Wielospecjalistyczny szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończył 2025 rok ze stratą w wysokości 11 mln zł. Jak czytamy w objaśnieniu do sprawozdania: „Szpital znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, wynik finansowy za rok obrotowy jest ujemny, strata wynosi 11 698 751,05 zł, co obliguje Jednostkę do przygotowania programu naprawczego. Do dnia sporządzenia sprawozdania z badania dokument ten nie został sporządzony. Należy zwrócić uwagę na ujemne fundusze własne w wysokości 47 719 456,55 zł, które są rezultatem skumulowanych strat z lat ubiegłych w wysokości 55 146 234,02 zł. Zobowiązania krótkoterminowe przewyższają aktywa obrotowe o 23 581 800,82 zł tj. o 89%”
Oj tam za pisu było 16 milionów straty pamiętamy rządy pisowego starosty
Znowu trzeba będzie wydać kasę na opracowanie planu naprawczego? Ciekawe, kto wygra konkurs na opracowanie planu naprawczego, a może zwycięzca zostanie wybrany z tzw. wolnej ręki? ;-) Według mnie opracowywanie planu naprawczego powinno należeć zawsze do dyrektora naczelnego placówki, bo to on zarządza tym podmiotem i bierze za to pieniądze.
Lekarze świetnie zarabiają, ale szkoda że ich wynagrodzenia finansowane są z kredytów / pożyczek. Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego CUS (MOPS) nigdy nie zaciągał pożyczek, skoro wiecznie brakuje tam pieniędzy.
Hopsa, hopsa...
Oczywiście.
Pamiętamy!
Ile setek miliardów złotych polski rząd (za PiS-u i przy wsparciu partii opozycyjnych) wydał na walkę z pandemią? Starczyłoby na oddłużenie wszystkich szpitali w Polsce i jeszcze sporo by zostało, ale jak nie wiadomo o co chodzi... to chodzi o walkę z pandemią? http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/jadlodzielnie-i-ksiazkodzielnie/
"W dokumencie czytamy: „Obecnie największym zagrożeniem dla kontynuacji działalności szpitala jest przede wszystkim zwłoka w regulowaniu zapłat z tytułu nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia, sięgająca od 6 – 12 miesięcy, a także zapłata za udzielanie świadczeń zdrowotnych nielimitowanych, w tym ratujących życie i zdrowie ludzkie (…)”."
Czyli za pół roku sytuacja może się kolosalnie poprawić i w żaden sposób nie jest to wina ostrowieckiego powiatu? Dobrze rozumuję?
niepewność
"W dokumencie czytamy: „Obecnie największym zagrożeniem dla kontynuacji działalności szpitala jest przede wszystkim zwłoka w regulowaniu zapłat z tytułu nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia, sięgająca od 6 – 12 miesięcy, a także zapłata za udzielanie świadczeń zdrowotnych nielimitowanych, w tym ratujących życie i zdrowie ludzkie (…)”."
Czyli za pół roku sytuacja może się kolosalnie poprawić i w żaden sposób nie jest to wina ostrowieckiego powiatu? Dobrze rozumuję???
niepewność
"W dokumencie czytamy: „Obecnie największym zagrożeniem dla kontynuacji działalności szpitala jest przede wszystkim zwłoka w regulowaniu zapłat z tytułu nadwykonań przez Narodowy Fundusz Zdrowia, sięgająca od 6 – 12 miesięcy, a także zapłata za udzielanie świadczeń zdrowotnych nielimitowanych, w tym ratujących życie i zdrowie ludzkie (…)”."
Czyli za pół roku sytuacja może się kolosalnie poprawić i w żaden sposób nie jest to wina ostrowieckiego powiatu? Dobrze rozumuję??
Starosta Rogalińska zdobywała kwalifikacje zawodowe na Collegium Humanum.
