na twoim miejscu zarybił bym szczupakiem
po co kolejny wątek tu masz tyle wiadomości
jeśli ktoś potrzebuje informacji jak rozmnażać glonojady służę pomocą
używałeś może odbłyśników, aby zwiększyć poziom oświetlenia w akwarium?
W typowych akwariach low tech tak właśnie się robi podmieniać czasem trzeba ale nie co tydzień jak w zwykłym baniaku :) praktycznie kończy się na dolewaniu tego co odparowało, takie akwarium po ustatkowaniu się nie wymaga żadnych zabiegów po za przycinkom roślinności, jednak trochę trwa zanim osiągnie równowagę biologiczną. - właśnie takie teraz zakładam tylko że dodatkowo będę nawoził Co2 i nawozami ale od jednego z akwarystów (ma to być low tech w połączeniu z holenderm - taki mały mix widziałem na żywo rewelacja)
Jeśli chodzi o podmiany wody to wymieniamy ok. 20-30% wody 1 raz na tydzień lub 10 dni. Woda do podmiany musi być odstana ok. 25 h tak żeby wytrącił się chlor i inne syfy. Przy okazji podmiany odmulamy dno z rybich odchodów i resztek pokarmu. Zwykły odmulacz w sklepie to ok. 15zł ale ja polecam odmulacz samozasysający z Tetry na allegro ok. 30zł. Sprawdza się idealnie!!!
Co do obsady to zastanów się czy chcesz koniecznie te welony bo jeśli tak sprawa jest prosta: zostają welony a reszta to już przerybienie więc trzeba oddać do sklepu.
Natomiast jeśli zrezygnujesz z welonów to możliwości masz wiele. Napewno polecam otoski i kiryski jako rybki robotniki a resztę trzeba dobrać wg. upodobań własnych i warunków hodowlanych. Jeśli chodzi o zwrot lub wymianę ryb w sklepie to nie powinno być problemów, ja sama wymieniałam rybki, które były u mnie pół roku ale podobnie jak w twoim przypadku były źle dobrane i ta wymiana była konieczna.
Co do Twojego filtra to ten typ tak ma. Jeśli się nie mylę to taki chiński o małej powierzchni filtracyjnej i bardzo głośny. Ja wymieniłam taki właśnie na Aqua Shut 550N Turbo, który jest genialny dla mnie jako filtr wewnętrzny bo ma możliwość rozbudowy o dodatkowe kosze, jest mega cichy i pobór prądu tylko 4W. Oczywiście kubełek byłby 100% lepszy ale cena....Napowietrzacza nie używam. Mam sporo roślin a wylot filtra mam ustawiony ku górze aby ruch tafli wody sam wodę napowietrzał. Jeśli masz rybki denne a więc kirysy to po ich zachowaniu widać czy woda jest dobrze napowietrzona. Mianowicie jeśli nie podpływają do powierzchni to jest ok.
Twoje akwa jest też niedojrzałe więc nie proponuję narazie dokupywać dodatkowych ryb. Trzeba poczekać ok. 2 tygodni. Chodzi o cykl azotowy.....
co do wymiany wody są różne opinie.Nawet dobry filtr nie jest w stanie usunąć nadmiaru niepożądanych związków azotowych z wody powstałych z odchodów ryb -uważam za najlepsze filtry zewnętrzne rzadko używane -w sklepach już chyba niedostępne,Stosowane są na pewno przez starszych akwarystów.Wodę z mego doświadczenia /teraz nie zajmuję się już akwarystyką od ponad 10lat/ podmieniałem co 10-14 dni w zbiornikach do ok 10-15% pojemności.Oraz raz na rok gruntowne czyszczenie mycie podłoża,szyb odkażanie.Muszę pochwalić się,że miałem kilka zbiorników ok 1 000 litrów wody .Rozmnażałem z powodzeniem kilka gatunków ryb współpracowałem z nieżyjącym p Ćwieluchem właścicielem sklepu na ul.Kilińskiego potem Czystej.Żal mi było rozstawać się z tym hobby.Było nas kilku zapalonych akwarystów należących do PZA spotykaliśmy się w Malwie.
Musisz poszukać informacji w sieci i na forach typowo akwarystycznych, czy ktoś ma takie połączenie rybek w 112l. Zważywszy na Twój litraż na pewno będą radzili wymianę kosiarek na otoski. Ja sama nigdy nie miałam tak dużego akwarium, w którym mogłabym mieć kosiarki, więc trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć tak lub nie.Nie mam doświadczenia z tymi rybami. Jedno jest pewne: za duże ryby w za małym akwarium karłowacieją....więc jeśli uznasz, że czas się z nimi rozstać to nie zwlekaj, bo sklep nie przyjmie/wymieni ryb chorych...
Moi znajomi do 60l kupują parkę skalarów, które po miesiącu zdychają a wtedy oni drepczą do sklepu po kolejne i tak w kółko....dodam, że w tym akwa są też o zgrozo inne ryby, których też ubywa...ale znajomi zapewnia stałą rotację....Padanie ryb nie daje im w ogóle do myślenia bo przecież się da mieć skalary w 60l i koniec. Szkoda nawet próbować ich przekonać, że jest inaczej. Wspomnę jeszcze, że oni też tak jak ktoś na tym forum pisał, nie stosują stałych podmian wody i dna nie odmulają systematycznie, tylko raz na pół roku czy kiedy tam się im zachce robią restart ze świeżej wody (zabijają w ten sposób pożyteczne bakterie) a szyby w akwa mają zieloniutkie.
Czy macie jakieś rośliny w tym akwa?
jeśli będą małe to wszystko się da ale musisz liczyć się z tym że za jakiś czas trzeba będzie oddać. Na pewno nie da się nic zrobić z 2 kiryskami bo to stadne rybki i myślę że 6 to minimum
z tego co mi wiadomo nigdzie :(
jedynie mrożonki
żywy jest sprzedawany na stawkach w zologicznym wodzien ochotka rurecznik artemia i plankton
jak karmić ryby roślinożerne (brzanki,kosiarki) żeby nie chorowały ?? Tylko sam pokarm roślinny ,czy też jakiś inny ?? Z tego co zaobserwowałem to ryby wszystko chętnie jedzą tylko nie dla każdej to będzie dobre dla zdrowia.
z doświadczenia wiem ,że każdy pokarm w odpowiedniej ilości nie wpływa na chorobe ryb.Ryby preferujące pokarm roślinny jedząc inny nie będa chorować.Nie przekarmiamy ryb zywym rurecznikiem/tu otłuszczenia mogą wpłynac na chorobę/Każdy pokarm płatkowany jest zjadany przez kazda rybe z.Mając w akwarium ryby preferujące pokarm roslinny zakupic i karmić płatkami roslinnymi.Nie przekarmiaj zwłaszcza pokarmem zywym nie zjedzony zatruwa wodę i to jest głowna przyczyna ,ze ryby nam padają.