Jeśli chodzi o podmiany wody to wymieniamy ok. 20-30% wody 1 raz na tydzień lub 10 dni. Woda do podmiany musi być odstana ok. 25 h tak żeby wytrącił się chlor i inne syfy. Przy okazji podmiany odmulamy dno z rybich odchodów i resztek pokarmu. Zwykły odmulacz w sklepie to ok. 15zł ale ja polecam odmulacz samozasysający z Tetry na allegro ok. 30zł. Sprawdza się idealnie!!!
Co do obsady to zastanów się czy chcesz koniecznie te welony bo jeśli tak sprawa jest prosta: zostają welony a reszta to już przerybienie więc trzeba oddać do sklepu.
Natomiast jeśli zrezygnujesz z welonów to możliwości masz wiele. Napewno polecam otoski i kiryski jako rybki robotniki a resztę trzeba dobrać wg. upodobań własnych i warunków hodowlanych. Jeśli chodzi o zwrot lub wymianę ryb w sklepie to nie powinno być problemów, ja sama wymieniałam rybki, które były u mnie pół roku ale podobnie jak w twoim przypadku były źle dobrane i ta wymiana była konieczna.
Co do Twojego filtra to ten typ tak ma. Jeśli się nie mylę to taki chiński o małej powierzchni filtracyjnej i bardzo głośny. Ja wymieniłam taki właśnie na Aqua Shut 550N Turbo, który jest genialny dla mnie jako filtr wewnętrzny bo ma możliwość rozbudowy o dodatkowe kosze, jest mega cichy i pobór prądu tylko 4W. Oczywiście kubełek byłby 100% lepszy ale cena....Napowietrzacza nie używam. Mam sporo roślin a wylot filtra mam ustawiony ku górze aby ruch tafli wody sam wodę napowietrzał. Jeśli masz rybki denne a więc kirysy to po ich zachowaniu widać czy woda jest dobrze napowietrzona. Mianowicie jeśli nie podpływają do powierzchni to jest ok.
Twoje akwa jest też niedojrzałe więc nie proponuję narazie dokupywać dodatkowych ryb. Trzeba poczekać ok. 2 tygodni. Chodzi o cykl azotowy.....
gość 11 48 cytuję"Jeśli masz rybki denne a więc kirysy to po ich zachowaniu widać czy woda jest dobrze napowietrzona. Mianowicie jeśli nie podpływają do powierzchni to jest ok." - nic bardziej mylnego kiryski pobierają powietrze z nad powierzchni wody i podpływanie do jej powierzchni jest naturalnym ich zachowaniem i nie świadczy to o dobrym czy złym napowietrzeniu.Natomiast przebywanie cały czas na dnie świadczyć może o ich chorobie
Tu więcej o hodowli kirysków
http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/jak-hodowac-kiryski-id67.html
co do wymiany wody są różne opinie.Nawet dobry filtr nie jest w stanie usunąć nadmiaru niepożądanych związków azotowych z wody powstałych z odchodów ryb -uważam za najlepsze filtry zewnętrzne rzadko używane -w sklepach już chyba niedostępne,Stosowane są na pewno przez starszych akwarystów.Wodę z mego doświadczenia /teraz nie zajmuję się już akwarystyką od ponad 10lat/ podmieniałem co 10-14 dni w zbiornikach do ok 10-15% pojemności.Oraz raz na rok gruntowne czyszczenie mycie podłoża,szyb odkażanie.Muszę pochwalić się,że miałem kilka zbiorników ok 1 000 litrów wody .Rozmnażałem z powodzeniem kilka gatunków ryb współpracowałem z nieżyjącym p Ćwieluchem właścicielem sklepu na ul.Kilińskiego potem Czystej.Żal mi było rozstawać się z tym hobby.Było nas kilku zapalonych akwarystów należących do PZA spotykaliśmy się w Malwie.
Jakie masz rybki w tym akwarium i jakie podłoże?
