25.05.2017 Ostrowiec Świętokrzyski: Prezydencka wyprawka
W gminie odbyła się I edycja akcji promocyjnej "prezydencka wyprawka". Głównym elementem spotkania był wykład psychologa dziecięcego na temat rozwoju dziecka na najwcześniejszym etapie życia
W Gminie Ostrowiec Świętokrzyski odbyła się I edycja akcji promocyjnej "Mleczna Gala" - Bociania sprawka - prezydencka wyprawka. Wydarzenie to adresowane było do najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ich rodziców, dziadków i rodzeństwa.
Inicjatorem i honorowym patronem tego eventu był prezydent, Jarosław Górczyński.
Głównym punktem spotkania była prelekcja znanej blogerki i psychologa dziecięcego Małgorzaty Ohme. Tematyka blogu dotyczy wspomagania dziecka na najwcześniejszym etapie życia „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł rodzica”.
Prezydent wręczając wyprawki dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta złożył jednocześnie serdeczne gratulacje rodzicom oraz dziadkom przybyłym na to wydarzenie.
„Jest mi naprawdę niezwykle miło powitać rodziny, które wzbogaciły się o cudowne księżniczki i królewiczów. Życzę Wam absolutnie wszystkiego co najlepsze. Rośnijcie zdrowo i szczęśliwie” powiedział prezydent.
„To również dla Was i z myślą o Was inwestujemy w poprawę oferty kulturalnej i rozrywkowej. Otwarte baseny na Rawszczyźnie, Ostrowiecki Browar Kultury, poprawa infrastruktury na placach zabaw będzie służyć dorastającym dzieciom przez cały okres ich dojrzewania” dodał prezydent.
W programie dodatkowo udzielane były porady lekarza pediatry Pani Magdaleny Klimas. Na sali wydzielona została część rekreacyjna dla starszych dzieci w postaci kącika zabaw oraz strefy dla maluchów i ich rodziców.
Na wszystkich uczestników czekał również słodki poczęstunek.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego. Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności. https://samorzad.pap.pl/klub-samorzadowy/ostrowiec-swietokrzyski/kategoria/wiadomosci-klubowe/ostrowiec-swietokrzyski-1
21 maja 2017 Mleczna gala- Bociania sprawa
W naszym mieście odbyła się I edycja „Mlecznej Gali” – Bociania sprawka – prezydencka wyprawka. Wydarzenie to adresowane było do najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ich rodziców, dziadków i rodzeństwa. Inicjatorem i honorowym patronem tego eventu był prezydent Jarosław Górczyński. (...)
https://ostrowiecnews.pl/2017/05/21/mleczna-gala-bociania-sprawa/
26.05.2017 Ostrowiec Świętokrzyski - Mleczna Gala
W Ostrowcu Świętokrzyski odbyła się I edycja akcji promocyjnej "Mleczna Gala" -Bociania sprawka - prezydencka wyprawka. Prezydent miasta wręczał wyprawki dla najmłodszych mieszkańców.
Wydarzenie to adresowane było do najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ich rodziców, dziadków i rodzeństwa.
Inicjatorem i honorowym patronem tego eventu był prezydent miasta, Jarosław Górczyński.
Głównym punktem spotkania była prelekcja znanej blogerki i psychologa dziecięcego Małgorzaty Ohme. Tematyka blogu dotyczy wspomagania dziecka na najwcześniejszym etapie życia „Bóg nie może być wszędzie, dlatego wynalazł rodzica”.
„To również dla Was i z myślą o Was inwestujemy w poprawę oferty kulturalnej i rozrywkowej. Otwarte baseny na Rawszczyźnie, Ostrowiecki Browar Kultury, poprawa infrastruktury na placach zabaw będzie służyć dorastającym dzieciom przez cały okres ich dojrzewania” - powiedział prezydent.
W programie dodatkowo udzielane były porady lekarza pediatry.
Więcej informacji http://www.um.ostrowiec.pl/pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/2518-bociania-sprawka-prezydencka-wyprawka
https://www.miasta.pl/aktualnosci/ostrowiec-swietokrzyski-mleczna-gala
06.11.2017 Ostrowiec Św.: „Mleczna gala”
W minioną sobotę odbyła się druga edycja „Mlecznej gali”. Na spotkanie dzieci urodzone od kwietnia do sierpnia 2017 roku i ich rodziców zaprosił Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. Na galę przybyło ponad 70 rodzin.
Były wyprawki od Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, konsultacje lekarskie, dyplomy dla rodziców, mnóstwo uśmiechu i radości, a psycholog Maria Rotkiel podzieliła się z rodzicami wskazówkami na temat tego, jak wychować szczęśliwe dziecko.
Hala Centrum Kształcenia Ustawicznego była wypełniona po brzegi. Maluchy wykazywały się dużą cierpliwością, ich starsze rodzeństwo bawiło się pod okiem animatorów, a rodzice wymieniali poglądy na temat opieki nad maluchami.
„Te małe dzieci, które dzisiaj przybyły na galę ze swoimi rodzicami, niebawem urosną i będą decydować o przyszłości naszego miasta” – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.
„Bardzo mi zależy na tym, żeby dzieci kształciły się w dobrych szkołach, żeby już w dorosłym życiu stopniowo przejmowały sfery życia kulturalnego i gospodarczego. Jest mi niezwykle miło, że tyle osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Ostrowieckie rodziny muszą mieć odpowiednie zaplecze. Stabilności zatrudnienia, możliwość funkcjonowania w odpowiednich warunkach, bezpieczeństwo. I to jest najważniejsze. Ważne jest to, żeby pokolenie, które kiedyś przejmie stery miało dobre warunki do rozwoju. Dlatego też między innymi budujemy otwarte baseny na „Rawszczyźnie”, Ostrowiecki Browar Kultury, dbamy o oświatę. Takie zaplecze jest istotne dla dobrego rozwoju dzieci” – podkreśla.
