Lista dodatków do pensji Greka :
-za rozgrzanie silnika samochodu 690 euro/miesięcznie
-za mycie rąk w pracy 420 euro/mc
-na śrubę na statku 840 euro/mc
-na antenę 1120 euro/mc
-na doręczenie koperty 290 euro/mc
-na zdawanie/przejmowanie autobusów 450 euro/mc
-na punktualny przyjazd na przystanek 310 euro/mc
-za niespóźnianie się do pracy 590 euro/mc
-na skuteczniejsze prowadzenie spraw służbowych 595 euro/mc
-za wysyłanie faksów 870 euro/mc
-za korzystanie ze stołówki 120 euro/mc
Co wy na to ????
A nasi kochani politycy straszą Nas że jak nie zaciśniemy pasa to skończymy jak Grecja. Sami zastanówcie się jak ma się rzeczywistość polska do greckiej, chociażby na przykładzie tych dodatków i czy politycy nie robią z Nas idiotów, żeby tylko wyciągnąć z Nas jak najwięcej podatków.
Kurcze moja żona z racji wykonywanego zawodu często musi myć ręce i trzy razy dziennie wysyła fax , gdyby tak te dodatki tylko dostawała to nie narzekalibyśmy - oj nie .
Niektórych z tych dodatków zupełnie nie rozumiem , ale teraz nietrudno się domyśleć skąd u nich ten wielki kryzys . No tak pomóżmy im , bo na dodatki i pensje nie mają . A dodatki wyższe niż u nas zarobki !!
jak dla mnie to niech politycy sami sobie najpierw pasa zacisną a potem nam obywatelom!a co do Grecji za dobrze mieli a teraz im się strajków zachciewa, zapraszam każdego greka do Polski niech tu sobie popracuje to się co najwyżej garba dorobi a nie jakiś premii z chmur oderwanych
I jeszcze jedno, dodatki w Polsce:
- za zbudowanie stadionu z opóźnieniem i z wieloma usterkami - 570 tys. zł
- za bycie premierem - samolot do prywatnego użytku - koszt jak do tej pory ponad 2 mln zł
Wszędzie budżetówka trwoni kasę na swoje zachcianki i jest niekontrolowana np. szpital w atenach zatrudniał ok. 100 ogrodników ( wujków, pociotków itd,itp,etc.)
Ciekawy jestem dlaczego nie są powołane żadne organy do sprawdzania tego typu machlojek. Bo wydaje mi się (podkreślam, NIE jestem pewien), że premier o takich typach przekrętach nie wie. Przykład jw. w sprawie ZUS-u. Sam wie że to działa na niekorzyść społeczeństwu, i państwa. Dlaczego na takie coś pozwala ?
@_przemek zapewniam cię , że wrzucając tutaj listę dodatków nie miałem zamiaru rozsiewać takich wartości jak ; cytuję ciebie "bo to samo zło ! I propaganda PISOWSKA !" .
Powiem ci , że jestem daleki od pis , po i innych partii . O powodach pisałem wiele razy i nie będę się powtarzał .
Zastanawia mnie czy nie masz czasem klasycznego rozdwojenia osobowości , bo powyżej piszesz o przekrętach , problemach i odczuciach większości normalnych ludzi , a tuż poniżej znów twój tekst który cytowałem ?????
OJ OJ chciałabym kilka takich dodatków do mojej malutkiej pensji .
Czyli przecietny Grek ma szanse na przynajmniej dwa z tych dodatkow.
Za mycie rak i za niespoznianie sie do pracy.A gdy by jeszcze zechcial korzystac
ze stolowki,to ma 1130 euro.A zawodowy kierowca jeszcze za rozgrzanie,zdawanie
i punktualny przyjazd.Razem ponad 2 i pol tysiaka .
Czytalem artykul o tych dodatkach,ale z poczatku myslalem ze to dodatki kwartalne,lub roczne.
A tu co miesiac
Tam jeszcze bylo ze jest dodatke za prace na pietrze w budynku bez windy,
dodatek za prace w upalne dni i dodatek jak ktos ma wiecej niz 300m
do przejscia do pracy ,lub na przystanek.
My mniej zarabiamy niż oni mają dodatków i jeszcze musimy im pomóc . O co tu chodzi ????
