Jak w temacie.
zapytaj przełożonego
Nie mogę zapytać przełożonego,bo on właśnie jeździ tym samochodem..:)
ale tylko tak żeby cię skarbowy nie dopadł
Raczej nie tym bardziej ,że skarbowy może się doczepić za niezapłacony podatek od świadczenia na rzecz pracownika a i jest to raczej nieetyczne a przynajmniej tak mi się wydaję .
Dodatkowo może skarbowy obciążyć pracownika tak jakby samochód wynajmował i kazać mu od tego również zapłacić podatek .
Gdybym wiedziała kto to i co za firma to bym zadzwoniła do dyrekcji i zapytała.Trzeba tępic takie jawne nadużycia i to jest obowiązkiem każdego.
tak, ale paliwo kupujesz za swoje.
A gdzie amortyzacja samochodu. Paliwo - może kupuje na rachunek zakładu.
zależy od polityki flotowej firmy
Ktoś tu chyba jest zazdrosny :))
ODPOWIEDZ
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
- wynagrodzenia zasadnicze,
- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
- różnego rodzaju dodatki,
- nagrody,
- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop
- wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto:
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zasadniczo do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które zostało uzyskane w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą.
Jednocześnie część świadczeń otrzymywanych przez pracowników może korzystać ze zwolnień od opodatkowania przewidzianych przepisami ustawy o PIT.
Zasadą jest, iż świadczenie pracodawcy mające na celu rekompensatę kosztów używania pojazdów będących własnością pracowników dla celów służbowych stanowią przychód ze stosunku pracy.
Przychód ten może być jednak częściowo zwolniony z opodatkowania, o ile stanowi zwrot kosztów z tytułu użycia samochodu prywatnego w celu odbycia podróży służbowej (por. art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT) lub, w ściśle określonych przypadkach, w jazdach lokalnych (por. art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT).
Oj, prawniku, ale Ty piszesz o samochodzie prywatnym do celów służbowych, a tu mowa o samochodzie służbowym do celów prywatnych :) Jest różnica, nie?
To zależy jak jest skonstruowana umowa na używanie tego samochodu. Jeśli korzysta z niego do celów prywatnych, a umowa to przewiduje, to stanowi to dla tej osoby przychód. Więc, co za tym idzie - rozlicza się z urzędem skarbowym - jest ok. Jak korzysta sobie, bo tak mu się widzi - to nie jest ok ;)
to zależy jak jest na umowie:)
A jeśli ten szef ma nienormowany czas pracy, i na urlopie też dogląda swojego "kurnika" to możesz go pocałować............ bo zawsze się wytłumaczy dobrem firmy! i tyle w temacie szkoda się szarpać jak pies n łańcuchu to i tak darmowe!!!