Ortografia ,gramatyka, interpunkcja a zwłaszcza styl to była wiecznie moja zmora ,nauczyciele od polskiego zawsze się martwili jak zdam maturę w polskiego :) .
Pisownia jak mowa ulega zmianom osobiście był bym za zmianami ,mój syn zapewne też bo odziedziczył te same przypadłości co i ja niestety .
Zmiany w zasadach ortografii i interpunkcji przecież następują. Nie chciałabym jednak, gdyby ktoś kazał mi z dnia na dzień zrezygnować z litery ó. Jeszcze trudniej byłoby czytać taki nowoczesny tekst. Na ortografię polską nie ma co narzekać. Mamy chyba o wiele łatwiej niż tacy Tajowie czy Chińczycy, a nawet Francuzi i Anglicy.
@ Alexis Z ciekawości jak pisałaś w młodości pewne wulgarne słowo obecnie na ch ? :) .Zasady ustalają ludzie i pisownia się zmienia ,podobnej herezji dla wielu dokonano zmieniając brzmienie mszy z łaciny na języki narodowe i religia jakoś nie zamarła od tego .
@ Burzum są badania ale nie w szkole tylko w przychodni ,choć nie wszystkie mogą być im poddane np dzieci z epi .
Kutas – w XVII–XVIII-wiecznej Polsce chwost (kutas, kwast, chwast – ozdoba szmuklerska postaci pędzla z nici lub sznureczków[1]) na końcu sznura, przypinanego do pasa jako element dekoracyjny. Często stanowił dolne wykończenie co bogatszych szamerunków stosowanych w mundurach wojskowych. Także element ozdobny niektórych rodzajów czapek (np. szlafmycy) i zasłon.
Jest to także określenie odnoszące się do współczesnych frędzli i pomponów.
Do Człowiek: ch.. poprawnie zawsze pisało się z "ch" nie z "h". Etymologia tego wyrazu - pochodzi od słowa "chojak" (choinka), dlatego "ch", a dodatkowo poprawnie by było z "ó" zamiast "u".
Wszystko sie zgadza Gieniu ;D .Jest to etymologia wg.Brucknera.Inna teoria zaklada,ze wyraz ten pochodzi od gwarowego "chujec" czyli knur,wieprz rozplodowy. A teoria mojego kumpla zaklada,ze wyraz ten piszemy przez "ch" ,bo wtedy czlonek jest dluzszy ;)
@Gienek Gdyby się tego dziwnego pochodzenia słowa trzymać to nadal piszę się go niepoprawnie :P bo gdzieś zagineła zamienność o w ó ,ludzie tworzą i ustalają reguły a jak to u nas mówią reguły są po to by je łamać :) .
ps z tego co ja gdzieś czytałem to raczej od chudego świniaka rozpłodowego .
O tym "u" też pisałem. A, że pisane błędnie, to nie ma się co dziwić, w końcu w literaturze pięknej, pismach naukowych raczej nie występuje, jeno gdzieś na murze spotakać można, a na tym bym się ortografii nie uczył ;) Tak, o tym świniaku też słyszałem, ale mnie osobiście bardziej bliska i wizualnie przemawiająca jest teoria Brucknera z choinką ;)
a sa teraz w szkole jakies badania na dyslekcję ?
Wystarczy, że pójdziesz do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i ty jako rodzic poprosisz o przebadanie dziecka. Panie ustalą datę i tyle.
Ktoś kto występuje z takim apelem chyba nie jest świadomy zmian jakie zachodziły w języku polskim na przestrzeni wieków. Pismen, wyobraź sobie, że to jednak nie jest po to , aby Ci uprzykrzyć życie ...
Aleś wymyślił. Chyba za długo czytałeś wątek hlop nie chomfob
Wieksza polowa z Was ma racje, a mniejsza polowa nie.