Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy Polska wyjdzie z UE.
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

Celsa

Ilość postów: 104 | Odsłon: 8595 | Najnowszy post | Post rozpoczynający
     • Odp.: Celsa

      Taka prawda

      Gość
      Zgłoś
      Odpowiedz
      • Odp.: Celsa

       Prawda. Baranie łby co cieszą się z okruszków

       Gość
       Zgłoś
       Odpowiedz
       • Odp.: Celsa

        Lepszy rydz niż Nic.

        Gość
        Zgłoś
        Odpowiedz
       • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 94

        Odp.: Celsa

        Taki tekst nie pisze osoba spełniona życiowo tylko mały wredny zawistnik :D Bolą cie te okruszki mały zawistniku :D ...... a co tam .... daj głos , daj głos poszczekaj jeszcze ^^

        Gość
        Zgłoś
        Odpowiedz
        • Odp.: Celsa

         Po górnictwie przyszedł czas na hutnictwo.

         Rozpoczęło się wygaszanie hutnictwa w Polsce... U nas będą zamykać, za to wzrośnie import stali z Ukrainy, Iranu czy Rosji, a rząd siedzi cicho.

         To już pewne. Wielkie piece znikną z Europy wraz z kopalniami

         Największy producent stali w Polsce kończy pomału i po cichu swą działalność.

         Ubiegłotygodniowa decyzja ArcelorMittal Poland (AMP) o demontażu instalacji w Krakowie to najprawdopodobniej dopiero początek kapitulacji sektora hutniczego w Polsce

         W ubiegłym tygodniu Polska Agencja Prasowa poinformowała o ostatecznym zamknięciu części surowcowej huty ArcelorMittal Poland (AMP), co oznacza koniec pracy dla stalowni i wielkiego pieca krakowskiego zakładu hutniczego. Decyzja ta dotknie bezpośrednio 650 pracowników, zaś pośrednio około tysiąca. Spółka przenosi całą produkcję do Dąbrowy Górniczej.

         Przez politykę UE nie ma już warunków do opłacalnej produkcji stali w Polsce. A rząd milczy w tej sprawie.

         W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) powiedział, że „tak realizuje się scenariusz wygaszania hutnictwa w Polsce”, przed którym ostrzegała Izba. Przyznaje, że takiej decyzji można się było spodziewać, ponieważ obecnie w Europie nie ma warunków do opłacalnej produkcji stali. Europejskie firmy, jak zaznacza, przegrywają z tańszymi wyrobami producentów ze Wschodu. Co więcej, sytuację Polski w tym kontekście pogarsza fakt, że w ramach Unii Europejskiej za sprawą droższej energii nie mamy szans z Niemcami czy Belgami, a nawet z Czechami.

         „DGP” przypomina, że jeszcze cztery lata temu planowano, iż wielki piec w Krakowie-Nowej Hucie będzie pracować co najmniej przez 20 lat. Z tego powodu odremontowano go kosztem 175 mln zł.

         Należy przypomnieć, że wielki piec hutniczy w Krakowie Nowej Hucie został wygaszony w listopadzie ub. roku, z uwagi na coraz gorsze warunki rynkowe. Mówiono wówczas o wielomiesięcznym postoju. Związkowcy z zakładu wyrażali obawy, że w ciągu najbliższego kwartału 1,5 – 2 tys. ludzi może stracić pracę. Zapowiadano, że w tym czasie część załogi będzie na postojowym (otrzymując jednak tylko 60 proc. wynagrodzenia po 40 dniach postoju), część zostanie zagospodarowana na miejscu, czyli w Krakowie, a inni mieli jeździć do Dąbrowy Górniczej.

         Później koncern poinformował o odłożeniu w czasie ponownego uruchomienia wygaszonego wielkiego pieca w Krakowie, który pierwotnie, według informacji z lutego br., miał ruszyć w drugiej połowie marca. Nieoficjalnie mówiło się nawet o potrzebie zwiększenia zatrudnienia. Plany te zostały pokrzyżowane przez zamrożenie gospodarki z powodu pandemii koronawirusa.

         "Klamka zapadła". Wielki piec w Krakowie-Nowej Hucie do rozbiórki.

         Teraz zapadła decyzja, że piec w krakowskiej hucie zostanie rozebrany. Ma to nastąpić do końca października br. Niektóre części zostaną zachowane do celów logistycznych, a pozostałe najprawdopodobniej zostaną przetopione bądź wykorzystane w innych zakładach ArcelorMittal. AMP oficjalnie wyjaśnia, że wynika to m.in. ze spodziewanego wzrostu kosztów energii, przez co roczne obciążenie spółki z tego tytułu miałoby sięgnąć około 70 mln zł.

         Jak podano, związkowcy z Solidarności w AMP ogłosili pogotowie strajkowe, ale są świadomi, że decyzja o wygaszaniu pieca nie zależy tylko od firmy. Ich zdaniem produkcją stali nie jest już zainteresowana sama UE i dlatego nie broni europejskich rynków, zaś „Kraków okazał się pierwszą ofiarą tej kapitulacji”. Wypominają też rządowi, że zapowiadał, iż Polska będzie podążać do neutralności klimatycznej własną ścieżką, co w praktyce wygląda inaczej niż zapowiedzi.