Do FK. Przeciętny Grek ma rzadko szansę na taką premię, bo to ktoś wybrał z wielu list płac, żeby wywołać święte oburzenie w innych społeczeństwach. Prowadząc działalność sam opracowywałem składowe premii i też był dodatek za niespóźnianie, czy opracowanie nowego produktu, czy czystość na stanowisku pracy. Nie widzę w tym nic niezwykłego. Pracownicy się na to godzili, a ja miałem spokój z Sanepid'em.
Kilkanaście lat temu zupełnie przypadkiem dwóch moich kolegów osiedliło się w Grecji i nie było mowy o powrocie , bo mówili , ze tam mają raj , a byli to ludzie , którzy nie lubili brudzić rąk pracą . Teraz dopiero zaczynam rozumieć o co im chodziło .
Chodzi o kwoty Eugeniuszu!
Nie musimy im pomagac. Musza tylki te panstwa, ktore sa w strefie Euro. Polska nie musi, ale jesli chce, to chetnie przyjma pomoc.
Paragraf z greckiego Prawa Pracy (http://athens.trade.gov.pl/pl/Przewodnikporynkugreckim/article/detail,725,Prawo_pracy.html)
3. Dodatki do wynagrodzenia za pracę
Są to składniki uzupełniające, przewidziane przez przepisy prawa, układy zbiorowe i regulaminy pracy. Dodatki są świadczeniami, których wysokość ustalana jest procentowo od podstawowego wynagrodzenia. Dodatki te wypłaca pracodawca, choć istnieją też świadczenia wypłacane przez zakłady ubezpieczeniowe (np. zasiłek chorobowy, porodowy, zasiłek służby wojskowej etc).
Wśród najważniejszych dodatków przewidzianych przez prawo pracy wymienić należy:
Dodatek za wysługę lat
Dodatek ten wypłacany jest za przepracowane lata pracy w tym samym zawodzie lub u tego samego pracodawcy. Dodatek ten ulega zwiększeniu co 3 lata. Wysokość tych dodatków jest zróżnicowana w zależności od rodzaju pracy. Np. pracownicy administracji po 3 latach pracy otrzymują 10% dodatek do wynagrodzenia i co każde następne 3 lata (łącznie przez 9 okresów 3-letnich) otrzymują następne 10 %. Kierowcy i robotnicy otrzymują dodatek 5 % co każde 3 lata pracy itd. Podkreślić należy, że zgodnie z przepisami do stażu pracy należy zaliczyć każdą pracę w tym samym lub podobnym charakterze. Wystarczy udokumentowanie przez pracownika pracy u poprzedniego pracodawcy.
Dodatki rodzinne
Każdy pracownik jest uprawniony do otrzymywania tzw. dodatku małżeńskiego w wysokości 10% podstawowego wynagrodzenia. Dodatek ten otrzymują obydwoje małżonkowie każdy u swojego pracodawcy. Prawo do tego dodatku mają też niezamężni rodzice, wdowy, wdowcy oraz osoby rozwiedzione. Niezależnie od tego prawo przewiduje 5 % dodatek na każde dziecko.
Dodatek za znajomość języka obcego
Przysługuje wszystkim tym, którzy władają w mowie przynajmniej jednym językiem obcym ( nie jest wymagane świadectwo, zaświadczenie itp.). Dodatek ten wynosi 10 % podstawowego wynagrodzenia.
Dodatek za uciążliwe warunki pracy
Dodatek ten wypłacany jest w wysokości 15 % wynagrodzenia podstawowego dla osób pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych. Przewidziany jest on także np. dla sprzątaczek.
Dodatek naukowy
Wypłacany jest pracownikowi, który ukończył jakąkolwiek formę szkolenia pomaturalnego lub studia wyższe. Za każdy rok nauki wypłaca się dodatek w wysokości 5 % podstawowego wynagrodzenia, ale nie więcej jak za 5 lat.
Dodatek komputerowy
Przysługuje pracownikom, którzy zatrudnieni są przez cały dzień przy komputerze (15% wynagrodzenia podstawowego).
Dodatki świąteczne
Wypłacane są pracownikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia – miesięczne wynagrodzenie, z okazji Świąt Wielkanocnych – w wysokości połowy miesięcznej płacy
Dodatek urlopowy
Po przepracowaniu 10 miesięcy u tego samego pracodawcy pracownik nabywa prawo do dodatku urlopowego w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia.