Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy w Ostrowcu Św. powinno się zlikwidować straż miejską?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Ilość postów: 572 | Odsłon: 27874 | Najnowszy post
  • 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

    Już dziś TVP 1 rozpoczęła obchody tego patriotycznego święta filmami dokumentalnymi o bohaterach: generale Emilu Fieldorfie ps. "NIL", rotmistrzu Witoldzie Pileckim, Danucie Siedzikównie ps. "Inka".

    W naszym mieście też są plakaty z informacją o obchodach.

    Szczególnie powinniśmy zadbać, aby w nich uczestniczyła młodzież. Wiedza i pamięć o historii i jej bohaterach to dbałość naszą tożsamość, a dbałość o tożsamość to dbałość o przyszłość narodu.

    Żołnierze wyklęci walczyli i ginęli w imię wartości: BÓG HONOR OJCZYZNA.

    Gość_gość_ak
    Zgłoś
    Odpowiedz
    • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

      W grypsie do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, krótko przed śmiercią, „Inka” napisała: Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba. Po śmierci rodziców babcia była jej szczególnie bliska, opiekowała się jej siostrami: Wiesią i Irenką..."

      https://pl.wikipedia.org/wiki/Danuta_Siedzik%C3%B3wna

      Gość_gość_ak
      Zgłoś
      Odpowiedz
      • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

        Prokurator Witold Gatner moment ten opisał następująco: „Byłem zdenerwowany, napięty. Czułem, że trzęsą mi się nogi. Skazany patrzył mi cały czas w oczy. Stał wyprostowany. Nikt go nie podtrzymywał. Po odczytaniu dokumentów zapytałem skazanego, czy ma jakieś życzenie. Na to odpowiedział: «Proszę powiadomić rodzinę». Oświadczyłem, że rodzina będzie powiadomiona. Zapytałem ponownie, czy jeszcze ma jakieś życzenia. Odpowiedział, że nie. Wówczas powiedziałem: «Zarządzam wykonanie wyroku». Kat i jeden ze strażników zbliżyli się (...). Postawę skazanego określiłbym jako godną. Sprawiał wrażenie bardzo twardego człowieka. Można było wprost podziwiać opanowanie w obliczu tak dramatycznego wydarzenia

        https://pl.wikipedia.org/wiki/August_Emil_Fieldorf

        Gość_gość_ak
        Zgłoś
        Odpowiedz
        • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          Został aresztowany 8 maja 1947 prawdopodobnie w mieszkaniu Heleny i Makarego Sieradzkich przy ulicy Pańskiej, do którego przyszedł, nie wiedząc o aresztowaniu jego właścicieli dzień wcześniej i utworzonym tam „kotle”[19][20]. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, m.in. przez jednego z najokrutniejszych śledczych Eugeniusza Chimczaka[21]. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka

          https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Pilecki

          Gość_gość_ak
          Zgłoś
          Odpowiedz
    • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 5

      Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

      W imię tych samych ideałów mordowali cywilów i grabili.

      Nie przesadzajcie z tym wychwalaniem.

      Gość
      Zgłoś
      Odpowiedz
      • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

        To nic, że ten "cywil" współpracował z Sowietami przeciw Polsce, prawda?

        Gość_ciemniak12
        Zgłoś
        Odpowiedz
        • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          Czyli jeżeli myślał inaczej niż oni...kulka ? Wpadamy z skrajności w skrajność. Ot Polska.

          Gość
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            Współpracę z sowietami, którzy dążyli do zabicia poczucia polskości nazywasz "myśleniem inaczej niż oni"? Myśleć inaczej to znaczy nie zgadzać się w poglądach, ale współpracę z kimś, kto dąży do wyniszczenia Twojego narodu należy nazwać zdradą...

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
          • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 466

            Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            Gość 13:30 Ci, którzy kolaborowali z Niemcami, wydawali Polaków i Żydów, też "tylko myśleli inaczej", np że "Żydzi to nie ludzie", albo, że "po co być bohaterem, jak będąc gnojem można żyć bezpieczniej". Za kolaborację groziła kara śmierci. Też niepotrzebna "skrajność"?