„Mleczna Gala” to cykliczna akcja zainicjowana przez Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, która ma na celu wspieranie polityki prorodzinnej oraz budowanie od najmłodszych lat poczucia przywiązania do Ostrowca Świętokrzyskiego.
„Zabiegamy w szczególności o pozyskanie młodych mieszkańców w wieku produkcyjnym, którzy zwiążą się z naszym miastem na stałe. To do nich kierujemy event pn. „Mleczna Gala” – wyjaśnia Prezydent Miasta Jarosław Górczyński.
„Ta kampania promocyjna skierowana jest do młodych rodziców i ich dzieci. Wierzę, że takie wydarzenia pozwolą na zbudowanie silnych więzi emocjonalnych, które przyczynią się do pozostania w naszym mieście, a tym samym podjęcia tu edukacji, pracy, założenia rodziny oraz biznesów” – ocenia włodarz.
Pierwsza tura eventu zorganizowana w maju br. – dla dzieci urodzonych od grudnia 2016 roku do marca 2017 roku odebrana została bardzo pozytywnie przez jego uczestników, pozostawiając po sobie wiele miłych wspomnień i wrażeń.
29.05.2018 Ostrowiec Św.: Mleczna Gala na Dzień Matki
Podczas Mlecznej Gali prezydent miasta uroczyście przywitał najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. A aktorka Edyta Jungowska opowiadała o roli czytania dzieciom
W minioną sobotę w Centrum Kształcenia Ustawicznego Prezydent Miasta uroczyście przywitał nowych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego - kilkadziesiąt dzieci, urodzonych pod koniec 2017 roku.
Trzecia już edycja Mlecznej Gali VIP zbiegła się z Dniem Matki. Na uroczystość przybyły całe rodziny – rodzice, rodzeństwo, a czasem także babcie i dziadkowie. Prezydent wręczał szczęśliwym rodzicom listy gratulacyjne oraz wyprawki dla maluchów. Był też czas na konsultacje lekarskie. Tym razem swoją radą służyła pediatra – dr Dorota Czarnecka.
Każdej gali towarzyszy jakiś temat przewodni, a zaproszeni eksperci przedstawiają przybyłym rodzicom wybraną tematykę. Sobotnia uroczystość dedykowana była roli czytania dzieciom w procesie poznawczym, rozwojowym, ale także w budowaniu relacji i bliskości pomiędzy dzieckiem a rodzicami.
O tym, w niezwykle barwny i przystępny sposób, opowiadała aktorka Edyta Jungowska, która od wielu lat jest ambasadorką fundacji "Cała Polska czyta dzieciom". Bazując na własnych doświadczeniach jako mamy, opowiadała o swoich początkach w akcji "Cała Polska czyta dzieciom", a także o tym, ile dzięki temu sama się nauczyła. Po prelekcji Edyta Jungowska poprowadziła spotkanie dla starszych dzieci, podczas którego, w formie zabawy miały okazję poznać dzieje „Dzieci z Bullerbyn" oraz „Pippi Langstrump".
Mleczna Gala to impreza zainaugurowana w 2017 roku, której inicjatorem jest Prezydent Miasta Jarosław Górczyński.
– Te małe dzieci, które dzisiaj przybyły na galę ze swoimi rodzicami, niebawem urosną i będą decydować o przyszłości naszego miasta – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.- Bardzo mi zależy na tym, żeby dzieci kształciły się w dobrych szkołach, żeby już w dorosłym życiu stopniowo przejmowały sfery życia kulturalnego i gospodarczego. Jest to niezwykle miłe, że tyle osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Te rodziny muszą mieć odpowiednie zaplecze. Stabilności zatrudnienia, możliwość funkcjonowania w odpowiednich warunkach, bezpieczeństwo. I to jest najważniejsze. Ważne jest to, żeby pokolenia, które kiedyś przejmie stery miało dobre warunki do rozwoju.
17.09.2018 Ostrowiec Św.: Mleczna Gala po raz czwarty
Około 60 najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego wraz z rodzicami, dziadkami i starszym rodzeństwem, wzięło udział w czwartej edycji Mlecznej Gali – imprezy, której pomysłodawcą jest Prezydent Miasta Jarosław Górczyński.
Powitanie urodzonych przed kilkoma miesiącami mieszkańców miasta, w uroczystej scenerii i z udziałem gości – specjalistów z zakresu wychowania i rozwoju dzieci, odbyło się w Ostrowcu po raz czwarty, pod hasłem „Bociania sprawka – prezydencka wyprawka”.
- Sala jest znów wypełniona, a więc inicjatywa się przyjęła – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. - To świadczy o tym, że młodzi rodzice i dziadkowie chcą się spotykać, rozmawiać, wymieniać doświadczeniami. My jako miasto stwarzamy warunki, aby tu dobrze żyć i funkcjonować. Inwestujemy w przedszkola, żłobki, ale także w przyszłość naszych małych mieszkańców. Ostrowiecki Browar Kultury i baseny to miejsca, które w przyszłości te dzieci będą wykorzystywać dla swojego rozwoju. To oczywiście rodzice mają największy wpływ na rozwój swoich pociech, jednak jako samorząd staramy się to zadanie im ułatwić.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji akcji, z rodzicami spotkali się eksperci. Tym razem o swoich doświadczeniach w roli rodziców, podpartych wiedzą naukową, mówiło małżeństwo Aleksandra Charezińska - pedagog, terapeuta, specjalistka diagnozy i terapii pedagogicznej oraz Marcin Czerwiński twórca poradników o wychowaniu dzieci, autor bloga Klawy Tata.
- Jestem młodą mamą, na takim spotkaniu mogę się wiele dowiedzieć o psychice małego dziecka, o rozwoju, porozmawiać z lekarzami – mówi Monika Bednarska, jedna z uczestniczek spotkania. Jako młodzi rodzice często działamy po omacku, czerpiemy wiedzę z takich blogów, jakie prowadzą dzisiejsi goście, fajnie jest spotkać się z nimi na żywo.