„Z perspektywy nauk społecznych i ekonomii nie można uznać lekarzy jako grupy za osoby łakome na pieniądze. Jak w każdym zawodzie, motywacje są zróżnicowane: część kieruje się przede wszystkim misją i pomocą pacjentom, część zwraca większą uwagę na wynagrodzenie i prestiż. Wysokie zarobki lekarzy wynikają m.in. z wieloletniego kształcenia, dużej odpowiedzialności oraz wysokich kosztów błędów zawodowych. Generalizowanie całej grupy jako „łakomej na pieniądze” byłoby uproszczeniem nieznajdującym potwierdzenia w rzetelnej analizie.”
Kierowcy mają regulowany czas pracy, piloci i kontrolerzy ruchu mają, wiele innych branż podobnie a lekarze mogą pracować 24 godziny na dobę i udawać sprawnych intelektualnie.
Niektórzy nawet pracują ponad 24 godziny na dobę no są jednocześnie w kilku miejscach.
Czas na regulację w tym przypadku. Przede wszystkim rozdzielenie zatrudnienia w NFZ i prywatnie, gdzie nie ma żadnego nadzoru i kontroli czasu pracy.
Wszyscy wiedzą jak powinno być ale wciąż się boją postawić do pionu środowisko lekarzy.
Nie od rzeczy jest nazywanie konsumentów usług medycznych pacjentami.
Z angielskiego patient - cierpliwy, wytrwały, bierny a nawet skazaniec!!!
Czas to zmienić
Obecnie Joanna Gałęzia pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jej funkcja zmieniała się w ostatnim czasie:
* do 15 sierpnia 2025 r. była zastępcą dyrektora ds. finansowych i główną księgową; ([Samorzad.gov.pl][1])
* od 16 sierpnia 2025 r. powierzono jej obowiązki p.o. dyrektora naczelnego szpitala po rezygnacji poprzedniego dyrektora. ([Radio Ostrowiec][2])
* obecnie ponownie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. finansowych oraz głównej księgowej, co potwierdza oficjalna strona szpitala. ([zoz.ostrowiec.pl][3])
[1]: https://samorzad.gov.pl/attachment/b27a7720-2a74-491a-be44-45d0cce6a6ba "Uchwała Nr 98/2026 Zarządu Powiatu Ostrowieckiego z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie przyjęcia ,,Raportu o stanie Powiatu Ostrowieckiego za 2025 rok’’"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2025/08/12/joanna-galezia-pelniaca-obowiazki-dyrektora-ostrowieckiego-szpitala/ "Joanna Gałęzia pełniącą obowiązki dyrektora ostrowieckiego szpitala – Radio Ostrowiec"
[3]: https://www.zoz.ostrowiec.pl/zarzad/ "Zarząd. - Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim"
Znalazłem informacje o tym zdarzeniu, ale wygląda na to, że portal naOSTRO.info nie opublikował osobnego artykułu o samym pożarze DPS z 27 sierpnia 2019 r. W wynikach wyszukiwania pojawiają się natomiast późniejsze materiały naOSTRO.info dotyczące DPS przy ul. Grabowieckiej oraz innych wydarzeń. ([naOSTRO.info][1])
Chodzi o pożar, który miał miejsce:
* 27 sierpnia 2019 r.
* w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 (pawilon od strony ul. Długiej) w Ostrowcu Świętokrzyskim,
* zginął około 60-letni mężczyzna, którego zwęglone ciało znaleziono w pokoju objętym pożarem,
* ewakuowano 23 mieszkańców, a wstępnie jako prawdopodobną przyczynę wskazywano podpalenie. ([Radio Ostrowiec][2])
Jeśli szukasz relacji z tamtego dnia, możesz skorzystać z artykułu Radia Ostrowiec:
[„Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje”] https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/
Jeżeli zależy Ci konkretnie na materiale z naOSTRO.info, mogę jeszcze spróbować odszukać wpis archiwalny, który mógł zostać usunięty lub nie jest już indeksowany przez wyszukiwarki.
