Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy organizowanie imprez (koncerty itp) tylko dla osób zaszczepionych na COVID19 to dyskryminacja?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

Poezja sprzed lat

Ilość postów: 1348 | Odsłon: 95161 | Najnowszy post | Post rozpoczynający
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Widać, że zajęcia bardzo ciekawe. Nieczęsto się zdarza, żeby młodzież była aż tak zainteresowana poezją. Brawo!

             Gość
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             O Januszku! Przestan przynudzac!

             Gość
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Witam Wszystkich Forumowiczów, ale tylko tych życzliwych mi. Ja tu w tym naszym wątku już nie jestem dla wielu z Was anonimowym Nickiem, a Januszem, którego i nazwisko nie jest skrywane. Ostatnią rzeczą, którą bym chciał to słyszeć, że przynudzam, jak to ostatnio któryś z "zabłąkanych" anonimowych gości raczył był napisać. Dlatego zamilkłem i postanowiłem nie odpowiadać na ten wpis, by nie dawać satysfakcji delikwentowi. Na razie w tematyce o Dziadku Kawińskim, póki nie ma nic istotnego, postanowiłem zamilknąć.

             Ponieważ w tym wątku okresowo poruszałem też sprawy związane z moim Tatą, dlatego chciałbym zasygnalizować o ważnym wydarzeniu w Naszym Mieście - 01.06 br. Otóż w najbliższy piątek, 1 czerwca o godz. 13:00 odbędzie się wreszcie uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy zainstalowanej na fasadzie gmachu kina ETIUDA, po prawej stronie od wejścia, przy oknach Galerii Fotografii. Tablica ta zamontowana jest już od ponad roku, ale różne przeszkody, m.in. zmiana ambasadora Węgier w Warszawie, sprawiły, że dotąd nie została ona odsłonięta. Tablica ta ufundowana została przez Ambasadę Węgierską w imieniu rządu i Narodu Węgierskiego z okazji 60-lecia zrywu Narodu Węgierskiego przeciw radzieckiej okupacji i następnie interwencji wojskowej, w której poległo ponad 2.500 Węgrów. Tablica ta jest formą podziękowania Narodu Węgierskiego dla Mieszkańców Ostrowca, który w tamtych pamiętnych dniach okazał solidarność z walczącymi Węgrami, oddając na ich rzecz m.in. własną krew oraz zbierając koce, środki opatrunkowe i wiele innych potrzebnych wówczas rzeczy.

             Moi Rodzice w tamtych pamiętnych dniach należeli do grona inicjatorów zbiórki krwi i sami przykładnie oddali krew dla walczących Węgrów oraz matek i dzieci węgierskich.

             Pisałem i przypominałem o tym fakcie 23.10.2016 r. w dniu 60. rocznicy wybuchu węgierskiego powstania.

             Nie spodziewałem się, że po kilku miesiącach okaże się, że władze Ostrowca nawiązały kontakt z Ambasadą Węgier i w tak piękny sposób zostanie upamiętniony tamten czyn solidarności Polaków do Narodu Węgierskiego, a dokładniej do mieszkańców Ostrowca.

             Na to spotkanie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy dostałem zaproszenie w imieniu Prezydenta Ostrowca p. Jarosława Górczyńskiego, choć oficjalne pismo mówi, że Prezydent Ostrowca wspólnie z Panią Ambasador Węgier zaprasza na to spotkanie. W uroczystości tej mają wziąć udział też Marszałek Województwa Świętokrzyskiego dr Adam Jarubas oraz wspomniana już Pani Ambasador Węgier - dr Orsolya Zsuzsanna Kovacs.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Nie bardzo pamiętam jak odszukać tamten wpis z października 2016 roku, ale mam też wydrukowaną kopię tego mojego wpisu z Forum i dokumenty dołączone do Albumu tematycznego, to dołączę linki dotyczące tamtej akcji oddawania krwi jesienią 1956 roku.

             .