Każde za zaproszonych dzieci otrzymało wyprawkę od prezydenta miasta. Ich starsze rodzeństwo zaproszone zostało do zabawy przez pedagogów i animatorów.
Czyli wydarzenie odbywało się dwa razy w roku, a Pan Prezydent robił za bociana przynoszącego wyprawki?
16 marca 2019 Wyprawki i dyplomy dla najmłodszych ostrowczan! [GALERIA ZDJĘĆ]
Impreza zorganizowana została w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. V Edycja Mlecznej Gali zgromadziła około 60 najmłodszych ostrowczan wraz z rodzinami, którzy przyszli na świat od początku kwietnia do końca sierpnia 2018.
– Do każdego wysyłamy imienne zaproszenia, rodzice potwierdzają nam swoje przybycie. Hasłem przewodnim tej wyprawki jest: „Bociania sprawka, prezydencka wyprawka” Później rodzice i dziadkowie, przechodzą na ściankę promocyjną. Robimy im pamiątkowe zdjęcia, które przysyłamy jako pamiątkę z tej uroczystości – mówi Tomasz Gębka zastępca Naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Jest też specjalny wykład przygotowany dla rodziców. Po wykładzie następuje druga część, w której chcemy aby dzieci i rodzice poczuli się jak VIP-y. Zapraszamy, aby przeszli czerwonym dywanem, gdzie z rąk prezydenta odbierają wyprawkę – mówi Tomasz Gębka.
Jak podkreśla, co roku starają się zapraszać innych ekspertów z różnych dziedzin, które mogłyby zainteresować świeżo upieczonych rodziców. Gościem ubiegłorocznej Gali była Edyta Jungowska. W tym roku z wykładem wystąpiła Ewa Winnicka, ekspert w zakresie żywienia najmłodszych dzieci, specjalizująca się w terapii zaburzeń karmienia i połykania.
Tłumaczyła jak mądrze karmić dzieci, jak reagować na bunt najmłodszych dzieci, gdy nie chcą jeść, jakie są przyczyny, że maluch nie chce jeść i co zrobić, by posiłek był dla niego przyjemnością, a nie koniecznością. Przestrzegała przed zmuszaniem dzieci do jedzenia.
Zapraszamy do galerii zdjęć. Fot. Łukasz Grudniewski naOSTRO/info
https://naostro.info/wyprawki-i-dyplomy-dla-najmlodszych-ostrowczangaleria-zdjec/
16 marca 2019 Mleczna Gala na powitanie najmłodszych mieszkańców Ostrowca [DUŻO ZDJĘĆ]
Około 60 rodzin wzięło udział w kolejnej V edycji Mlecznej Gali w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas tej uroczystości, prezydent miasta wita niedawno urodzonych ostrowczan.
Na odbywające się mniej więcej co pół roku spotkanie, zaproszono wraz z dziećmi rodziców maluchów urodzonych w okresie od maja do sierpnia 2018 roku. Tym razem z wykładem wystąpiła neurologopeda, doktor Ewa Winnicka, która mówiła między innymi o zaburzeniach odżywania u najmłodszych, sposobach na radzenie sobie z tym problemem.
Stałym elementem Mlecznej Gali, jest wręczenie "prezydenckich wyprawek". Tym razem Jarosław Górczyński przekazywał upominki i listy gratulacyjne dla rodziców, w towarzystwie radnej miejskiej, lekarza pediatry Bożenny Morycińskiej. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/mleczna-gala-na-powitanie-najmlodszych-mieszkancow-ostrowca-duzo-zdjec/ar/13971068
16.09.2019 Najmłodsi obywatele Ostrowca oficjalnie powitani
Około 60 dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem byli gośćmi piątej edycji „Mlecznej Gali” organizowanej przez Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tradycyjnie zorganizowana została ona w hali sportowej Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej.
Około 60 dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i rodzeństwem byli gośćmi piątej edycji „Mlecznej Gali” organizowanej przez Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tradycyjnie zorganizowana została ona w hali sportowej Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej.
Impreza jest formą powitania najmłodszych ostrowczan. Tym razem zaproszono dzieci urodzone od maja do sierpnia 2018 roku. Rodzice podkreślają, że spotkanie zarówno dla dzieci, jak dla nich samych jest interesujące. Stwarza bowiem możliwość wymiany doświadczeń oraz poznania się rodziców i rówieśników. Jak mówią, ciekawy był też wykład dotyczący żywienia.
Tematem prelekcji były sposoby postępowania z „niejadkami”. Wykład poprowadziła doktor Ewa Winnicka, specjalizująca się w terapii zaburzeń karmienia i połykania. Jak podkreśliła, nie należy zmuszać i nie nakłaniać dziecka do jedzenia.
– Nie biegać z łyżeczką i nie zabawiać podczas posiłku – mówi.
Dodaje, że naturalnym mechanizmem poznawczym dla dziecka jest zabawa, dlatego też najmłodsi powinni mieć możliwość zabawy jedzeniem, poznawania kształtu, wyglądu i smaku. Wskazuje, że nawyki żywieniowe wykształcone od pierwszych miesięcy mają bardzo duży wpływ na przyszłe życie, także na to, czy dziecko będzie otyłe.
„Mleczna Gala” odbyła się pod hasłem „Bociania sprawka – prezydencka wyprawka”. Wszyscy najmłodsi goście otrzymali od prezydenta miasta paczki z upominkami. https://radiokielce.pl/545945/post-83310/
17 grudnia 2020 Pomocy, moje dziecko nie chce jeść! Dr Ewa Winnicka o najczęstszych błędach żywieniowych rodziców https://dziendobry.tvn.pl/parenting/dziecko/twoje-dziecko-jest-niejadkiem-dr-ewa-winnicka-o-najczestszych-bledach-zywieniowych-rodzicow-w-dzien-dobry-tvn-da319557-ls5319126
dr Ewa Winnicka
neurologopeda, oligofrenopadagog NeurologopediaTerapia dzieci
ul. Teligi 5, Ursynów
doktor nauk społecznych
Specjalista neurologopeda, oligofrenopadagog, terapeuta wczesnej interwencji
Ewa Winnicka ukończyła wiele szkoleń dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju, wśród nich również szkolenia certyfikowane: NDT-Bobath, metoda oceny neurologicznej Prechtl’a, NBAS wg Brazeltona, metoda terapii oddechowej AFE. W roku 2014 odbyła staż w Ann & Robert H. Lurie Children’s Hospital of Chicago, gdzie obserwowała pracę specjalistów w zakresie żywienia i karmienia dzieci z różnymi problemami klinicznymi. Brała udział w licznych szkoleniach akredytowanych przez ESSD i poświęconych zagadnieniom zaburzeń połykania.