         Problem dla hutnictwa w całym kraju.

         Prezes HIPH zaznacza, że likwidacja wielkiego pieca w Krakowie-Nowej Hucie oznacza problem dla branży w całym kraju. Teraz na rynku trudniej będzie o wsad wykorzystywany do dalszej produkcji, który pochodził z krakowskiej huty. Huta w Dąbrowie Górniczej będzie kierować swój towar do Krakowa, oznacza to, że jeśli w ogóle będzie sprzedawać swój wyrób, to w ograniczonym zakresie innym polskim hutom. Zaznacza też, że z tego powodu „można spodziewać się wzrostu importu surowej stali z Ukrainy, Rosji czy Iranu”.

         Ponadto, sektor hutniczy w Polsce boryka się z innymi problemami. Wbrew zapowiedziom, nie dojdzie do przejęcia huty w Częstochowie przez Sunningwell Steel Polska, ponieważ firma ta nie wpłaciła 220 mln zł na odkupienie zakładu. Wiadomo, że konieczny będzie kolejny, trzeci już przetarg, przy czym dotychczas raczej nie było innych chętnych na zakup.

         Zdaniem prezesa HIPH, „teraz pękają najsłabsze ogniwa, ale problemy będą miały też inne huty”, mimo iż otwarcie tego nie przyznają. Według „DGP”, problemy mają huty z udziałem Skarbu Państwa, np. walcownia blach grubych Batory, należąca do Węglokoksu, jednak wolą ich nie eksponować z uwagi na swoją strukturę właścicielską.

         Polityka UE przyczyną zakończenia produkcji stali w Krakowie.

         Jak podano wcześniej, przyczyną zakończenia pracy wielkiego pieca z Krakowa ma być kryzys europejskiego hutnictwa wywołany pandemią COVID-19. Ponadto, według wyjaśnień szefa rady nadzorczej firmy, Sanjaya Samaddara, problem miały dodatkowo pogłębić wysokie ceny surowców, rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 i niewystarczające środki ochrony europejskiego rynku. To z kolei bezpośrednio przekłada się na ogromny wzrost importu z krajów trzecich.

         W czerwcu br. zarząd koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland wypowiedział Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, obowiązujący w spółce od 10 lat. Spółka ta jest największym producentem stali w Polsce, zatrudniającym ponad 10 tys. osób i kolejne 4 tys. w spółkach zależnych. Władze koncernu twierdziły, że zapisy układu zbiorowego pracy, dotyczące m.in. dodatków za staż pracy, nie były zadowalające ani dla pracowników, ani dla pracodawcy i przez to chciały negocjować nowe porozumienie. To jednak nie podobało się związkom zawodowym.

         Na początku maja 2019 roku koncern ArcelorMittal zapowiedział wstrzymanie od września produkcji w hucie w Krakowie. Wszystko w ramach ogólnej redukcji produkcji przez stalowego potentata.

         ArcelorMittal to największy producent stali na świecie i w Polsce.

         W ubiegłym roku zakłady tego koncernu wyprodukowały 92,5 mln ton stali. Koncern powstał po przejęciu spółki Arcelor przez indyjski Mittal Steel, który w 2005 r. przejął krakowską hutę. Jest on też właścicielem wielkiej huty w Dąbrowie Górniczej. Wraz z hutą w Krakowie, odpowiadają one razem za połowę całej polskiej produkcji stali i wyrobów stalowych. Eksperci zwracali uwagę, że ponowne włączenie wygaszonego pieca to kosztowne przedsięwzięcie, a w podobnych przypadkach nie podejmowano się już tego i zakłady pozostawały nieczynne. Produkcja stali ograniczana jest też w hucie „Łaziska” na Górnym Śląsku. Na początku czerwca wygaszono tam trzy piece produkcyjne. Powody są podobne do tych, co w Krakowie-Nowej Hucie, czyli wzrost cen energii oraz uprawnień do emisji CO₂.

         Przemysł hutniczy w Polsce to już jest historia

         ArcelorMittal Poland skupia około 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. Poza hutami w Krakowie i Dąbrowie Górniczej posiada też zakłady hutnicze w Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Ponadto, własnością koncernu są Zakłady Koksownicze Zdzieszowice – największy producent koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi ponad 13 tys. Od czasu prywatyzacji ArcelorMittal Poland zainwestował w polskie huty ponad 7 mld zł, z czego ponad 3 mld w Krakowie.

