1 grudnia br. wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnością mają obowiązek przekazywać im wynagrodzenie na rachunek bankowy, rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na adres zamieszkania pracownika.
Obowiązek przekazywania wynagrodzenia pracownikowi z niepełnosprawnością na konto bankowe będzie dotyczył już wynagrodzenia za grudzień, niezależnie od dnia, w którym jest ono wypłacane.
Uszczelnienie systemu dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością polegać ma na wprowadzeniu zasady, że dofinansowanie to przysługiwać będzie jedynie w przypadku przekazywania pensji na konto bankowe pracownika.
Ma to poprawić przejrzystość systemu. Poza tym zwiększone będą uprawnienia kontrolne PFRON.
Zwiększenie kompetencji kontrolnych PFRON dotyczyłoby nie tylko wykorzystania środków z dofinansowań przez pracodawców, ale też środków, które do Funduszu nie wpływają....
Elżbieta Głogowska prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji:
– Tajemnicą poliszynela jest, że u większości pracodawców, zwłaszcza w zakładach pracy chronionej, nie wszystkie pieniądze kwitowane na liście płac trafiają do kieszeni osób niepełnosprawnych – mówiła. – W związku z tym pochwalamy ze wszech miar wkładanie tych pieniędzy na konto osób niepełnosprawnych. To nie jest XVI wiek, każda osoba niepełnosprawna ma konto bankowe, a jego założenie nie jest żadnym problemem.
Firmom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych może skończyć eldorado finansowe z dotacji PFRON.
Od 1 stycznia ma obowiązywać przepis, który wprowadza limity kwotowe pomocy publicznej na jeden program w ciągu roku.
W tej chwili PFRON dopłaca do pensji właścicielom firm 3 mld rocznie,a będzie mógł max - 420 mln.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/708672,firmy_zaczna_zwalniac_osoby_niepelnosprawne.html
I chciałbym zobaczyć jak zniosą dopłaty do pensji,który z właścicieli firm będzie zatrudniał dalej w swojej firmie niepełnosprawnego pracownika ?
Który z nich zapłaci z własnej kieszeni,czyli z wypracowanego przez jego firmę zysku ?
Brak dopłat zweryfikuje prawdziwe firmy przynoszące zyski również dzięki niepełnosprawnym pracownikom, od zwykłych cwaniaków i wyłudzaczy pieniędzy z budżetu państwa dla tylko i wyłącznie swojego zysku.Często na pograniczu,lub niezgodnie z prawem.
Nieuczciwi pracodawcy dawali pracownikom niepełnosprawnym (jeśli w ogóle dawali)wypłatę pod tzw. stołem,często połowę tego co powinni.
Ale teraz sytuacja się zmienia,mają obowiązek przelewać na konto pracownika.
Od grudnia dowody wpłaty pensji pracownikowi będą na koncie bankowym.
Sytuacja normalnieje,wreszcie ktoś wziął w obronę wykorzystywanych.