Witam,
posiadam psa,ale mam jeden problem,otóz panicznie boi sie on strzałow petard(obojętnie z jakiej odległości). Gdy tylko usłyszy strzał skacze na drzwi i piszczy. Czy nie znacie moze jakiejś metody chociał złagodzenia tego strachu?
Jak możemy pomóc psu w tak stresującej dla niego sytuacji?
Aby pomóc przetrwać psu noc sylwestrową można udać się wcześniej do lekarza weterynarii, który zaproponuje rozwiązanie problemu stosownie do kondycji pupila. Jednym z rozwiązań jest podanie psu naturalnego preparatu w tabletkach, który uspokaja i zmniejsza podatność na stres. W kwestii dawkowania należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jednak pamiętajmy, że działanie takich preparatów ujawnia się dopiero po co najmniej kilkudniowej terapii.
A czy możemy jakoś odwrócić uwagę psa od wystrzałów, np. zająć go czymś?
W sylwestrową noc starajmy się, aby nie zostawiać psa samego w domu. Możemy odwrócić jego uwagę zabawiając go np. ulubioną zabawką, lub umieścić go w pokoju z zasłoniętymi oknami, włączając radio. Dobrym sposobem jest też przyzwyczajanie czworonoga do określonych dźwięków, które odtwarzamy naszemu pupilowi, najlepiej kilka tygodni przed powitaniem Nowego Roku, z wcześniej nagranej płyty.
Jeśli wystąpiły już objawy fobii dźwiękowej, to jak należy zachować się w stosunku do psa?
W czasie, gdy pies wykazuje reakcję lękową nie należy go karcić, ponieważ karcenie może pogłębić niepożądaną reakcję. Niewskazane jest także nadmierne głaskanie i przytulanie psa, bo taka reakcja z kolei utwierdza psa w niewłaściwym przekonaniu, że reaguje właściwie. Powinniśmy zachowywać się tak, jakby nic złego się nie działo. Takie postępowanie pozwoli wyeliminować niepokój u naszego podopiecznego.
Często słyszy się, że pies uciekł, bo przestraszył się wystrzału sztucznych ogni. Co zrobić, by temu zapobiec?
Na kilka dni przed i po nocy sylwestrowej wyprowadzajmy psa wyłącznie na smyczy. Jednak najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać, to zapewnienie mu możliwości powrotu do domu w razie ewentualnej ucieczki i zgubienia się. Pies powinien zawsze mieć przypiętą do obroży adresatkę ze swoim imieniem oraz numerem telefonu do właściciela.
PAMIĘTAJ
Gdy pies wykazuje reakcję lękową, nie należy go karcić.
Ja swojemu w noc sylwestrową zawsze dają rano i wieczorem relanium 2.
Powrócę jeszcze do tg wątku. Otóz udałem się z moim pupilem do weterynarza. Mojemu psu został przepisany lek relanium ale 5 mg. Po podaniu 2 tabletek jego strach prawie wgl sie nie zmniejszył, dlatego mam pytanie , czy lek zaczyna działać dopiero po kilku dniach po podaniu?
Wsumie zależy jak pies reaguje na to. Akurat w Twoim przypadku jest to wycie psa sąsiada , a w moim mój pies skacze na drzwi i chodzi jak opętany, dlatego podałem lek, ale nie wiem po ilu on zadziała