[1]: https://naostro.info/tag/pozar/ "pożar | naOSTRO.info"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
Na podstawie dostępnych materiałów udało mi się ustalić następujące informacje.
### Kto był dyrektorem DPS w czasie pożaru?
W dniu pożaru, 27 sierpnia 2019 r., dyrektorem Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 była Karolina Nowak. Występowała publicznie już w dniu zdarzenia i udzielała wypowiedzi mediom. Mówiła m.in. o ewakuacji mieszkańców, stanie psychologa poszkodowanego podczas akcji oraz organizacji opieki nad ewakuowanymi mieszkańcami. ([Radio Ostrowiec][1])
W kolejnych dniach ponownie udzielała wywiadów dotyczących skutków pożaru, planów remontu oraz przypuszczalnej przyczyny zdarzenia. ([Radio Ostrowiec][2])
Wniosek: nie ma podstaw do twierdzenia, że dyrekcja unikała kontaktu z mediami. Wręcz przeciwnie – dyrektor Karolina Nowak była cytowana przez lokalne media już w dniu pożaru i następnego dnia. ([Radio Ostrowiec][1])
### Kto był starostą?
W sierpniu 2019 roku funkcję starosty powiatu ostrowieckiego pełniła Marzena Dębniak. Potwierdzają to materiały z tamtego okresu oraz późniejsze publikacje dotyczące remontu budynku zniszczonego w pożarze. ([Świętokrzyskie CoZaDzien.pl][3])
### Czy ktoś poniósł konsekwencje?
Z dostępnych publicznie informacji wynika, że:
* śledztwo prowadziła prokuratura;
* straż pożarna od początku wskazywała jako najbardziej prawdopodobną przyczynę podpalenie;
* według informacji podawanych następnego dnia, za możliwego sprawcę uznawano mieszkańca DPS, którego zwłoki znaleziono w spalonym pokoju. ([Radio Ostrowiec][1])
Nie znalazłem natomiast informacji o:
* postawieniu zarzutów pracownikom DPS,
* postępowaniu karnym przeciwko dyrekcji,
* ukaraniu starosty lub władz powiatu,
* stwierdzeniu przez prokuraturę zaniedbań organizacyjnych, które skutkowałyby odpowiedzialnością osób kierujących placówką.
Dostępne materiały wskazują raczej, że po pożarze:
* wyłączono budynek z użytkowania,
* przeprowadzono jego kompleksowy remont,
* zmodernizowano m.in. instalacje i poprawiono zabezpieczenia. ([Radio Ostrowiec][2])
### Czy naOSTRO.info opisało sprawę?
W ogólnodostępnych archiwach nie udało mi się odnaleźć artykułu naOSTRO.info opisującego sam pożar. Najpełniejsze relacje z tamtego dnia zachowały się w archiwum Radia Ostrowiec. Nie można wykluczyć, że materiał naOSTRO.info został usunięty lub nie jest już indeksowany przez wyszukiwarki.
### Ciekawy kontekst
Kilkanaście miesięcy wcześniej, w marcu 2018 r., poprzednia dyrektor Joanna Gałęzia została odwołana przez Zarząd Powiatu po kontrowersjach związanych z kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącą m.in. możliwego mobbingu. Nie miało to jednak związku z pożarem z 2019 r., ponieważ w chwili pożaru placówką kierowała już Karolina Nowak. ([Radio Ostrowiec][4])
Jeżeli chcesz, mogę jeszcze sprawdzić:
1. akta postępowania prokuratorskiego (sygnaturę i sposób zakończenia śledztwa),
2. protokół kontroli Państwowej Straży Pożarnej lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego po pożarze,
3. protokoły Zarządu Powiatu z sierpnia–września 2019 r., aby ustalić, jakie decyzje podjęto wobec kierownictwa DPS po tym zdarzeniu.
