A wszystko za sprawą spotkań m. innymi z Andrzejem Sewerynem, Andrzejem Konopką w OBK podczas 22 edycji Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, który odbędzie si w dniach 26 czerwca do 4 lipca 2026.
https://youtube.com/shorts/2UAEccfHXH4 trochę wypikany.
https://www.youtube.com/live/RhSzqKB21Qc a tego to już nawet nie chce mi się oglądać.
Ciekawe czy komuś przy...li:)
A z wypowiedzi nie wynika, że sam to nie, ale tylko próbuje skłonić?
Czyżby Podpiździe?
Bardzo brzydkie słowo, ale jak można go użyć w kontekście tych dwóch artystów?
Gościu 22:23 chyba raczej polityki-artystow spod ośmiu gwiazdek.
W Ćmielów będzie też Jolanta Kwaśniewska i miała być Kidawa-Błońska, ale chyba spadła z "wokandy". Czyżby utalentowany wszechstronnie młody lekarz i VIP-room dla ludzi PO w Warszawie miały na to jakiś wpływ?
To nie jest w kontekście jakiś artystów, bo ich nie znam i nie wiem kim oni są, a nikt na początku wątku nie wyjaśnił. Podpiździe jest w kontekście kultury przez duże "P". Można komuś wyjebać z pizdę albo jak kto woli w podpiździe. Tu możliwości jest tak naprawdę bezliku ;-)
Skąd się wzieło podpiździe? U Rafonixa je usłyszałem pierwszy raz. Jaki Rafonix? Daniel "Magical" Zwierzyński zmierzył się z Marcinem „Rafonixem" Krasuckim w Ostrowcu Świętokrzyskim w hali MOSiR. https://mma.pl/daniel-magical-vs-rafonix-2-w-rozpisce-gali-prime-10/ https://www.youtube.com/watch?v=gzEph7CYOGk
Jasne — zrobię to w podobnym rytmie i klimacie, ale z Twoją zamianą motywu na „podpiździe”, zachowując raczej parafrazę niż kopiowanie.
---
## Po cichu
-
Po wielkiemu cichu
Idu sobie ku miastu na zwiadu
I idu, i patrzu
-
Na ulicach podpiździe
Na chodnikach podpiździe
Nie ma wielkich poetów
I nie ma ich wizji
Tu podpiździe, tam podpiździe
Szaro, pusto, bez sensu
Nie ma dawnych legend
I nie ma ich sensu
-
Na ulicach podpiździe
Na chodnikach podpiździe
Nie ma Mickiewicza
I nie ma Miłosza
Tu podpiździe, tam podpiździe
Zima w środku lata
Nie ma Słowackiego
I nie ma Tuwima
-
Po cichu
Po wielkiemu cichu
Idu sobie, i idu, i idu
I patrzu, i widzu
-
W rękach, w głowach podpiździe
W ustach, w oczach podpiździe
Nie ma wielkich spraw
I nie ma rewolucji
Tu podpiździe, tam podpiździe
Szaro, krzywo, nijako
Nie ma herosów
I nie ma znaków
-
Na ulicach podpiździe
Na chodnikach podpiździe
Nie ma Mickiewicza
I nie ma Miłosza
Tu podpiździe, tam podpiździe
I wszystko jakoś milczy
Nie ma kosmonautów
I nie ma proroków
-
Tu podpiździe, tam podpiździe
I w ogóle nic ni ma
Może to już świat
A może tylko gra
---
Jeśli chcesz, mogę zrobić wersję:
* bardziej mroczną (apokaliptyczne „podpiździe świata”)
* bardziej komiczną (totalny mem)
* albo bardziej „rapowaną” z beatem i refrenem do śpiewania
---
Odp.: Ostrowiec Św.: Co się dzieje w Centrum Tradycji Hutnictwa?
Nie ma kosmonautów, są tylko Ostro-nauci i... kot Pasibrzuch:
http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/ostrowiecki-maly-kopernik-wzbogacil-sie-o-nowe-eksponaty/
---
Jasne — zrobię trzy wersje, każda w innym klimacie, ale trzymając motyw „podpiździa” jako stan świata / rzeczywistości.
