Nie daleka ale bardzo daleka, spełnienie warunków to kwestia 5-10 lat.
Cały ostrowiec siedzi za granica Euro nie utrzymało by wszystkich marketow u nas w miescie a przeciez one sa potrzebne
Kryterium budżetowe. Deficyt budżetowy nie może przekraczać 3 procent PKB, a Unia Europejska nie może mieć formalnych zastrzeżeń co do wysokości naszego deficytu budżetowego. Dług publiczny nie może przekraczać 60 procent PKB.
Kryterium inflacji. W ciągu roku średnia inflacja w Polsce nie może przekraczać o więcej niż 1,5 pkt procentowego, średniego tempa wzrostu cen w trzech krajach UE o najniższej inflacji. Stosuje się tu wskaźnik inflacji liczony przez unijne biuro statystyczne Eurostat, a nie podawane przez GUS. Wprawdzie nieznacznie, ale jednak dane te różnią się.
Kryterium kursu walutowego. Przez co najmniej dwa lata kurs złotego do euro musi mieścić się w dopuszczalnym przedziale wahań od ustalonej wartości. W tym czasie kurs złotego nie może podlegać silnym napięciom. Państwo nie może również zdewaluować złotego wobec waluty innego państwa Unii Europejskiej. Przy ocenie spełnienia tego kryterium ocenia się nie tylko wahania kursowe, ale także politykę gospodarczą państwa w odpowiedzi na wahania.
Kryterium długoterminowej stopy procentowej. Na rok przed oceną gotowości Polski do przyjęcia wspólnej waluty nasza długoterminowa stopa procentowa nie może być wyższa o więcej niż 2 pkt procentowe od średniej z analogicznych stóp procentowych w trzech krajach Unii Europejskiej o najniższej inflacji.
Kryterium zgodności prawa. Nasze ustawodawstwo musi być zgodne z traktatami unijnymi oraz statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i EBC. W tym celu trzeba zmienić przede wszystkim konstytucję i ustawę o Narodowym Banku Polskim.