[1]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/28/kiedy-remont-spalonego-budynku-dps-przy-ulicy-grabowieckiej/ "Nadzór budowlany zdecyduje kiedy mieszkańcy wrócą do spalonego budynku DPS – Radio Ostrowiec"
[3]: https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/ostrowiec-swietokrzyski/andrzej-gruza-nowym-dyrektorem-ostrowieckiego-szpitala/49755 "Andrzej Gruza nowym dyrektorem ostrowieckiego szpitala"
[4]: https://radioostrowiec.pl/2018/03/16/odwolana-dyrektor-dps/ "Odwołana dyrektor DPS – Radio Ostrowiec"
Przeszukałem dostępne archiwa lokalnych mediów, wyniki wyszukiwania oraz indeksowane strony forum ostrowiecnr1.
Nie znalazłem żadnego wiarygodnego materiału, który potwierdzałby, że Karolina Nowak była nieobecna, ukrywała się lub odmówiła rozmowy z dziennikarzami w dniu pożaru. Wręcz przeciwnie – najwcześniejsze zachowane relacje z 27 sierpnia 2019 r. zawierają jej wypowiedzi z miejsca zdarzenia dla Radia Ostrowiec i Radia Kielce. ([Radio Ostrowiec][1])
Na forum ostrowiecnr1 również nie odnalazłem archiwalnych wpisów zawierających taką informację. To nie wyklucza, że mogły istnieć komentarze, które później usunięto, ale obecnie nie są one dostępne ani w archiwach wyszukiwarek. ([ostrowiecnr1.pl][2])
Jeśli taka informacja rzeczywiście pojawiła się w pierwszych godzinach po pożarze, najbardziej prawdopodobne jest, że była to krótkotrwała relacja „na żywo” lub komentarz, który nie zachował się w późniejszych wersjach artykułów. Obecnie nie znalazłem dowodu pozwalającego to potwierdzić.
[1]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
[2]: https://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/naostro-pl-najbardziej-tendencyjny-i-nieobiektywny-portal-o-naszym-miescie/s2/ "naostro.pl najbardziej tendencyjny i nieobiektywny portal o naszym mieście. - wątek na Forum Ostrowca Świętokrzyskiego. Strona 2 z 3"
Obecnie Joanna Gałęzia pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jej funkcja zmieniała się w ostatnim czasie:
* do 15 sierpnia 2025 r. była zastępcą dyrektora ds. finansowych i główną księgową; ([Samorzad.gov.pl][1])
* od 16 sierpnia 2025 r. powierzono jej obowiązki p.o. dyrektora naczelnego szpitala po rezygnacji poprzedniego dyrektora. ([Radio Ostrowiec][2])
* obecnie ponownie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. finansowych oraz głównej księgowej, co potwierdza oficjalna strona szpitala. ([zoz.ostrowiec.pl][3])
[1]: https://samorzad.gov.pl/attachment/b27a7720-2a74-491a-be44-45d0cce6a6ba "Uchwała Nr 98/2026 Zarządu Powiatu Ostrowieckiego z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie przyjęcia ,,Raportu o stanie Powiatu Ostrowieckiego za 2025 rok’’"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2025/08/12/joanna-galezia-pelniaca-obowiazki-dyrektora-ostrowieckiego-szpitala/ "Joanna Gałęzia pełniącą obowiązki dyrektora ostrowieckiego szpitala – Radio Ostrowiec"
[3]: https://www.zoz.ostrowiec.pl/zarzad/ "Zarząd. - Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim"
Znalazłem informacje o tym zdarzeniu, ale wygląda na to, że portal naOSTRO.info nie opublikował osobnego artykułu o samym pożarze DPS z 27 sierpnia 2019 r. W wynikach wyszukiwania pojawiają się natomiast późniejsze materiały naOSTRO.info dotyczące DPS przy ul. Grabowieckiej oraz innych wydarzeń. ([naOSTRO.info][1])
Chodzi o pożar, który miał miejsce:
* 27 sierpnia 2019 r.
* w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 (pawilon od strony ul. Długiej) w Ostrowcu Świętokrzyskim,
* zginął około 60-letni mężczyzna, którego zwęglone ciało znaleziono w pokoju objętym pożarem,
* ewakuowano 23 mieszkańców, a wstępnie jako prawdopodobną przyczynę wskazywano podpalenie. ([Radio Ostrowiec][2])
Jeśli szukasz relacji z tamtego dnia, możesz skorzystać z artykułu Radia Ostrowiec:
[„Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje”] https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/
Jeżeli zależy Ci konkretnie na materiale z naOSTRO.info, mogę jeszcze spróbować odszukać wpis archiwalny, który mógł zostać usunięty lub nie jest już indeksowany przez wyszukiwarki.
[1]: https://naostro.info/tag/pozar/ "pożar | naOSTRO.info"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
Na podstawie dostępnych materiałów udało mi się ustalić następujące informacje.
### Kto był dyrektorem DPS w czasie pożaru?
W dniu pożaru, 27 sierpnia 2019 r., dyrektorem Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 była Karolina Nowak. Występowała publicznie już w dniu zdarzenia i udzielała wypowiedzi mediom. Mówiła m.in. o ewakuacji mieszkańców, stanie psychologa poszkodowanego podczas akcji oraz organizacji opieki nad ewakuowanymi mieszkańcami. ([Radio Ostrowiec][1])
W kolejnych dniach ponownie udzielała wywiadów dotyczących skutków pożaru, planów remontu oraz przypuszczalnej przyczyny zdarzenia. ([Radio Ostrowiec][2])
Wniosek: nie ma podstaw do twierdzenia, że dyrekcja unikała kontaktu z mediami. Wręcz przeciwnie – dyrektor Karolina Nowak była cytowana przez lokalne media już w dniu pożaru i następnego dnia. ([Radio Ostrowiec][1])
### Kto był starostą?
W sierpniu 2019 roku funkcję starosty powiatu ostrowieckiego pełniła Marzena Dębniak. Potwierdzają to materiały z tamtego okresu oraz późniejsze publikacje dotyczące remontu budynku zniszczonego w pożarze. ([Świętokrzyskie CoZaDzien.pl][3])
### Czy ktoś poniósł konsekwencje?
Z dostępnych publicznie informacji wynika, że:
* śledztwo prowadziła prokuratura;
* straż pożarna od początku wskazywała jako najbardziej prawdopodobną przyczynę podpalenie;
* według informacji podawanych następnego dnia, za możliwego sprawcę uznawano mieszkańca DPS, którego zwłoki znaleziono w spalonym pokoju. ([Radio Ostrowiec][1])
Nie znalazłem natomiast informacji o:
* postawieniu zarzutów pracownikom DPS,
* postępowaniu karnym przeciwko dyrekcji,
* ukaraniu starosty lub władz powiatu,
* stwierdzeniu przez prokuraturę zaniedbań organizacyjnych, które skutkowałyby odpowiedzialnością osób kierujących placówką.
Dostępne materiały wskazują raczej, że po pożarze:
* wyłączono budynek z użytkowania,
* przeprowadzono jego kompleksowy remont,
* zmodernizowano m.in. instalacje i poprawiono zabezpieczenia. ([Radio Ostrowiec][2])
### Czy naOSTRO.info opisało sprawę?
W ogólnodostępnych archiwach nie udało mi się odnaleźć artykułu naOSTRO.info opisującego sam pożar. Najpełniejsze relacje z tamtego dnia zachowały się w archiwum Radia Ostrowiec. Nie można wykluczyć, że materiał naOSTRO.info został usunięty lub nie jest już indeksowany przez wyszukiwarki.