            Gość
            Zgłoś
            Odpowiedz
        • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 10

          Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          Zazdroszczę pewności w usprawiedliwianiu mordowania w imię idei, chociaż nie. Ja sie tego boje. Co ciekawe ów niezłomni nie byli tacy "niezłomni" jeżeli chodzi o współpracę z Niemcami. Przeciez na Brygadzie Świętokrzyskiej ciążą takie zarzuty. Ale moment, robili to przeciez w imię walki z Sowietami:-) Oj łatwo sie pogubić w tej niezlomnosci. Ale mity zawsze były potrzebne i zawsze będą. Najwyraźniej teraz młodzieży potrzeba mitu Żołnierzy Wyklętych. Szkoda tylko, że do jednego worka wrzuca sie żołnierzy faktycznie bohaterskich i tych którzy nie zasługują na pamięć jak chociaż "Bury". I jeszcze to dziwaczne gloryfikowanie NSZ i równanie go w zasługach z AK.

          Gość_Nieprzekonany.
          Zgłoś
          Odpowiedz
          • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            Współprace? Czasowy pakt o nieagresji nazywasz współpracą? Brygada Świętokrzyska wyzwoliła obóz koncentracyjny w Holiszowie co jest jedynym przykładem, aby oddział partyzancki wyzwolił jakikolwiek niemiecki obóz. Ponadto to do NSZ należy zlikwidowanie generała Kurta Rennera, który był NAJWYŻSZYM RANGĄ NIEMIECKIM GENERAŁEM ZLIKWIDOWANYM PRZEZ PODZIEMNE ARMIE SPOŚRÓD WSZYSTKICH KRAJÓW podczas II wś. Taka o to "współpraca"....

            Mruwa
            Zgłoś
            Odpowiedz
            • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

              "Cywil" współpracował z Sowietami jest beee ale Brygada Świętokrzyską mająca "pakt o nieagresji" z armia państwa ktore najechało nasz kraj i rozpoczęło wojnę jest cacy? Oj kiepsko ta argumentacja wygląda. Cywila trzeba było odstrzelić, a Brygadę Świętokrzyską gloryfikować? Wybacz nie przemawia to do mnie. Kiepska partyzantka z tej Brygady.

              Gość_Nieprzekonany.
              Zgłoś
              Odpowiedz
              • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                Dziwna rozmowa skoro dla Ciebie tożsamym jest sprzedawania informacji do wroga, które przyczyniają się do represji i śmierci wielu ludzi z czasowymi, notabene lokalnymi zawieszeniami broni, które pomogło uchronić setki polskich żołnierzy. Bez tej jak Ty to określiłeś "współpracy" nie byłoby Holiszowa (bynajmniej jeszcze nie wtedy).

                Przypominam Ci również, że wojnę rozpoczęły dwa kraje, mieliśmy dwóch wrogów, a w momencie marszu brygady na zachód było wiadomo, że wkrótce zostanie już tylko jeden. Działania Brygady były po prostu zdroworozsądkowe.

                Nie ma sensu, abyś upierał się przy swoim zdaniu w obliczu tak wielu źródeł na temat tamtych wydarzeń. Wystarczy trochę poczytać.

                Mruwa
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                  Zdroworozsądkowa współpraca z Niemcami. Jestem pod wrażeniem

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
              • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 25

                Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                A to przepraszam... Co zrobili sowieci 19 września 1939? Przyjechali na kawę i pączki? Oni nie najechali naszego kraju? Więc czemu nazywa się to agresją ZSRR na Polskę, a nie np. aktem przyjaźni polsko-sowieckiej? Czy to Niemcy po zakończeniu wojny zagarnęły sobie Polskę jako swoją republikę? Czy NKWD to były oddziały armii niemieckiej czy sowieckiej?

                Widzę, że niektórzy mają wyraźne braki w wiedzy na temat historii, zwłaszcza tej historii okresu I i II wojny światowej...

                Gość
                Zgłoś
                Odpowiedz
                • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                  chyba 17 września...

                  Gość_niedouczony profesor
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
                  • Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                    Nie ma to jak wytykać błąd, który wziął się tylko i wyłącznie z szybkiego pisania na klawiaturze... :)

                    Gość
                    Zgłoś
                    Odpowiedz
                • Post nadrzędny dla poniższego tego posta o numerze 283

                  Odp.: 1 marca - narodowy dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

                  Nie masz wrażenia że to zachodnie państwa dla swojego spokoju wepchnęły nas w łapy Sowietów.

                  Gość
                  Zgłoś
                  Odpowiedz
134 ... 29303132
Przejdź do strony nr
36 postów w tym wątku zostało wyłączonych z wyświetlania ze względu na sprzeczność z Zasadami Forum lub czasowo. Możesz wyświetlić wątek wraz z tymi postami.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
Losowa firma:
"Wesna-Probud" Sp. z o.o.
Branża: Spożywcze artykuły
Dodaj firmę