Gdzie w Ostrowcu mozna kupic folie lustrzana i ile kosztuje? bo cena odblysnika w zoologicznym to lekka przesada..
ja kupowałem w signalu na Kilińskiego ale weź sobie jakieś dane na fakturę bo tam tylko dla firm sprzedaż. Można też kupić w Plexalu na Kilińskiego, pare dni temu kupiłem ostatnią sztukę może już dowieźli - cena razy 3 w porównaniu do signala. może w skali mają ale to już musisz sprawdzić
nie chcę wprowadzać w błąd ale za folię w plexalu zapłaciłem coś ok 20zł do wcześniejszej pokrywy kupowałem w signalu i chyba coś ok 7-9zł (większy arkusz niż w plexalu)ale to było ze 2 lata temu :)
A wracając do Co2 to jest Ci potrzebne jeśli masz rośliny w akwa (nie nie wspominasz ile i jakie?) Ja mam w moich 112l zainstalowaną bimbrownię czyli 2 butelki po napoju, 2m wężyka, zaworek zwrotny, trochę kleju i hula. Co do konstrukcji bimbrowni to jest mnóstwo schematów w sieci, polecam te z zaworkiem zwrotnym, tak profilaktycznie, żeby powodzi uniknąć. A zacier: 1 litra ciepłej wody : w 0,5 L wody rozpuszczam 2 szklanki cukru a w drugim 0,5L rozpuszczam 1/4 kostki drożdży. Wlewam razem do butelki 1,5L a do drugą butelkę nalewam 3/4 jej pojemności czystą wodę i podłączam wg schematów, które w sieci znajdziesz bez problemu. Zacier wystarcza na 2tyg a potem wymiana na nowy. Ważne jest, żeby utrzymywać wydajność bimbrowni na jednym poziomie, ponieważ duże wahania CO2 zmieniają ph wody a ten parametr musi być stały. Stąd trzeba systematycznie wymieniać zacier. Dodatkowo przy wymagających roślinach można podawać CO2 w płynie np. Aqua Art Carbo lub Easy Life Carbo . Dyfuzorem mojej bimbrowi jest wspomniany Aqua Shut - filtr. Wężyk od bimbrowni podłączam w miejsce napowietrzacza tzw. aparat Venturiego , który rozpyla CO2 w drobną mgiełkę i roznosi po całym akwa.
Dokładnie Co2 to podstawa, również przerabiałem bimbrownie ale na dłuższa metę to bardzo męczące ciągłe pilnowanie zacieru, rozrabianie, brak regulacji itd. wiadomo koszt znikomy ale ja po paru takich zabiegach i przyduszeniu ryb zainwestowałem w butlę z reduktorem. Jeśli ktoś planuje swoją przygodę z akwarystykom na dłużej niż pół roku to warto odłożyć trochę kasy za 100-150 zł można już skompletować bardzo przyzwoity zestaw wiadome nie nowy ale to nie filtr co pracuje mechanicznie i się zużywa.
co do bimbrowni jeśli już ktoś się uprze to warto połączyć przyjemne z pożytecznym jeśli wiecie co mam na myśli ;)
masz może zdjęcie akwarium z tą bimbrownią? - chętnie bym zobaczył jak to wygląda
Jeślibym oddał 2 welony to pozostały by mi:
2 małe glonojady, 2 kirysy, 3 kosiarki,
-jaka jest wasza rada względem optymalnej obsady z tym zestawem?
Wg mnie, żeby nie przerybić:
4/5 x kirys (ten sam gatunek np. panda)
5x otosek (zamiast kosiarek)
10x rybka ławicowa np. neon, rozbora, bystrzyki itp.
parka pielęgniczek ramireza lub harem prętnika karłowatego lub harem bojownika
W sklepie może się wydawać, że mało tych ryb ale to rybie dzieci tak naprawdę i po 2/3 miesiącach na pewno sporo podrosną i będzie ok. Łatwiej prowadzić zbiornik o mniejszej obsadzie, szczególnie na początku, kiedy jeszcze uczymy się co i jak.
Co do glonojada jako pożeracza glonów to sprawdza się ponoć jako młody,a z wiekiem traci chęci i pożytek z niego żaden:-) Wg mnie w dobrze prowadzonym akwa otoski sobie poradzą więc te glonojady można oddać.