### Ciekawy kontekst
Kilkanaście miesięcy wcześniej, w marcu 2018 r., poprzednia dyrektor Joanna Gałęzia została odwołana przez Zarząd Powiatu po kontrowersjach związanych z kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącą m.in. możliwego mobbingu. Nie miało to jednak związku z pożarem z 2019 r., ponieważ w chwili pożaru placówką kierowała już Karolina Nowak. ([Radio Ostrowiec][4])
Jeżeli chcesz, mogę jeszcze sprawdzić:
1. akta postępowania prokuratorskiego (sygnaturę i sposób zakończenia śledztwa),
2. protokół kontroli Państwowej Straży Pożarnej lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego po pożarze,
3. protokoły Zarządu Powiatu z sierpnia–września 2019 r., aby ustalić, jakie decyzje podjęto wobec kierownictwa DPS po tym zdarzeniu.
[1]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/28/kiedy-remont-spalonego-budynku-dps-przy-ulicy-grabowieckiej/ "Nadzór budowlany zdecyduje kiedy mieszkańcy wrócą do spalonego budynku DPS – Radio Ostrowiec"
[3]: https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/ostrowiec-swietokrzyski/andrzej-gruza-nowym-dyrektorem-ostrowieckiego-szpitala/49755 "Andrzej Gruza nowym dyrektorem ostrowieckiego szpitala"
[4]: https://radioostrowiec.pl/2018/03/16/odwolana-dyrektor-dps/ "Odwołana dyrektor DPS – Radio Ostrowiec"
Przeszukałem dostępne archiwa lokalnych mediów, wyniki wyszukiwania oraz indeksowane strony forum ostrowiecnr1.
Nie znalazłem żadnego wiarygodnego materiału, który potwierdzałby, że Karolina Nowak była nieobecna, ukrywała się lub odmówiła rozmowy z dziennikarzami w dniu pożaru. Wręcz przeciwnie – najwcześniejsze zachowane relacje z 27 sierpnia 2019 r. zawierają jej wypowiedzi z miejsca zdarzenia dla Radia Ostrowiec i Radia Kielce. ([Radio Ostrowiec][1])
Na forum ostrowiecnr1 również nie odnalazłem archiwalnych wpisów zawierających taką informację. To nie wyklucza, że mogły istnieć komentarze, które później usunięto, ale obecnie nie są one dostępne ani w archiwach wyszukiwarek. ([ostrowiecnr1.pl][2])
Jeśli taka informacja rzeczywiście pojawiła się w pierwszych godzinach po pożarze, najbardziej prawdopodobne jest, że była to krótkotrwała relacja „na żywo” lub komentarz, który nie zachował się w późniejszych wersjach artykułów. Obecnie nie znalazłem dowodu pozwalającego to potwierdzić.
[1]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
[2]: https://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/naostro-pl-najbardziej-tendencyjny-i-nieobiektywny-portal-o-naszym-miescie/s2/ "naostro.pl najbardziej tendencyjny i nieobiektywny portal o naszym mieście. - wątek na Forum Ostrowca Świętokrzyskiego. Strona 2 z 3"
Obecnie Joanna Gałęzia pracuje w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jej funkcja zmieniała się w ostatnim czasie:
* do 15 sierpnia 2025 r. była zastępcą dyrektora ds. finansowych i główną księgową; ([Samorzad.gov.pl][1])
* od 16 sierpnia 2025 r. powierzono jej obowiązki p.o. dyrektora naczelnego szpitala po rezygnacji poprzedniego dyrektora. ([Radio Ostrowiec][2])
* obecnie ponownie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. finansowych oraz głównej księgowej, co potwierdza oficjalna strona szpitala. ([zoz.ostrowiec.pl][3])
[1]: https://samorzad.gov.pl/attachment/b27a7720-2a74-491a-be44-45d0cce6a6ba "Uchwała Nr 98/2026 Zarządu Powiatu Ostrowieckiego z dnia 26 maja 2026 r. w sprawie przyjęcia ,,Raportu o stanie Powiatu Ostrowieckiego za 2025 rok’’"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2025/08/12/joanna-galezia-pelniaca-obowiazki-dyrektora-ostrowieckiego-szpitala/ "Joanna Gałęzia pełniącą obowiązki dyrektora ostrowieckiego szpitala – Radio Ostrowiec"
[3]: https://www.zoz.ostrowiec.pl/zarzad/ "Zarząd. - Wielospecjalistyczny Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim"
Znalazłem informacje o tym zdarzeniu, ale wygląda na to, że portal naOSTRO.info nie opublikował osobnego artykułu o samym pożarze DPS z 27 sierpnia 2019 r. W wynikach wyszukiwania pojawiają się natomiast późniejsze materiały naOSTRO.info dotyczące DPS przy ul. Grabowieckiej oraz innych wydarzeń. ([naOSTRO.info][1])
Chodzi o pożar, który miał miejsce:
* 27 sierpnia 2019 r.