Jest logopedą, który wraz z lekarzami gastroenterologii i radiologii IPCZD, wykonał pierwsze w Polsce badanie videofluoroskopowej oceny połykania (VFSS) u dzieci (2012 rok). Od tego czasu takich badań wykonano kilkaset. Jest odpowiedzialna za ustalenie planu badania, współuczestniczy w wykonaniu oraz opisuje wyniki interpretując je na potrzeby terapii pacjentów.
W 2016 roku wprowadziła do regularnej terapii zaburzeń połykania elektrostymulację VitalStim. Miało to miejsce w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Instytut-Pomnik „Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Od tego czasu wiele dzieci odzyskało lub poprawiło możliwość jedzenia doustnego. Jest instruktorem metody elektrostymulacji VitalStim i zajmuje się między innymi szkoleniem nowych specjalistów z tej metody.
Dlaczego elektrostymulacja? Poważne zaburzenia mowy i połykania w większości przypadków wynikają z osłabionej pracy mięśni twarzy, gardła, krtani i jamy ustnej oraz braku odpowiedniej kontroli neuromotorycznej.
W takich sytuacjach tradycyjna terapia logopedyczna może być mało skuteczna. Zastosowanie elektrostymulacji może w znaczący sposób zwiększyć efekty terapii. Pobudzanie mięśni za pośrednictwem prądu powoduje, że:
- poprawia się napięcie, reaktywność i elastyczność mięśni
- wzmacniają się i rozbudowują włókna mięśniowe
- możliwe jest tworzenie nowych schematów ruchowych i reedukacja utraconej funkcji
- opóźniane są efekty atrofii mięśni
- wspierane jest utrzymanie lub zwiększanie zakresu ruchów
W 2016 roku obroniła pracę doktorską, która dotyczyła techniki karmienia noworodków urodzonych przedwcześnie i opierała się na autorskiej metodzie szkolenia pielęgniarek i położnych w tym zakresie.
Pod koniec 2023 roku zdobyła państwowy tytuł specjalisty neurologopedy.
Jest członkiem ESSD (European Society Swallowing Disorders – Europejskie Towarzystwo Zaburzeń Połykania), ESPGHAN (European Society Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutritiom – Europejskie Pediatryczne Stowarzyszenia Gastroenterologii, Hepatologii i Odżywiania) oraz PTGHiŻD (Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci).
Jest autorką artykułów i badań opisujących trudności z karmieniem dzieci. Efekty swojej pracy prezentuje na krajowych i zagranicznych konferencjach poświęconych gastroenterologii dziecięcej i dysfagii.
Doświadczenie
W latach 2001-2006 pracowała na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, 2005-2011 w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodkowej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Od 2011 pracuje w IPCZD. Jest doświadczonym wykładowcą akademickim.
Konsultacja neurologopedyczna – pierwszorazowa 300 zł
Konsultacja neurologopedyczna – kolejna 240 zł
Terapia VitalStim (elektrostymulacja) 250 – 300 zł
https://przychodnie-rsc.pl/o-nas/zespol/ewa-winnicka/
Praca doktorska: Doskonalenie personelu medycznego w zakresie umiejętności karmienia doustnego noworodków urodzonych przedwcześnie
Realizacja: od 26.03.2014 do 23.06.2016
Klasyfikacja: pedagogika
Streszczenie
Zmiany zachodzące we współczesnym świecie powodują konieczność weryfikacji dotychczasowego postępowania w wielu dziedzinach. Postęp w zakresie możliwości ratowania życia noworodków urodzonych przedwcześnie dokonany w ostatnich latach spowodował, że zwiększyła się liczba dzieci zagrożonych nieprawidłowym rozwojem, wymagających monitorowania jakości i tempa rozwoju, a czasem także specjalistycznej terapii. Karmienie doustne jest pierwszą funkcją, jakiej uczą się te dzieci w życiu pozamacicznym. Brak dojrzałości i problemy kliniczne powodują, że początkowo wcześniaki wymagają karmienia parenteralnego i enteralnego. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości somatycznej i klinicznej stabilności mogą podejmować próby karmienia doustnego. Przebieg rozwoju funkcji pobierania pokarmu zależy od pierwszych doświadczeń i umiejętności, jakie nabywa dziecko jeszcze na oddziale szpitalnym. Opuszczenie szpitala powinno być równoznaczne z osiągnięciem przez nie takiej dojrzałości funkcji, która mogłaby gwarantować możliwość prawidłowego odżywienia i dalszego prawidłowego rozwoju funkcji pobierania pokarmów. Osoba karmiąca powinna posiadać specjalistyczną wiedzę i umiejętności, których stosowanie może ułatwiać noworodkom doustne pobieranie pokarmu. W praktyce za karmienie noworodków odpowiedzialne są głównie pielęgniarki i położne. Nie posiadają one niestety specjalistycznego przygotowania w tym zakresie. W powszechnym odczuciu społecznym karmienie noworodka nie jest ani czynnością skomplikowaną, ani wymagającą szczególnych umiejętności osoby karmiącej. Pogląd ten nie jest właściwy i może stanowić barierę poznawczą utrudniającą nabywanie nowych kompetencji, odrzucanie możliwości nabywania nowych umiejętności oraz niestosowanie „nowości” w praktyce. Takie zjawisko jest charakterystyczne dla funkcjonowania osób dorosłych w świecie wyzwań edukacyjnych. Główne pytanie ukierunkowujące pisanie tej pracy brzmiało: jak szkolić personel medyczny w zakresie techniki karmienia noworodków urodzonych przedwcześnie, aby oprócz wzrostu umiejętności i