Musisz zdecydować, że koniecznie podobają się i chcesz np. harem bojownika i pod tym kątem dobrać rybki ławicowe, żeby całość akwa ze sobą współistniała a jeden gatunek ryb nie zagrażał drugim.
Bardzo fajne są też brzanki sumatrzańskie, ale musielibyście mieć ich z 6szt. i wtedy rybki ławicowe jak np. neon odpadają.
Zostaje brzanka/ kirysy/ otoski- też fajnie
Także możliwości jest wiele.......Najlepiej wybrać jeden gatunek ryb, które nam się podobają i pod ich katem dobrać resztę obsady. Wszystkich po trochu niestety nie można mieć;-)
Jeśli chodzi o zakup ryb to polecam sklep na ul, górzystej i przy E.Leclerc (po przeciwnej stronie ulicy) bo duży wybór i gatunków i sztuk w danym gatunku (jest z czego wybrać), ryby zdrowe, ładnie wybarwione i obsługa kompetentna. Ale wiadomo, wchodząc do sklepu trzeba wiedzieć po co się przyszło, bo jak podejmą decyzje za nas....to potem trzeba czasem oddawać. J też tak miałam,niestety
A i jeszcze jedna sprawa, polecam stronę "rośliny akwariowe" i ich forum. Można się dużo dowiedzieć od doświadczonych akwarystów.
kirysy ok.
kosiarki- dopóki nie wyrosną czyli na krótko
A dalej wydaje mi się że:
-jeśli bystrzyki to parka(1 samiec i 1 samica) pielęgniczek ramireza- biotop Ameryka Południowa
-jeśli prętnik karłowaty (harem czyli 1 samiec i 3 samice) to danio (różowy, pręgowaty, lamparci) lub rozbory dowolny gatunek( np.klinowa, galaxy )- biotop Azja
Bystrzyki i prętnik to mix azjatycko-amerykański ;-)
Czyli może zostać:
-5 kirysów
-3 kosiarki
-prętnik karłowaty (harem czyli 1 samiec i 3 samice) - pytanie. - mój zbiornika ma półtora tygodnia a piszą o rybce, że:
"Nie należy wpuszczać do krótko funkcjonującego zbiornika. Woda powinna być dawno całkowicie nie zmieniana oraz regularnie i często w niewielkich ilościach podmieniana, o głębokości około 20 cm." - także, czy się nada?
-6 czy 10 Razbora Galaxy??
W tym zestawie wychodziło by na to, że największe są kosiarki
ps. Będą w ogóle prętniki pasowały do kosiarek, które szybko się poruszają?:
"Nie należy hodować prętników z bardzo ruchliwymi rybami oraz wykazującymi tendencję do obgryzania płetw, ponieważ uszkadzają im nitkowate płetwy brzuszne."
Musisz poszukać informacji w sieci i na forach typowo akwarystycznych, czy ktoś ma takie połączenie rybek w 112l. Zważywszy na Twój litraż na pewno będą radzili wymianę kosiarek na otoski. Ja sama nigdy nie miałam tak dużego akwarium, w którym mogłabym mieć kosiarki, więc trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie.Nie mam doświadczenia z tymi rybami. Jedno jest pewne: za duże ryby w za małym akwarium karłowacieją....więc jeśli uznasz, że czas się z nimi rozstać to nie zwlekaj, bo sklep nie przyjmie/wymieni ryb chorych...
Moi znajomi do 60l kupują parkę skalarów, które po miesiącu zdychają a wtedy oni drepczą do sklepu po kolejne i tak w kółko....dodam, że w tym akwa są też o zgrozo inne ryby, których też ubywa...ale znajomi zapewnia stałą rotację....Padanie ryb nie daje im w ogóle do myślenia bo przecież się da mieć skalary w 60l i koniec. Szkoda nawet próbować ich przekonać, że jest inaczej. Wspomnę jeszcze, że oni też tak jak ktoś na tym forum pisał, nie stosują stałych podmian wody i dna nie odmulają systematycznie, tylko raz na pół roku czy kiedy tam się im zachce robią restart ze świeżej wody (zabijają w ten sposób pożyteczne bakterie) a szyby w akwa mają zieloniutkie.
Czy macie jakieś rośliny w tym akwa?