* w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 (pawilon od strony ul. Długiej) w Ostrowcu Świętokrzyskim,
* zginął około 60-letni mężczyzna, którego zwęglone ciało znaleziono w pokoju objętym pożarem,
* ewakuowano 23 mieszkańców, a wstępnie jako prawdopodobną przyczynę wskazywano podpalenie. ([Radio Ostrowiec][2])
Jeśli szukasz relacji z tamtego dnia, możesz skorzystać z artykułu Radia Ostrowiec:
[„Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje”] https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/
Jeżeli zależy Ci konkretnie na materiale z naOSTRO.info, mogę jeszcze spróbować odszukać wpis archiwalny, który mógł zostać usunięty lub nie jest już indeksowany przez wyszukiwarki.
[1]: https://naostro.info/tag/pozar/ "pożar | naOSTRO.info"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
Na podstawie dostępnych materiałów udało mi się ustalić następujące informacje.
### Kto był dyrektorem DPS w czasie pożaru?
W dniu pożaru, 27 sierpnia 2019 r., dyrektorem Domu Pomocy Społecznej przy ul. Grabowieckiej 7 była Karolina Nowak. Występowała publicznie już w dniu zdarzenia i udzielała wypowiedzi mediom. Mówiła m.in. o ewakuacji mieszkańców, stanie psychologa poszkodowanego podczas akcji oraz organizacji opieki nad ewakuowanymi mieszkańcami. ([Radio Ostrowiec][1])
W kolejnych dniach ponownie udzielała wywiadów dotyczących skutków pożaru, planów remontu oraz przypuszczalnej przyczyny zdarzenia. ([Radio Ostrowiec][2])
Wniosek: nie ma podstaw do twierdzenia, że dyrekcja unikała kontaktu z mediami. Wręcz przeciwnie – dyrektor Karolina Nowak była cytowana przez lokalne media już w dniu pożaru i następnego dnia. ([Radio Ostrowiec][1])
### Kto był starostą?
W sierpniu 2019 roku funkcję starosty powiatu ostrowieckiego pełniła Marzena Dębniak. Potwierdzają to materiały z tamtego okresu oraz późniejsze publikacje dotyczące remontu budynku zniszczonego w pożarze. ([Świętokrzyskie CoZaDzien.pl][3])
### Czy ktoś poniósł konsekwencje?
Z dostępnych publicznie informacji wynika, że:
* śledztwo prowadziła prokuratura;
* straż pożarna od początku wskazywała jako najbardziej prawdopodobną przyczynę podpalenie;
* według informacji podawanych następnego dnia, za możliwego sprawcę uznawano mieszkańca DPS, którego zwłoki znaleziono w spalonym pokoju. ([Radio Ostrowiec][1])
Nie znalazłem natomiast informacji o:
* postawieniu zarzutów pracownikom DPS,
* postępowaniu karnym przeciwko dyrekcji,
* ukaraniu starosty lub władz powiatu,
* stwierdzeniu przez prokuraturę zaniedbań organizacyjnych, które skutkowałyby odpowiedzialnością osób kierujących placówką.