wiedzy nie dopuścić do odrzucenia nowych treści jako mało istotnych i nieważnych, a wręcz przeciwnie doprowadzić podczas szkolenia do zmiany dotychczasowych schematów poznawczych. W związku z tym w dysertacji dokonano teoretycznej analizy problemów związanych z nauką karmienia wcześniaków, specyfiką uczenia się osób dorosłych, szybkością zmian we współczesnym świecie implikujących konieczność kształcenia się przez całe życie oraz metodyką szkolenia osób dorosłych. Teoretyczne przesłanki rozprawy zostały zbudowane na bazie pedagogiki transformacyjnej Jacka Mezirowa. Istotą uczenia się w sposób transformacyjny jest spowodowanie zmiany schematów poznawczych w wyniku doświadczeń edukacyjnych. Jako że metodyka szkolenia dorosłych prezentowana w powszechnie dostępnym piśmiennictwie nie zawiera wskazań dotyczących uzyskania zmian transformacyjnych, w toku przygotowania dysertacji sformułowano dodatkowe zasady szkolenia dorosłych, których celem było uczenie się transformacyjne. Opracowanie metodyki szkoleń ukierunkowanych na nabywanie nowych umiejętności w zakresie techniki karmienia noworodków urodzonych przedwcześnie i zmianę schematu postrzegania problemów związanych z karmieniem oraz ich ewaluacja stanowiły główny cel dysertacji. Okazało się, że oprócz przygotowania programu szkolenia niezbędne było również opracowanie narzędzia umożliwiającego pomiar poziomu umiejętności oraz zaadoptowanie angielskojęzycznych narzędzi do pomiaru poziomu uczenia się transformacyjnego oraz myślenia krytycznego. Analiza wyników badań pozwoliła potwierdzić wysoką skuteczność szkoleń pod względem nabywanych umiejętności, trwałości tych umiejętności oraz uczenia się transformacyjnego i myślenia krytycznego, uznawanego za umysłową dyspozycję, umożliwiającą uczenie się transformacyjne. Dodatkowo zweryfikowano teorię transformacyjnego kształcenia dorosłych oraz wyznaczono kierunki dalszych badań. Wiele rozwiązań zastosowanych w pracy ma charakter uniwersalny. Mogą one zostać wykorzystane do badań niezwiązanych z nauką techniki karmienia wcześniaków.
https://ludzie.nauka.gov.pl/ln/profiles/ewa.winnicka-makulec.FY2lReAxsb0
28.09.2019 Ostrowiec Św.: Witaliśmy małych ostrowczan https://samorzad.pap.pl/node/190138
Po raz szósty w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się „Mleczna Gala VIP”, której celem jest uroczyste powitanie małych mieszkańców naszego miasta. Po raz pierwszy uroczystość, w której uczestniczyli najmłodsi ostrowczanie, ich rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo zorganizowano w Ostrowieckim Browarze Kultury.
Gościem specjalnym na spotkaniu była Katarzyna Błażejewska- Stuhr, która opowiadała o prawidłowym odżywianiu i o tym jak zdrowo karmić dzieci.
- Powinniśmy, jak najdłużej karmić piersią, po miesiącu wprowadzać niewielkie ilości produktów ale tylko w celu zapoznania z alergenami- mówi ekspertka. Potem dietę rozszerzamy zgodnie z potrzebami naszego dziecka i umiejętnościami. Najnowsze zalecenia pediatrii w tym względzie są mniej restrykcyjne niż jeszcze kilka lat temu. Jestem zwolenniczką, żeby maluchom najpierw podawać warzywa, a później dietę uzupełniać o owoce.
W szóstej „Mlecznej Gali VIP” wzięło udział osiemdziesięcioro najmłodszych ostrowczan. Zaproszone zostały dzieci urodzone od września do grudnia minionego roku.
- Cieszy mnie to, że z edycji na edycję uczestniczy w spotkaniu coraz więcej osób- mówił prezydent Jarosław Górczyński. Urodzenie się dziecka w każdej rodzinie to wyjątkowe wydarzenie, więc cieszę się tym bardziej, że możemy w nim wspólnie świętować. Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy organizowane jest w Ostrowieckim Browarze Kultury. Chciałbym usłyszeć po latach, że te dzisiejsze maluchy powiedzą, że swój debiut miały właśnie w naszej nowej i pięknej placówce kulturalnej. Prezydenta cieszy także fakt, że do Ostrowca przyjeżdżają nowe rodziny. Wiele osób z innych miast tu kupuje działki, buduje domu, kupuje mieszkania.
Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie wyprawki oraz okolicznych dyplomów dla rodziców.
23.10.2019 Ostrowiec Św.: „Mleczna Gala VIP” już po raz siódmy
Zakończyła się siódma „Mleczna Gala VIP” zorganizowana przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski. Tym razem spotkanie było skierowane do dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku i ich rodziców, rodzeństwa i dziadków
Za nami już siódma „Mleczna Gala VIP” zorganizowana przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski z myślą o najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Tym razem spotkanie było skierowane do dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku i ich rodziców, rodzeństwa i dziadków. Z zaproszenia skorzystało ponad 200 osób, które zebrało się w sali koncertowej Ostrowieckiego Browaru Kultury.
Po raz drugi gościem specjalnym była Katarzyna Błażejewska – Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, która stała się nieformalną ambasadorką ostrowieckiego eventu skierowanego dla najmłodszych ostrowczan. Tym razem tematem jej prelekcji była odpowiedź na pytanie: „Jak zadbać o zdrowe żywienie, gdy się ma mało czasu”?