         Przedstawiciele ArcelorMittal w ub. roku wzywali też rząd do podjęcia działań na rzecz ratowania rynku hutniczego w Polsce. Zaznaczali, że od początku 2019 roku ceny uprawnień do emisji CO2 przekroczyły 25 euro za tonę – to wzrost o około 230 proc. względem początku 2018 roku. Inne przyczyny wymieniane przez spółkę to wprowadzenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa 25-procentowych ceł na stal sprowadzaną do Stanów Zjednoczonych, a także coraz większy napływ tańszej stali rosyjskiej. Według RMF FM, w 2018 roku z Rosji sprowadziliśmy stal i produkty stalowe za blisko miliard euro.

         za:DGP.pl,forsal.pl,kresy.pl

         foliarz
         Zgłoś
         Odpowiedz
         • Odp.: Celsa

          foliarz/ na ch...j komu ta wklejka,kiedy o tym wiadomo juz od paru miesięcy

          Gość_ccc
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: Celsa

           może nie każdy wiedział fenomenie z 3:21. mata teraz swoją unie!

           Gość
           Zgłoś
           Odpowiedz
         • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 98

          Odp.: Celsa

          No problem. Załóż działalność i otwórz hutę. Bardzo proste

          Gość_Jopek
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: Celsa

           śmiechlem 03:21. Pozdrowionka dla III zmiany:))

           Gość
           Zgłoś
           Odpowiedz
   • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 103

    Odp.: Celsa

    Przedruk artykułu foliarza o upadającym hutnictwie w Polsce i Europie jest nie pełny i i nie koniecznie prawdziwy. Treść artykułu, dotyczy hutnictwa, może być prawdziwa ale w odniesieniu do hut nie będących w ciągu produkcyjnym np przemysłu samochodowego, stoczniowego, maszynowego itd. Huty , które są w holdingach np stoczniowym, są ulokowane przy stoczniach w Niemczech, Francji, czy Wielkiej Brytanii mają się zupełnie dobrze i nic im nie grozi dopóty, dopóki buduje się w nich statki czy okręty wojenne. Problem hut w Polsce i Europie dotyczy hut tzw samodzielnym istnieniu, które produkują stal w postaci profili walcowanych kształtowych, prętów, blach itp na składy wyrobów hutniczych lub na potrzeby budownictwa i nie są związane w żaden sposób z przemysłem przetwórczym. Budownictwo w Polsce jest w głębokim kryzysie, przemysł okrętowy praktycznie nie istnieje, a samochodowy pracuje na częściach przesyłanych z firm matek. Huta SĘDZIMIRA w Krakowie kiedyś produkowała np blachy karoseryjne dla polskich fabryk samochodów oraz dla przedsiębiorstw, wytwórców pralek, lodówek i innego sprzętu AGD, Huta CZĘSTOCHOWA zaopatrywała stocznie w Szczecinie i Gdańsku w blachy i kształtowniki, natomiast HUTA Ostrowiec była dostarczycielem części do Fabryki Silników Okrętowych do Poznania. To się jednak już skończyło. Te przemysły są w zaniku. Mógłbym podać jak to się ratuje hutnictwo w świecie np huty koreańskiego HYUNDAIA są dostarczycielem wszelkiego rodzaju wyrobów stalowych dla kilku stoczni ulokowanych w jej pobliżu, fabryki samochodów, fabryki ciężkiego sprzętu budowlanego. Podobnie ma się sprawa w japońskim KOBE Steel, czy hinduskim LARSEN & COUBRO. Każda fabryka produkująca samochody w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii ma w swoją hutę produkująca stal dla ich potrzeb, bardzo mocno wyspecjalizowaną. W naszym kraju, może za wyjątkiem Stalowej Woli i huty w Łabędach (i to tylko w ograniczonym zakresie), trudno by było znaleźć podobne przykłady. Faktem jednak jest to , że kolejne rządy w Polsce, nawet nie próbują temu zaradzić dlatego mamy to co mamy czyli upadający przemysł ciężki.

    Gość_ostrowiakihutnik
    Zgłoś
    Odpowiedz
    • Odp.: Celsa

     znalazłem.artykuł przypadkiem, oby to przetrwało bo nie tylko Ostrowiec trzyma ale i okolice!

     foliarz
     Zgłoś
     Odpowiedz
    • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 105

     Odp.: Celsa

     To co napisałeś to prawda. Wszystkie huty, które nie muszą martwić się o zbyt to są zakłady powiązane kapitałowo i biznesowo z różnymi dziedzinami gospodarki. L&T w Indiach jest spółką skarbu państwa ze względu na profil produkcji elementów kutych. CELSA choć należy do dużej grupy kapitałowej działającej w sektorze wyrobów walcowanych sama musi zadbać o zbyt w warunkach silnej konkurencji. Jeszcze większej presji rynku poddana jest produkcja ZWK. Produkty dla energetyki wiatrowej, których byliśmy liderem w Europie przejęli Chińczycy GoldWin, a potentaci - producenci turbin wiatrowych przenieśli produkcję do Azji - Ganeśa, Vestas. Zostały nam jeszcze wały monolityczne. Oby jak najdłużej.

     Gość
     Zgłoś
     Odpowiedz
  1 post w tym wątku został wyłączony z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tym postem.
  
  - Reklama -
  - Ogłoszenie społeczne -

  - Reklama -

  - Reklama -

  - Reklama -
  - Reklama -

  Losowa firma:
  Protezy zębowe
  Branża: Protetyka stomatologiczna
  Dodaj firmę