Dostępne materiały wskazują raczej, że po pożarze:
* wyłączono budynek z użytkowania,
* przeprowadzono jego kompleksowy remont,
* zmodernizowano m.in. instalacje i poprawiono zabezpieczenia. ([Radio Ostrowiec][2])
### Czy naOSTRO.info opisało sprawę?
W ogólnodostępnych archiwach nie udało mi się odnaleźć artykułu naOSTRO.info opisującego sam pożar. Najpełniejsze relacje z tamtego dnia zachowały się w archiwum Radia Ostrowiec. Nie można wykluczyć, że materiał naOSTRO.info został usunięty lub nie jest już indeksowany przez wyszukiwarki.
### Ciekawy kontekst
Kilkanaście miesięcy wcześniej, w marcu 2018 r., poprzednia dyrektor Joanna Gałęzia została odwołana przez Zarząd Powiatu po kontrowersjach związanych z kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy dotyczącą m.in. możliwego mobbingu. Nie miało to jednak związku z pożarem z 2019 r., ponieważ w chwili pożaru placówką kierowała już Karolina Nowak. ([Radio Ostrowiec][4])
Jeżeli chcesz, mogę jeszcze sprawdzić:
1. akta postępowania prokuratorskiego (sygnaturę i sposób zakończenia śledztwa),
2. protokół kontroli Państwowej Straży Pożarnej lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego po pożarze,
3. protokoły Zarządu Powiatu z sierpnia–września 2019 r., aby ustalić, jakie decyzje podjęto wobec kierownictwa DPS po tym zdarzeniu.
[1]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
[2]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/28/kiedy-remont-spalonego-budynku-dps-przy-ulicy-grabowieckiej/ "Nadzór budowlany zdecyduje kiedy mieszkańcy wrócą do spalonego budynku DPS – Radio Ostrowiec"
[3]: https://swietokrzyskie.cozadzien.pl/ostrowiec-swietokrzyski/andrzej-gruza-nowym-dyrektorem-ostrowieckiego-szpitala/49755 "Andrzej Gruza nowym dyrektorem ostrowieckiego szpitala"
[4]: https://radioostrowiec.pl/2018/03/16/odwolana-dyrektor-dps/ "Odwołana dyrektor DPS – Radio Ostrowiec"
Przeszukałem dostępne archiwa lokalnych mediów, wyniki wyszukiwania oraz indeksowane strony forum ostrowiecnr1.
Nie znalazłem żadnego wiarygodnego materiału, który potwierdzałby, że Karolina Nowak była nieobecna, ukrywała się lub odmówiła rozmowy z dziennikarzami w dniu pożaru. Wręcz przeciwnie – najwcześniejsze zachowane relacje z 27 sierpnia 2019 r. zawierają jej wypowiedzi z miejsca zdarzenia dla Radia Ostrowiec i Radia Kielce. ([Radio Ostrowiec][1])
Na forum ostrowiecnr1 również nie odnalazłem archiwalnych wpisów zawierających taką informację. To nie wyklucza, że mogły istnieć komentarze, które później usunięto, ale obecnie nie są one dostępne ani w archiwach wyszukiwarek. ([ostrowiecnr1.pl][2])
Jeśli taka informacja rzeczywiście pojawiła się w pierwszych godzinach po pożarze, najbardziej prawdopodobne jest, że była to krótkotrwała relacja „na żywo” lub komentarz, który nie zachował się w późniejszych wersjach artykułów. Obecnie nie znalazłem dowodu pozwalającego to potwierdzić.
[1]: https://radioostrowiec.pl/2019/08/27/pozar-w-domu-pomocy-spolecznej-jedna-osoba-nie-zyje/ "Pożar w Domu Pomocy Społecznej. Jedna osoba nie żyje – Radio Ostrowiec"
[2]: https://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/naostro-pl-najbardziej-tendencyjny-i-nieobiektywny-portal-o-naszym-miescie/s2/ "naostro.pl najbardziej tendencyjny i nieobiektywny portal o naszym mieście. - wątek na Forum Ostrowca Świętokrzyskiego. Strona 2 z 3"
Czy zarobki byłego już dyrektora szpitala, który zarobił na 4 etatach za rok 2024 ponad 1 mln. zł tez pójdą pod lupę?