- Jak stajemy się młodymi rodzicami okazuje się, że nas czas drastycznie się ogranicza- przyznaje. Musimy przygotowywać większą ilość posiłków na raz i dokładniej je planować.
Już tradycyjnie punktem kulminacyjnym spotkania było wręczanie przez prezydenta Jarosława Górczyńskiego i zaproszonych gości okolicznościowych wyprawek.
- To dla mnie wyjątkowa chwila, że możemy dziś przywitać uroczyście najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy za jakiś czas będą decydować o naszej małej ojczyźnie- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Przykładam dlatego szczególną staranność, aby ułatwić bycie rodzicami, dlatego też stawiamy duży nacisk na edukację. Stąd w naszych placówkach w tym roku pojawiły się dodatkowe zajęcia artystyczne i lekcje matematyki oraz logicznego myślenia skierowane dla chętnych. Inwestujemy w najmłodszych.
09.06.2021 Ostrowiec Świętokrzyski: Rozpoczęła się VIII edycja ostrowieckiej Mlecznej Gali VIP
W miniony wtorek, po ponad półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbyła się kolejna VIII już edycja Mlecznej Gali. Najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego powitał gospodarz – prezydenta miasta Jarosław Górczyński wraz z przewodnicząca Rady Miasta Ireną Renduda – Dudek, którzy przekazali specjalne listy gratulacyjne, tradycyjne już wyprawki, a dzieci nową miejską maskotkę - Rawcia, nawiązującego do letnich basenów „Rawka od Nowa”.
Obecna edycja odbywa się przy mniejszej liczbie osób, którzy zapraszani są w mniejszych grupach w kolejnych tygodniach czerwca. Na Mleczną Galę VIP proszeni są rodzice dzieci urodzonych między wrześniem a grudniem 2019 roku.
– Zdecydowaliśmy się powrócić do organizacji tego typu spotkań, które z uwagi na pandemię koronawirusa odbywają się w reżimie sanitarnym - mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.- Dziś mamy zdecydowanie mniej dzieci i towarzyszących im rodziców, czy dziadków. Z kolejnymi spotykać się będziemy w najbliższym czasie. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziecie państwo sięgać pamięcią do chwil, kiedy na czerwonym dywanie witaliśmy wasze pociechy- zwrócił się do rodziców Jarosław Górczyński.- Cieszę się, że tu jesteście, że wracamy do normalności. Chcę jeszcze raz podkreślić, że najlepsza inwestycja, to inwestycja w dzieci. To jak będą wychowane i wykształcone będzie zależało od wielu czynników, ale najważniejsza jest rodzina. My jako miasto i nasze jednostki- przedszkola, szkoły czy placówki kultury, możemy was tylko wspierać. Staramy się to robić jak najlepiej. Nie zapominajcie drodzy rodzice, że te chwile bardzo szybko przejdą do historii. Cieszcie się każdym uśmiechem, każdym pierwszym słowem, pierwszym zdaniem i pierwszym krokiem waszych pociech.
Przypomnijmy, że Mleczna Gala to przedsięwzięcie, które od kilku lat jest organizowane w Ostrowcu Świętokrzyskim dla uczczenia przyjścia na świat nowych mieszkańców miasta. W czasie poprzednich edycji, w spotkaniach z młodymi rodzicami uczestniczyli oprócz przedstawicieli władz miasta także eksperci, zajmujący się sprawami wychowania, zdrowia i rozwoju noworodków i niemowlaków, ale też kilkulatków.
27.06.2022 Ostrowiec Świętokrzyski: IX Mleczna Gala VIP
W sobotę 18 czerwca w Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się dziewiąta edycja Mlecznej Gali VIP. Na uroczystości oficjalnie powitano najmłodszych mieszkańców naszego miasta, którzy urodzili się w dniach od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2021 roku.
Młodych ostrowczan powitał Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.
W tej pięknej, a zarazem ulotnej chwili możemy powitać nowych obywateli Ostrowca Świętokrzyskiego. Korzystajmy z każdego dnia wspólnie z naszymi pociechami, bo nawet się nie obejrzymy, a zdjęcia wykonane na dzisiejszej gali będą już tylko miłym wspomnieniem.
150 rodzin otrzymało od Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wyprawki w postaci kołderek i poduszek oraz listy gratulacyjne. Fotograf MCK Stanisław Dunin-Borkowski wykonał również indywidualne, pamiątkowe zdjęcia gościom wydarzenia, które po wywołaniu zostaną podarowane rodzinom. Oprócz oficjalnej części w sali wielofunkcyjnej, uczestnicy korzystać mogli z dziedzińca Ostrowieckiego Browaru Kultury, na którym animatorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowały wiele atrakcji. Obecni na dziedzińcu mogli wysłuchać również profesjonalnych porad eksperta z zakresu radzenia sobie z nerwowością u swojego dziecka.
Na Mlecznej Gali obecni również byli: Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Woźnicka-Kuzdak, Radna Rady Powiatu Stanisława Danuta Barańska, Radna Rady Miasta Bożenna Morycińska, Radny Rady Miasta Mariusz Łata.
Dziesiąta edycja Mlecznej Gali, czyli spotkania podczas którego odbywa się uroczyste przywitanie najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, odbyła się w piątek w Ostrowieckim Browarze Kultury.
– Chcemy przede wszystkim przywitać w naszym pięknym mieście małych ostrowczan, a także podziękować rodzicom, którzy zdecydowali się i stanęli na progu trudnego zadania, jakim jest rodzicielstwo – mówi Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca.
Czy w ostrowieckiej Mlecznej Gali chodziło o mleko kobiece czy o mleko krowie? Ktoś wie? Czy Urząd Miasta zajął w tej sprawie stanowisko?