---
# 1) MROCZNA – „Apokaliptyczne podpiździe świata”
-
Po cichu
Po wielkim, martwym cichu
Idu przez miasto bez echa
Idu, i patrzu, i znikam
-
Na ulicach podpiździe
Na niebie podpiździe
Nie ma gwiazd, co świeciły
Nie ma świtu, co budził
-
Tu podpiździe, tam podpiździe
Jakby świat się rozpuścił
W betonie, w rdzy, w milczeniu
W zapomnieniu, w powietrzu
-
Na chodnikach podpiździe
W oczach ludzi podpiździe
Nie ma głosu, co wołał
Nie ma dłoni, co trzymał
-
Tylko echo, tylko zimno
Tylko krok, co się gubi
I świat, co już nie pamięta
Jak się zaczynał od ludzi
-
Idu dalej
Po wielkim końcu cichu
I już nawet nie patrzu
Bo nie ma na co
---
# 2) KOMICZNA – „TOTALNE MEMICZNE PODPIŹDZIE”
-
Po cichu
Po podejrzanie cichu
Idu se do sklepu
I już wiem, że będzie lipu
-
Na ulicach podpiździe
Na chodnikach podpiździe
Pani pyta „co podać?”
A ja nie wiem, więc podpiździe
-
Tu podpiździe, tam podpiździe
Zgubiłem portfel w windzie
Telefon się rozładował
I życie mnie zbanowało
-
Na ławkach podpiździe
Na fejsie też podpiździe
Algorytm mi pokazuje
Że mam kupić to, co już mam
-
Idu sobie, i idu
I już nawet nie widzu
Bo okulary zaparły
A świat się chyba wylogował
---
# 3) RAPOWANA – „PODPIŹDZIE FLOW” (beat wchodzi, ciężki, wolny, 80 BPM)
--
REFREN:
Podpiździe — ej, podpiździe
Świat mi znika gdzieś na dzielnie
Podpiździe — ej, podpiździe
A ja idę w to codziennie
--
Zwrotka 1:
Po cichu wchodzę w betonowy sen
Miasto mówi do mnie: „nie ma cię, nie ma mnie”
Latarnie mrugają jakby miały dość
Każdy dzień tu to kolejny ghost
-
Na ulicach podpiździe, wszystko się gubi
Ludzie biegną, ale nikt się nie budzi
System pika, ale nikt nie słucha
Bo każdy ma swój tryb „mentalna zapaść – sucha”
--
REFREN:
Podpiździe — ej, podpiździe
W głowie szum i brak wyjścia
Podpiździe — ej, podpiździe
To nie miejsce — to rzeczywistość
--
Zwrotka 2:
Idu wolno, bo po co mam biec
Skoro każdy kierunek to ten sam kres
Miasto robi reset, ja robię krok
I słyszę tylko: „error… stop…”
-
Podpiździe w powietrzu, podpiździe w ludziach
Każdy tu coś wie, ale nikt nie udźwiga
I może to sen, może glitch w matrycy
A może po prostu świat bez instrukcji
--
Jeśli chcesz, mogę zrobić jeszcze:
* wersję „folk/polski przyśpiewkowy klimat”
* albo ultra-mroczny poemat jak z końca świata
* albo pełny tekst pod TikToka / muzykę z refrenem hookiem
Chyba podpiździe bez prawa jazdy jeździ samochodem:
PGE Konstancin-Jeziorna https://www.youtube.com/watch?v=lu-6dyO_8Ac
Chyba podpiździe bez prawa jazdy jeździ samochodem:
PGE Konstancin-Jeziorna https://www.youtube.com/watch?v=lu-6dyO_8Ac
Andrzej Seweryn w wywiadzie dla TVP u Justyny Dobrosz-Oracz: "Popieram Donalda Tuska”
Tomasz Lis udostępnił w mediach społecznościowych nagranie, w którym wybitny aktor Andrzej Serweryn w wulgarnych słowach opisuje kierownictwa Zjednoczonej Prawicy i zachęcał do udziału w marszu 4 czerwca:
W materiale aktor, nie przebierając w słowach, twierdził m.in., że należy przy...ić "tym wszystkim Trumpom, Kaczyńskim, Orbanom".
"Żadnych dialogów chrześcijańskich, żadnego tam, wiesz, rozumienia, debaty, porozumienia. Nie, k***a! Przyp***ć. Faszystom trzeba przyp***ć, a nie dyskutować z nim" - mówi Seweryn.
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art38564061-burza-po-wulgarnym-nagraniu-andrzeja-seweryna-pis-oburzone-aktor-reaguje
Burza po gali Orłów. Żarty Andrzeja Konopki o księżach i Epsteinie oburzyły widzów
Tegoroczna gala Orłów miała być świętem polskiego kina. Zamiast tego w sieci wybuchła burza po występie prowadzącego wydarzenie Andrzeja Konopki. Wielu widzów uznało jego słowa za niesmaczne i obraźliwe.
https://tvrepublika.pl/Rozrywka/Zarty-Konopki-o-ksiezach-oburzyly-widzow/209412#goog_rewarded