             Oto ten tekst:

             26 października 2016 r., w 60. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego na Forum Ostrowca zamieściłem informację o moich Rodzicach i Ich darze serca (oddaniu krwi) dla walczących Węgrów. Przestawiłem na Forum zaświadczenia Taty i obok Mamy, mówiące o tamtej akcji oddawania krwi. Również pokazałem odznaczenia węgierskie rodziców obok, które były nagrodą po latach za tamtą wyjątkową (w owych czasach można by uznać, nawet bohaterską akcję) udzielania pomocy walczącym Węgrom.

             Mało znane fakty z 1956 r. - Dr Eugeniusz Dziewulski wraz z żoną, Heleną Dziewulską oddali krew dla walczących Węgrów.

             Dziś 23 października wypada 60. rocznica wybuchu powstania na Węgrzech w 1956 r., w którym zginęło ok. 2.500 Węgrów. Powstanie trwało 18 dni i zginęło ok. 2.500 Węgrów.

             Wydarzenia na Węgrzech i brutalna interwencja Sowietów, spotkały się oburzeniem i żywiołową reakcją poparcia także w Polsce.

             Zapewne mało osób w Ostrowcu ma wiedzę, że w tamtych dniach powstania węgierskiego i w naszym mieście, solidaryzując się z walczącymi Węgrami postanowiono zbierać honorowo krew. Rodzice moi: dr Eugeniusz Dziewulski i Jego żona, Helena należeli do grona inicjatorów zbiórki krwi dla walczących Węgrów przy ostrowieckim szpitalu.

             Do dziś dnia w pamiątkach rodzinnych mamy zaświadczenia z ostrowieckiego szpitala poświadczające te fakty. Na pożółkłych kartkach z pieczątkami dr Henryka Pazderskiego, lekarza pobierającego krew i pieczątką i podpisem dyrektor szpitala, dr Marii Piotrowicz, czytamy:

             "Stacja Krwiodawstwa przy Szpitalu Nr 1 w Ostrowcu, woj. kieleckie, zaświadcza, iż w dn. 14.XI.1956 r. pobrała 2 porcje krwi grupy "A" po 250 ml, (łącznie 500 ml) jako bezpłatny i dobrowolny datek dla dzieci i matek węgierskich od dr Eugeniusza Dziewulskiego zamieszkałego: Kunów, powiat opatowski, woj. kieleckie.

             Krew pobrał: Henryk Pazderski, Lekarz chorób wewnętrznych /-/ Podpis nieczytelny

             Dyrektor Szpitala: dr med. Maria Piotrowicz, specjalista chorób wewnętrznych /-/ nieczytelny"

             Podobne zaświadczenie wydane zostało dla Heleny Dziewulskiej, która oddała 1 porcję krwi grupy "0" (250 ml), jako bezpłatny i dobrowolny datek dla walczących Węgrów. Zaświadczenie posiada identyczne pieczątki i podpisy jak to pierwsze zaświadczenie (Taty).

             W tamtych komunistycznych czasach, taka inicjatywa wymagała niemałej odwagi i choć władze o tym wiedziały, to oficjalnie ten fakt starano się bagatelizować i przemilczać.

             Jednak we wrześniu 1967 r. czyli w 11 lat po tej chwalebnej akcji oddawania krwi dla walczących Węgrów, Rodzice zaproszeni zostali przez Krajowy Zarząd PCK na wycieczkę na Węgry, gdzie w Budapeszcie zostali oboje odznaczeni odznakami krwiodawców Węgierskiego Czerwonego Krzyża, (do dziś są one w zbiorach rodzinnych).

             Myślę, że Rodzice byli nielicznymi w Ostrowcu którzy oddali wtedy krew dla Węgrów, a na pewno jedynymi, którzy posiadają takie odznaczenia węgierskie krwiodawców.

             Liczę, że przy okazji corocznych Dni Krwiodawstwa obchodzonych pod koniec listopada każdego roku o tych pięknych i szlachetnych faktach zostanie to głośno przypomniane także społeczeństwu Ostrowca.

             Jest mi niezręcznie o tym pisać, bo chodzi o moich Najbliższych, ale kiedyś nie wolno było wyciągać na światło dzienne takich niepoprawnych postaw obywatelskich, godzących w dobre imię "Wielkiego Brata zza Bugu". Dziś już wolno głośno mówić i pisać i dlatego czuję się w obowiązku ujawniać i takie fakty, z których zawsze jako Rodzina byliśmy i jesteśmy dumni.