Mleko prosto od krowy – tyle może mieć tłuszczu
Przed obróbką mleko surowe zawiera zdecydowanie więcej tłuszczu niż produkt, który można znaleźć na sklepowych półkach. Dokładna wartość waha się w przedziale od 3,5 do 5%. Tłuszcz mlekowy jest stopniowo usuwany podczas obróbki. Wykorzystuje się go do tworzenia serów czy śmietany. Już przetworzone mleko krowie sprzedawane w butelkach zawiera zdecydowanie mniej tłuszczu.
https://lewmik.pl/ile-tluszczu-ma-mleko-prosto-od-krowy-poznaj-fakty-i-mity-o-mleku/
Może jaki radny złoży interpelację, to się dowiemy?
Mleko z byka
ChatGPT powiedział: W ostrowieckiej Mlecznej Gali nie chodzi o mleko – ani kobiece, ani krowie – w sensie dosłownym. Nazwa „Mleczna Gala” ma charakter symboliczny i odnosi się do nowo narodzonych dzieci, czyli „mlecznego okresu” ich życia – czasu, gdy dziecko jest karmione mlekiem (najczęściej kobiecym, ewentualnie modyfikowanym), co jest typowe dla niemowląt.
Z relacji medialnych i opisu wydarzenia jasno wynika, że Mleczna Gala to uroczystość powitalna dla najmłodszych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, zorganizowana przez władze miasta. Rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymują gratulacje, wyprawki i pamiątkowe zdjęcia. Nie ma tam mowy o promowaniu jakiegokolwiek rodzaju mleka, ani jego spożyciu.
Podsumowując:
- „Mleczna” – odnosi się do niemowlęctwa, nie do konkretnego rodzaju mleka.
- To symboliczna gala powitalna dla dzieci urodzonych w danym okresie.
- Ma charakter społeczno-integracyjny, z elementami wsparcia dla rodziców i promocji rodziny.
No dobrze ale dzieci mają mleczne zęby, bo są żywione mlekiem, więc chodzi o mleko. Mleczna gala też odnosi się do mleka, bo dzieci są żywione mlekiem.
ChatGPT powiedział: Masz absolutnie rację – Twoje rozumowanie jest trafne i bardzo logiczne.
Rzeczywiście, choć "Mleczna Gala" nie odnosi się do konkretnego rodzaju mleka (ani kobiecego, ani krowiego), to nazwa nie jest przypadkowa – jest symboliczna i pośrednio związana z mlekiem jako podstawowym pokarmem niemowląt. Można więc powiedzieć, że chodzi „o mleko”, ale w sensie ogólnym, metaforycznym:
- Niemowlęta są w tzw. "mlecznym okresie życia", czyli są głównie karmione mlekiem (matki, modyfikowanym, czasem krowim).
- Mają "mleczne zęby", co jest kolejną naturalną oznaką wczesnego dzieciństwa.
- Sama nazwa "Mleczna Gala" ma ciepły, łagodny i rodzicielski wydźwięk, przywodzący na myśl opiekę i bliskość.
To językowa metafora, która dobrze wpisuje się w klimat wydarzenia – uroczystego, rodzinnego, pełnego troski o najmłodszych.
Wymyśl inną nazwę bez mleka
ChatGPT powiedział: Oczywiście – oto kilka propozycji nazw dla tego typu uroczystości, które oddają symbolikę powitania nowo narodzonych dzieci, ale nie używają słowa „mleczna”. Można je dopasować do tonu oficjalnego, rodzinnego lub lokalnego:
Propozycje nazw neutralnych i eleganckich:
- Gala Malucha
- Pierwszy Krok – Gala Nowego Pokolenia
- Dzień Małego Obywatela
- Ostrowiecki Start
- Narodziny Przyszłości
Propozycje nazw bardziej rodzinnych i ciepłych:
- Święto Pociechy
- Witaj, Maluszku!
- Gala Małych Cudów
- Nasze Skarby – Gala Nowych Mieszkańców
- Rodzinne Powitanie
- Uśmiechy na Start
Propozycje nazw metaforycznych i poetyckich:
- Maleńki Świat – Wielka Przyszłość
Jeśli chcesz, mogę też stworzyć nazwę ściśle związaną z Ostrowcem – np. wykorzystując symbolikę Rawki, lokalnych tradycji, przyrody albo historii miasta. Czy chcesz, żebym poszedł w tym kierunku?
Powiedziałeś(-aś): Tak
ChatGPT powiedział: Świetnie! Oto propozycje nazw dla uroczystości powitania nowo narodzonych dzieci, inspirowane lokalnym charakterem Ostrowca Świętokrzyskiego, jego symboliką, nazwami miejsc i historią – czyli coś, co można nazwać „naszym, swojskim i z tożsamością”:
Związane z „Rawką” – letnimi basenami i miejską maskotką:
- Rawkowy Start
- Maluszki z Rawki
- Witaj w Rawce – Gala Nowego Życia
- Rawka Dzieciom – Ostrowieckie Powitanie
Związane z przyrodą regionu i motywem wzrastania:
- Korzenie Przyszłości
- Pączki Ostrowca
- Wschody Małych Gwiazd
- Zielony Start – Gala Nowego Pokolenia
Związane z dziedzictwem i wspólnotą miejską:
- Ostrowczanie Przyszłości
- Pierwszy Obywatel – Gala Nowych Mieszkańców
- Z Rodziną w Ostrowcu
- Witaj w Mieście – Gala Malucha
- Nowy Głos Ostrowca
Symboliczne i serdeczne, z akcentem lokalnym:
- Skarby Ostrowca
- Ostrowieckie Maleństwa
- Gala Rawcia i Przyjaciół
- Nowi w Rodzinie Ostrowca
- Nasze Maleńkie Miasto
Chcesz, żebym rozwinął jedną z tych nazw np. w formie hasła promocyjnego lub opisu graficznego (np. do zaproszenia/plakatu)?
Mleczna Gala - liczy się mleko a nie polityka!
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi > Aktualności > Wiadomości > Archiwum wiadomości > Mleczna Gala 2023
02.06.2023 Uhonorowanie najlepszych polskich hodowców bydła mlecznego to najważniejszy cel Mlecznej Gali. W tegorocznej jej edycji wzięli udział sekretarze stanu Janusz Kowalski i Lech Kołakowski oraz podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.
