Wodę można oszczędzać np zakładając w umywalkach i pod prysznicem perlatory. Są również systemy wykorzystywania tzw wody szarej czyli używania wody z kąpieli do spłukiwania w toalecie. Jeżeli ktoś ma ogródek i zużywa wode do podlewania to proponuje ustawić beczki(czy inny zbiornik) przy zbiegu rynien i mamy wode do podlewania. Są również systemy, które wykorzystują taką wodę(deszczówkę) do prania i właśnie spłukiwania wody w toalecie, można znaleźć ten temat na internecie.
Jeżeli chodzi o prąd to warto zacząć od żarówek, następnie zwrócić uwagę na uządzenia w stanie czuwania tj telewizory, komputery, monitory, mikrofale itd. Ja zamontowałem w każdym pomieszczeniu listwę zasilającą i chociaż nie wyłączam na dzien to zawsze na noc. Rocznie to też może być spora oszczędność.
Warto również zwracać uwagę przy zakupach wszelakich urządzen, w elektrycznych sprawdzać klasę energetyczną, w hydraulicznych np przepływ wody w umywalce.
Jeżeli chodzi o ogrzewanie to warto zwrócić uwagę na regulację temperatury. Obniżenie temperatury o 1 C to jak sie nie myle to 8% oszczędności, więc kiedy wychodzimy z domu to warto obniżyć temperature z 21 do 15 stopni C, i to już będzie znaczna oszczędność. Dodatkowo warto zainwestować kilka złotych w uszczelki do okien i drzwi.
To co wymieniłem wyżej to w zasadzie oszczędności bez większych wydatków, ale czasem warto zainwestować w energię odnawialną: solary do cwu, pompy ciepła do cwu i co, odpowiednie ocieplenie budynku i rur, ogniwa fotowoltaiczne i wiatrowe, przydomowa oczyszczalnia ścieków, studnia, ogrzewanie podłogowe lub ścienne, które w perspektywie kilku lat na pewno się zwrócą.
axel ma rację z małymi wyjątkami (z praktyki)
1.obniżenie o 1 oC temp to około 6% aszczędności
2.w budynkach wielorodzinnych obniżając temperaturę do 15 st "ciągniesz" ciepło od sąsiadów za które zapłacą (gdy są podzielniki). Efekt ekonomiczny może jest, ale etycznie wątpliwy.
3. Przepisy zabraniają obniżania temp. w bud. wielorodz. poniżej 16st.
4. W blokach najlepszy efekt ekonomiczny (przy normalnym użytkowaniu) uzyskują ci, którzy ja najmniej kręcą głowicami przy grzejnikach (lokal wychłodzony potzebuje więcej ciepła na doprowadzenie do "normalnej" temperatury niż ten gdzie ta temp była utrzymywana ciągle. Sprawdzone w przedz temp. 16-20 st. w cyklach 12 godzinnych.
5. Jeśli chodzi o budynki jednorodzinne to, poza tym co napisał axel, na etapie projektowania należałoby się zastanowić nad rekuperatorami (odzysk ciepła z wentylacji). Drogie ale skuteczne.