okres przedwojenny do teraz)
Z góry dziękuje za pomoc.
Polecam lektore- Nazywam sie Jozef Nowak-Joseph Rosenberg. Ksiazka,gdzie akcja dzieje sie w Ostrowcu,Bodzechowie! Tam znajdziesz choc troszki informacji potrzebnych do pracy!! Malo kto wie o istnieniu tej ksiazki,ja akurat sie dowiedzialam,bo jest zwiazana troszki z moja rodzina!!
Mój pradziadek trzymał kilka dni Żydów ale po namowie macochy babci musieli odejść ,przechował ich ktoś na Długiej i postawił po wojnie nowy dom .Babcia była dzieckiem w czasie wojny ,niestety kilka lat temu zmarła i nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć .
na Podszkodziu - pytaj o P. Śliwkę.
zapytaj też o ten temat w muzeum w Częstocicach. Kiedyś kupowałam tam książkę o ostrowieckich Zydach.
swego czasu też interesowałam się tym tematem i nawet napisałam artykuł do Ostrowieckiej, ale to już było naprawdę dawnooooo:)
Gościu z 19:35 a skąd wiesz że P.Śliwka pomagał Żydom ?
"Lista Polaków uhonorowanych tytułem „Sprawiedliwy wśród narodów Świata”,
poddanych represjom za pomoc ludności żydowskiej w okresie okupacji hitlerowskiej." wpisz w wujka googla lub sciagnij z tego linka
A ja zapraszam do podzielenia się swoimi refleksjami tudziez wspomnieniami rodziców, dziadków o ostrowieckich Żydach na http://www.tesknie.com/index.php?id=470
Dziadkowie byli antysemitami tak ze strony ojca jak i mamy (tu mniejszymi a właściwie temat był mniej poruszany ,generalnie nikt za nimi nie tęsknił.To część historii tego miasta i okolic i przydała by się jakaś spisana monografia miasta która by ich też objęła ,z tego co wiem jest coś w tym stylu w Kunowie .
Jeżeli ktoś ma ciekawe linki chętnie zerknę .
Pomocne. Dziękuje.
zajrzyj tu http://www.sztetl.org.pl/pl/city/ostrowiec-swietokrzyski/
i tu jest opis życia Ostrowieckich żydów tylko że po angielsku
http://kampel.com/k/holocaust/english/index.htm
Dzięki ,trochę zdziwiła mnie wzmianka o Kunowie na tamtej stronie ,bo z tego co słyszałem nie wolno im się było tam osiedlać do któregoś roku a po wojnie żaden nie wrócił przynajmniej taką wersje słyszałem .
Z tym pastwiskiem to przesada ,kiedyś ktoś się na ten temat wypowiadał bo to była jego krowa ,napis o zabitych przez Polaków w styczniu 1945 mnie też wkurza ,później przeczytam sobie resztę .
http://kampel.com/k/holocaust/english/ostrovtser_camp.htm
Czytam tam o zbrodniczej organizacji AK mordującej żydów,teraz wiem dlaczego żydzi prześladowali generała Nila.Mają (żydzi)chore,pełne nienawiści spojrzenie na Polskę i Polaków
Dzięki i za ten link ,dopisek pominę bo inna bajka ale tamte zdjęcia z tymi nagrobkami nie dotyczą tamtego wątku z zabitymi w 45 roku .
Do tego wcale nie musiał to być odział AK tym bardziej że AK zostało namaszczone dopiero w 42 roku więc dopiero robiły się zalążki ,krążyły legendy o bogactwie Żydów w czasie wojny i po niej ,zresztą i na tym forum swego czasu chciano zasuwać po podziemiach więc prędzej ktoś chciał trochę złota przytulic .
Z tego zdjęcia wynika że synagoga była jak obecnie są zrobione nowe schody do parku ? .
Musze znaleźć chwile w niedziele poczytać skrzywioną w druga stronę historie .
Polecam książkę "Żydzi ostrowieccy. Zarys dziejów" Waldemar R. Brociek. Adam Penkalla, Regina Renz, wydaną przez MHA w Ostrowcu.
Synagoga i dom modlitwy Beth -Hamidrasz stały na szczycie tej skarpy na którą prowadzą nowe schody od strony parku.
Witam
Proponuję przejść się do kamienicy na sienkiewicza między czerwińskiego ,a ciągiem sklepów z kebabem i weterynarzem.
Tam było gestapo i coś słyszałem ,że oni pomagali.
Gestapo było w obecnym budynku UM w starej części, a piwnicach UM było więzienie.