             26.10.2016 r. - Janusz Dziewulski /syn dr Eugeniusza i Heleny Dziewulskich/.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Znalazłem jednak ten link do tematu: Mało znane fakty z 1956 r. - Dr Eugeniusz Dziewulski wraz z żoną, Heleną Dziewulską oddali krew dla walczących Węgrów. Dobrze, że pamiętałem datę wstawienia tego tekstu na Forum - bo to było w 60. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego, czyli 23 października 2016 r.

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/malo-znane-fakty-z-1956-r-dr-eug-dziewulski-z-zona-oddali-krew-dla-walczacych-wegrow/

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Ponieważ po sąsiedzku w zapiskach znalazłem inny wpis o Tacie na Forum, z okazji 40. rocznicy Jego śmierci i jest tam kilka wpisów internautów, dlatego pozwolę sobie i ten link zamieścić.

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/w-40-rocznice-smierci-dr-eugeniusza-dziewulskiego/

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Witam Wszystkich Forumowiczów 31 maja. Dzisiejszej nocy, już po 1-ej wstawiłem informację o jutrzejszej uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy dla mieszkańców Ostrowca od Narodu Węgierskiego za pomoc i solidarność z Węgrami w czasie ich zrywu powstańczego w październiku 1956 roku.

             Opisując to i inne sprawy związane z tą uroczystością wyciągnąłem m.in. stare wpisy zamieszczone na ogólnych stronach Forum w październiku 2016 roku. Wówczas tego Wątku z poezją sprzed lat jeszcze nie było.

             Pisząc wczorajszy post 1218 z godz. 01:24 napisałem: "26 października 2016 r., w 60. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego na Forum Ostrowca zamieściłem informację o moich Rodzicach i Ich darze serca (oddaniu krwi) dla walczących Węgrów". Pomyłkowo wstawiłem tam datę 26 października 2016 r., zamiast 23 października 2016 r. Podobnie na samym końcu tego posta powtórzyłem tę samą datę 26.10.2016.

             Pisząc i pracując w nocy mózg nie pracuje tak, jak należy i stąd ta pomyłka, za którą przepraszam.

             Może to nie aż tak istotne, ale błąd jest błędem i skoro go dostrzegłem, więc poprawiam i przepraszam.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Zapomniałem jeszcze wstawić linków do tych Zaświadczeń stwierdzających, że oboje Rodzice oddali krew na jesieni 1956 r. dla walczących Węgrów oraz matek i dzieci węgierskich.

             oto te linki:

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Krew-dla-walczacych-Wegrow-oraz-dzieci-i-matek-wegierskich-1/

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Krew-dla-walczacych-Wegrow-i-matek-wegierskich-2-1956-r/

             .

             oraz odznaczenia Węgierskiego Czerwonego Krzyża, którymi Rodzice byli odznaczeni (Tata I i II - stopnia, zaś Mama III - stopnia odznaką krwiodawców węgierskich).

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Wegierskie-odznaczenia-HDK-I-i-II-stopnia-dla-Taty-i-III-stopnia-dla-Mamy/.

             Dziś rano zrobiłem nowe zdjęcia tej wspomnianej tablicy, która jutro będzie odsłonięta w obecności władz Miasta, Województwa oraz Pani Ambasador Węgier.

             Potem dołączę je też w naszym Albumie, a tu wstawię link, by łatwiej było Wam odnaleźć wszystko to, o czym piszę tu w Wątku.

             Pozdrawiam i życzę miłego dnia - Bożego Ciała. Pewnie większość już w kościele lub szykuje się do procesji.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Post nadrzędny dla poniższego posta o numerze 1223

             Odp.: Poezja sprzed lat

             Jeszcze raz wstawiam ten trzeci link, bo kopiując go i wklejając postawiłem na końcu kropkę i sam nie mogę go otworzyć, więc zapewne i Wam by się to nie udało.