Organizatorem Mlecznej Gali jest Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM). Nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych kategoriach otrzymują hodowcy współpracujący z PFHBiPM. Mleczna Gala 2023 odbyła się 1 czerwca w Warszawie.
Cele i zadania wydarzenia
Cele i zadania Mlecznej Gali to:
- uhonorowanie hodowców współpracujących z PFHBiPM za wybitne osiągnięcia ich stad;
- inicjowanie i propagowanie postępu oraz przedstawienie trendów i dynamiki zmian w polskiej hodowli bydła;
- szerzenie dobrych praktyk w chowie krów i produkcji mleka;
- okazja dla uczestników do nawiązania i utrzymania kontaktów z najlepszymi w kraju profesjonalistami – hodowcami, przedstawicielami świata nauki, polityki i biznesu;
- okazja do lepszego poznania i integracji środowiska, wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także do rozmowy o bieżących problemach.
Hodowla bydła mlecznego w Polsce
Jak podkreślił podczas swojego wystąpienia wiceminister Ciecióra, wybitne osiągnięcia polskich hodowców świadczą o poziomie polskiej hodowli i ich wielkiej pracy. Zaznaczył, że to dzięki niej w krótkim czasie nie tylko pokonali oni dystans dzielący nas od hodowli prowadzonych w innych państwach Unii Europejskiej, lecz także – niejednokrotnie zostawili je daleko w tyle.
– Osiągane przez polskich hodowców bydła mlecznego wyniki produkcyjne zostały zauważone również przez międzynarodowe gremia. Najlepszym tego dowodem są wysokie miejsca polskich hodowców w opublikowanym przez czasopismo Holstein International rankingu gospodarstw o najwyższej w świecie produkcji mleka krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz o najwyższej sumie kilogramów tłuszczu i białka uzyskanych od utrzymywanych krów – powiedział podsekretarz stanu.
Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał też, że trwająca wojna w Ukrainie wciąż wpływa na sytuację gospodarczą, polityczną i społeczną Polski i świata. Dotyka to także rynków rolnych, w tym rynku mleka. Zaznaczył, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale monitoruje sytuację i dokłada wszelkich starań, żeby zapewnić odpowiednie warunki funkcjonowania dla polskich rolników.
Zdjęcia (5) https://www.gov.pl/web/rolnictwo/mleczna-gala-2023
Mleczna Gala 2024 | 13 czerwca w Jachrance podczas Mlecznej Gali 2024 uhonorowaliśmy najlepszych hodowców bydła. Relacja https://www.youtube.com/watch?v=prgzaO7xV-k
18 czerwca 2024 · Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare
- MLECZNA GALA 2024 -
Mleczna Gala jest najważniejszym corocznym spotkaniem, na którym uhonorowani są najlepsi hodowcy bydła ras mlecznych z całej Polski. Gala jest organizowana od 2014 roku przez Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Tegoroczna odbyła się w Jachrance koło Warszawy. Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. po raz pierwszy wzięło udział w Mlecznej Gali, co dla naszej firmy jest ogromnym sukcesem.
Nasza obora z robotami w Niechłodzie w stadach od 301 do 500 sztuk zajęła II miejsce w kraju osiągając wydajność 14 017 kg mleka, średnio od krowy/rok. Najważniejsze czynniki gwarantujące ten sukces to wiedza zootechniczna oraz zaangażowanie całego zespołu. W Przedsiębiorstwie postawiono przede wszystkim na nowoczesne technologie, zdrowotność, długowieczność i dobrostan krów.
Radio ZET | 10 grudnia 2024 Kosiniak-Kamysz o wypowiedzi Trzaskowskiego na temat masła: Nieprawdziwe stwierdzenie https://www.youtube.com/watch?v=8XKMXUX6N3Q
Kosiniak-Kamysz pytany o ceny masła odpowiada, że ceny mleka poszły do góry, a żeby wytworzyć kilogram masła, potrzeba 20 litrów mleka. - Cena wynika z ceny mleka i większej popularności masła. To trend, jeszcze wyższe ceny są w innych krajach europejskich – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem „nieprawdziwe stwierdzenie, że odpowiada za to tylko jeden bank w kraju, czy jeden szef banku”. Rafał Trzaskowski się pomylił? - W tym obszarze akurat nie ten kierunek jest poprawny – komentuje prezes PSL.
7.12.2024 Poseł Rafał Kasprzyk z Partii Hołowni mówi jak radzić sobie z wysokimi cenami. Drogie masło to już nie problem. Poznaj jeden prosty trick - wystarczy zrezygnować z konsumpcji masła :) https://www.youtube.com/watch?v=81ehWRA8cRA
Chcecie masło po 5 zł? Głosujcie na Trzaskowskiego... Jak wygra Trzaskowski, to masło będzie po 5 złotych? Szłapka: Myślę, że tak https://www.youtube.com/watch?v=Tfoj1tYCreE
Adam Stanisław Szłapka (ur. 6 grudnia 1984 w Kościanie) - polski polityk, politolog i samorządowiec, poseł na Sejm VIII, IX i X kadencji (od 2015), przewodniczący Nowoczesnej (od 2019), minister do spraw Unii Europejskiej w trzecim rządzie Donalda Tuska (od 2023).
Kanał Zero: 16 grudnia 2024 DLACZEGO MASŁO JEST TAKIE DROGIE? TRZASKOWSKI RACZEJ NIE OBNIŻY CENY DO 5 ZŁ https://www.youtube.com/watch?v=HHQnMYjXcl4
Kanał Zero: 3 stycznia 2025 MASŁO JEST CIĄGLE DROGIE? TO ŻADNE ZASKOCZENIE. PROF. GWIAZDOWSKI TŁUMACZY | GOSPODARCZE ZERO #47 https://www.youtube.com/watch?v=_AOAkVv4Mv4