I jeszcze jedno, dodatki w Polsce:
- za zbudowanie stadionu z opóźnieniem i z wieloma usterkami - 570 tys. zł
- za bycie premierem - samolot do prywatnego użytku - koszt jak do tej pory ponad 2 mln zł
Kurcze moja żona z racji wykonywanego zawodu często musi myć ręce i trzy razy dziennie wysyła fax , gdyby tak te dodatki tylko dostawała to nie narzekalibyśmy - oj nie .
Niektórych z tych dodatków zupełnie nie rozumiem , ale teraz nietrudno się domyśleć skąd u nich ten wielki kryzys . No tak pomóżmy im , bo na dodatki i pensje nie mają . A dodatki wyższe niż u nas zarobki !!
Propaganda w co POniektórych mediach jest nie do przebicia, ale najlepsze to są te "tajne" umowy, kontrakty i aneksy jeszcze tajniejsze na różne inwestycje za nasze pieniądze ... Możesz być dumny ze swoich wybrańców, nie ma co osiołku.
Czyli przecietny Grek ma szanse na przynajmniej dwa z tych dodatkow.
Za mycie rak i za niespoznianie sie do pracy.A gdy by jeszcze zechcial korzystac
ze stolowki,to ma 1130 euro.A zawodowy kierowca jeszcze za rozgrzanie,zdawanie
i punktualny przyjazd.Razem ponad 2 i pol tysiaka .
Czytalem artykul o tych dodatkach,ale z poczatku myslalem ze to dodatki kwartalne,lub roczne.
A tu co miesiac
Tam jeszcze bylo ze jest dodatke za prace na pietrze w budynku bez windy,
dodatek za prace w upalne dni i dodatek jak ktos ma wiecej niz 300m
do przejscia do pracy ,lub na przystanek.
Paragraf z greckiego Prawa Pracy (http://athens.trade.gov.pl/pl/Przewodnikporynkugreckim/article/detail,725,Prawo_pracy.html)
3. Dodatki do wynagrodzenia za pracę
Są to składniki uzupełniające, przewidziane przez przepisy prawa, układy zbiorowe i regulaminy pracy. Dodatki są świadczeniami, których wysokość ustalana jest procentowo od podstawowego wynagrodzenia. Dodatki te wypłaca pracodawca, choć istnieją też świadczenia wypłacane przez zakłady ubezpieczeniowe (np. zasiłek chorobowy, porodowy, zasiłek służby wojskowej etc).
Wśród najważniejszych dodatków przewidzianych przez prawo pracy wymienić należy:
Dodatek za wysługę lat
Dodatek ten wypłacany jest za przepracowane lata pracy w tym samym zawodzie lub u tego samego pracodawcy. Dodatek ten ulega zwiększeniu co 3 lata. Wysokość tych dodatków jest zróżnicowana w zależności od rodzaju pracy. Np. pracownicy administracji po 3 latach pracy otrzymują 10% dodatek do wynagrodzenia i co każde następne 3 lata (łącznie przez 9 okresów 3-letnich) otrzymują następne 10 %. Kierowcy i robotnicy otrzymują dodatek 5 % co każde 3 lata pracy itd. Podkreślić należy, że zgodnie z przepisami do stażu pracy należy zaliczyć każdą pracę w tym samym lub podobnym charakterze. Wystarczy udokumentowanie przez pracownika pracy u poprzedniego pracodawcy.
Dodatki rodzinne
Każdy pracownik jest uprawniony do otrzymywania tzw. dodatku małżeńskiego w wysokości 10% podstawowego wynagrodzenia. Dodatek ten otrzymują obydwoje małżonkowie każdy u swojego pracodawcy. Prawo do tego dodatku mają też niezamężni rodzice, wdowy, wdowcy oraz osoby rozwiedzione. Niezależnie od tego prawo przewiduje 5 % dodatek na każde dziecko.
Dodatek za znajomość języka obcego
Przysługuje wszystkim tym, którzy władają w mowie przynajmniej jednym językiem obcym ( nie jest wymagane świadectwo, zaświadczenie itp.). Dodatek ten wynosi 10 % podstawowego wynagrodzenia.
Dodatek za uciążliwe warunki pracy
Dodatek ten wypłacany jest w wysokości 15 % wynagrodzenia podstawowego dla osób pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych. Przewidziany jest on także np. dla sprzątaczek.
Dodatek naukowy
Wypłacany jest pracownikowi, który ukończył jakąkolwiek formę szkolenia pomaturalnego lub studia wyższe. Za każdy rok nauki wypłaca się dodatek w wysokości 5 % podstawowego wynagrodzenia, ale nie więcej jak za 5 lat.
Dodatek komputerowy
Przysługuje pracownikom, którzy zatrudnieni są przez cały dzień przy komputerze (15% wynagrodzenia podstawowego).
Dodatki świąteczne
Wypłacane są pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia – miesięczne wynagrodzenie, z okazji Świąt Wielkanocnych – w wysokości połowy miesięcznej płacy
Dodatek urlopowy
Po przepracowaniu 10 miesięcy u tego samego pracodawcy pracownik nabywa prawo do dodatku urlopowego w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia.
Im by się przydało tak z 30 lat komuny
Byla okazja podziekowania za dobrobyt 40 powojennych lat towarzyszom z PZPR, ale jakos poza biadoleniem zebranych jaki to swiat zle dzisiaj nie bylo slychac ani slowa za tamte lata dobrobytu.
Nie musimy im pomagac. Musza tylki te panstwa, ktore sa w strefie Euro. Polska nie musi, ale jesli chce, to chetnie przyjma pomoc.