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Wegierskie-odznaczenia-HDK-I-i-II-stopnia-dla-Taty-i-III-stopnia-dla-Mamy/

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Witam Wszystkich Forumowiczów, zwłaszcza tych, których zaciekawi wczorajsza uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci, lub jak ją określili w prasie, tablicą przyjaźni polsko-węgierskiej.

             Na uroczystość przybyła Pani Ambasador Węgier - Pani dr Orsolya Zsuzsanna Kovacs, Prezydent Miasta Ostrowca - Jarosław Gorczyński, przedstawiciel Urzędu Marszałka Świętokrzyskiego, władze PCK, krwiodawcy oraz społeczeństwo Ostrowca.

             Tablicę odsłonili Pani Ambasador wraz z Prezydentem Ostrowca. Potem nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe i podziękowania Pani Ambasador Węgier oraz Prezydenta Ostrowca. Do głosu z mikrofonem zostałem i ja poproszony, jako syn dr Eugeniusza Dziewulskiego, który w 1956 r. był pomysłodawcą i pierwszym, który oddał krew dla walczących Węgrów. Za jego przykładem inni Ostrowczanie także wsparli tę akcję. O tym fakcie i innych okolicznościach zainicjowania tej akcji miałem możliwość opowiedzieć zebranym osobom.

             W naszym Albumie tematycznym zamieściłem trochę zdjęć z tej wczorajszej uroczystości (z dn. 01.06.2018 r.)

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Witam Wszystkich Forumowiczow. Nie wiem, czy wczoraj udało się Wam dotrzeć do wszystkich zamieszczonych przeze mnie zdjęć?

             Późnym wieczorem zorientowałem się, że wstawiłem tylko 4 zdjęcia i do nich dałem Wam linki, zaś do tych ostatnich, już nie.

             Dołączę więc teraz z rana te kolejne, gdzie m.in. udzielam wywiadu, czy zabieram głos po odsłonięciu tablicy, opowiadając o genezie pomysłu Taty zorganizowania tej wspaniałej akcji oddawania krwi w Ostrowcu dla walczących Węgrów.

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Przemowienie-Prezydenta-Miasta-Ostrowca/

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Janusz-Dziewulski-poproszony-zostal-o-zabranie-glosu/

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Wywiady-dla-mediow-1/

             .

             http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Wywiady-dla-mediow-2/

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Witam Uczestników tego naszego wątku. Myślałem, że wczoraj wieczorem albo dziś przed południem wstawię informacje o piątkowej uroczystości odsłonięcia tablicy na ścianie kina ETIUDA i gdzie, tzn. w której kablówce można obejrzeć relacje. Pomimo, że było kilka kamer i przy 2 oddzielnych stanowiskach udzielałem dość obszerne wypowiedzi, to znalazłem tylko relacje pisane z tej uroczystości. Ponoć była audycja w Radiu Ostrowiec, ale nie słuchałem, bo po powrocie, jako kibic siatkówki skupiłem się bez reszty na meczu naszych siatkarzy z Francuzami, zakończony wspaniałym sukcesem.

             W piątek kablówki nie zdążyły zmontować i zamieścić relacji. Myślałem, że w poniedziałek coś będzie, lecz widać przez weekend nagromadziło się tak wiele wydarzeń do przedstawienia, że znów wczoraj ani w iTVK Ostrowiec - Telefaktach nie było, ani w TVO (telewizji ostrowieckiej) nic nie ukazało się.

             Cdn.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Zainteresowani zapewne natrafili na relacje w ostrowieckich gazetach. Były artykuły w Wiadomościach Świętokrzyskich oraz w Gazecie Ostrowieckiej. Są też relacje w elektronicznych mediach: www.OstrowiecNews.pl oraz schodnia.eu oraz na stronie Radia Ostrowiec.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             Przepraszam za chochlik z Echem Dnia. Oczywiście powinno być echodnia.eu - to telefon, z którego to piszę tak zmienił. Teraz też to próbował zmienić, ale czujnie poprawiłem.

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
            • Odp.: Poezja sprzed lat

             ambasador-wegier-w-ostrowcu-tablica-przyjazni-uroczyscie-odslonieta

             januszko321
             Zgłoś
             Odpowiedz
1234 ... 656668707172737475
Przejdź do strony nr
8 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -