Ostrowiec Świętokrzyski - Widok na fragment miasta

Ostrowiec Świętokrzyski www.ostrowiecnr1.pl

Szukaj
Właściciel portalu


- Reklama -

Logowanie

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -
Zaloguj się, aby zbaczyć, kto jest teraz on-line.
Aktualna sonda
Czy w Ostrowcu Św. powinno się zlikwidować straż miejską?
Aby skorzystać
z mailingu, wpisz...
Korzystając z Portalu zgadzasz się na postanowienia Regulaminu.

Pomoc

Poniżej przedstawiamy ważne i często zadawane pytania związane z Forum. Odpowiedzi będą przydatne dla wszystkich osób, które chcą lepiej wiedzieć, jak działa Forum. Wyjaśniamy tu także niektóre z Zasad Forum.
Funkcjonowanie Forum
Czy jest dostępna możliwość, aby w wątkach, które założyłem, wypowiadali się tylko zalogowani Forumowicze?
Tak. Jako zalogowany Forumowicz, możesz ustalić w swoich Ustawieniach, kto może wypowiadać się w wątkach, które założyłeś. Możesz zadecydować, że będą to wszyscy Forumowicze, tylko zalogowani Forumowicze lub tylko zalogowani Forumowicze, którzy potwierdzają przypisanie adresu e-mail do swojej nazwy użytkownika.
Co się będzie działo z postami sprzecznymi z Zasadami Forum?
Każdy post, który będzie sprzeczny z Zasadami Forum, co w praktyce oznacza, że będzie: naruszał niektóre przepisy prawa, panujące obyczaje lub funkcjonowanie Forum - zostanie wyłączony z wyświetlania. Każdy będzie mógł sprawdzić, w jaki sposób autor posta złamał Zasady Forum. Dzięki temu będą dostępne czarno na białym przykłady postów, których na naszym Forum nie akceptujemy. Portal nie ma obowiązku wyłączać postów z wyświetlania, ani ochrony osób, które łamią prawo swoimi wypowiedziami.
Czy jestem odpowiednią osobą, aby zgłaszać posty sprzeczne z Zasadami Forum?
Tak, ponieważ każdy Forumowicz lub Czytelnik, dla którego Forum stanowi jakąś wartość, jest odpowiednią osobą, aby zgłaszać posty sprzeczne z Zasadami Forum. Jeśli zauważysz post, który jest sprzeczny z Zasadami Forum - zgłoś go. Czuj pełną swobodę przy zgłaszaniu postów sprzecznych z Zasadami Forum.
Jakie większe uprawnienia mają zalogowani Forumowicze?
 • Jeden zalogowany Forumowicz, który wcześniej dokonywał zgłoszeń, z których znaczna większość była zgłoszeniami poprawnymi, może wyłączyć czasowo z wyświetlania post lub cały wątek.
 • Kilku zalogowanych Forumowiczów, którzy wcześniej dokonywali zgłoszeń, z których spora część była zgłoszeniami poprawnymi, mogą wyłączyć czasowo z wyświetlania post lub cały wątek (kilku zalogowanych Forumowiczów, którzy dokonywali zgłoszeń głównie niepoprawnych, czyli np. zgłaszali posty zgodne z Zasadami Forum jako sprzeczne z Zasadami Forum, nie może wyłączyć czasowo z wyświetlania posta lub całego wątku).
 • Jeden zalogowany Forumowicz może wyłączyć czasowo z wyświetlania post w wątku, który założył.
 • Zalogowany Forumowicz może ustalić w swoich ustawieniach, kto może wypowiadać się w wątkach, które założył (np. wszyscy lub tylko zalogowani Forumowicze).
Znaczna większość moich postów oczekuje na weryfikację. Co zrobić, aby moje posty sporadycznie oczekiwały na weryfikację (aby wyświetlały się niemal zawsze bez weryfikacji)?

Posty każdego Forumowicza mogą oczekiwać na weryfikację. W przypadku jednych Forumowiczów dzieje się to często, a w przypadku drugich rzadziej czy wręcz wyjątkowo sporadycznie.

Aby posty Forumowicza wyjątkowo sporadycznie oczekiwały na weryfikację, powinien on napisać licząc od teraz minimum około 100 postów, wśród których żaden nie będzie sprzeczny z Zasadami Forum. Po napisaniu około 100 postów, wśród których żaden nie będzie sprzeczny z Zasadami Forum, posty Forumowicza będą przekazywane do weryfikacji wyjątkowo sporadycznie (np. od 1 do 5 postów na 100).

Napisanie przez Forumowicza posta sprzecznego z Zasadami Forum powoduje, że zwiększa się odsetek dodawanych przez niego postów przekazywanych do weryfikacji. Napisanie bardzo dużej ilości postów sprzecznych z Zasadami Forum (np. około 15% pośród 100 ostatnio napisanych postów lub więcej) może spowodować, że posty zaczną być czasowo wyłączane z wyświetlania.

Powyższe dotyczy zalogowanych użytkowników. Powyższe dotyczy także niezalogowanych gości, którzy używają podczas wypowiadania się na Forum tej samej przeglądarki na tym samym komputerze/tablecie/telefonie (uruchomionej w zwykłym trybie; nie w trybie: incognito, prywatnym itp.).

Napisałem post i został on wyłączony z wyświetlania. Dlaczego?
Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, przejdź do wątku, w którym Twój post był zamieszczony i kliknij/dotknij link "Pokaż wątek wraz z postami wyłączonymi z wyświetlania", który znajduje się pod postami. Po kliknięciu/dotknięciu tego linka wątek będzie wyświetlany w całości - wraz z postami wyłączonymi z wyświetlania. Obok każdego posta wyłączonego z wyświetlania będzie podany powód wyłączenia z wyświetlania.
Napisałem post i został on czasowo wyłączony z wyświetlania. Kiedy zostanie przywrócony do wyświetlania?
Post może zostać czasowo wyłączony z wyświetlania, gdy zgłoszeń dokona odpowiednia ilość uprawnionych użytkowników. Również moderator może wyłączyć czasowo z wyświetlania wszystkie oczekujące na weryfikację posty tego autora, który bardzo często łamie Zasady Forum. Treść posta czasowo wyłączonego z wyświetlania jest niedostępna. Post może zostać przywrócony do wyświetlania w ciągu kilku minut, godzin, dni od jego czasowego wyłączenia lub nigdy - zwłaszcza, gdy autor posta bardzo często łamie Zasady Forum.
Mimo zgłoszeń, post nadal jest wyświetlany. Dlaczego?
Post jest niewyświetlany, gdy został zgłoszony jako sprzeczny z Zasadmi Forum i jest sprzeczny z Zasadami Forum (zob. rozdział "Wyłącznie Postów z wyświetlania" w Zasadach Forum).
Dlaczego post oczekuje na weryfikację?

W marcu 2011 r. wprowadziliśmy weryfikację postów, ponieważ Forumowicze zbyt często łamali Zasady Forum, co powodowało gorsze funkcjonowanie Forum. Nie weryfikujemy wszystkich postów. Ogólna zasada przekazywania postów do weryfikacji jest następująca: im więcej postów dany autor napisał i im więcej jest wśród nich postów zgodnych z Zasadami Forum, tym rzadziej posty tego autora są weryfikowane; i odwrotnie: im więcej postów sprzecznych z Zasadami Forum, tym częściej posty są przekazywane do weryfikacji. Czas oczekiwania na weryfikację wynosi od 1 minuty do nawet kilkunastu godzin.

Zobacz także: Co zrobić, aby moje posty sporadycznie oczekiwały na weryfikację (aby wyświetlały się niemal zawsze bez weryfikacji)?

Jaki jest wpływ na działanie Forum moich zgłoszeń postów jako sprzecznych z Zasadami Forum?
Jeśli zgłosisz post jako sprzeczny z Zasadami Forum, a post ten będzie zgodny z Zasadami Forum, wówczas Twoje późniejsze zgłoszenia będą brane mniej pod uwagę. Ponadto posty autora posta (tego posta, który zgłosiłeś jako sprzeczny z Zasadami Forum, a okazał się on zgodny z Zasadami Forum) będą rzadziej oczekiwać na weryfikację.
Wstawiłem w poście adres strony internetowej, ale po wysłaniu posta adres nie został zamieniony na link. Dlaczego?
Brak zamiany adresu na link może zdarzyć się z kilku powodów:
 • strona internetowa pod podanym adresem jest już nieaktywna lub jej nie znaleziono;
 • strona internetowa pod podanym adresem wczytywała się bardzo powoli w trakcie dodawania posta;
 • adres strony internetowej zawiera znaki, które są błędnymi znakami adresu internetowego (np. polskie litery diakrytyczne);
 • adres „styka się” z innymi znakami, co uniemożliwoło jego poprawne ustalenie (np.: przed adresem nie wstawiono spacji; za adresem nie wstawiono spacji, tylko kropkę, przecinek, myślnik).
Pytania początkujących Forumowiczów
O czym pisać na Forum?
Możesz pisać na przeróżne dowolne tematy i decyzja należy tutaj do Ciebie.
My zachęcamy:
 • pisz na tematy związane z Ostrowcem, z tym co Ci się w Ostrowcu podoba, a co nie,
 • dziel się swoimi ostrowieckimi przeżyciami i wspomnieniami,
 • pytaj o usługi i firmy, szczególnie te z terenu Ostrowca,
 • informuj o ważnych wydarzeniach z Ostrowca.
Czym się różni wątek od posta?
To pytanie zadają sobie często osoby, które od krótkiego czasu wypowiadają się na forach internetowych. Wątek to pojedyncza rozmowa na Forum, która ma swój temat. Wątek składa się z pojedynczych wypowiedzi. Taka pojedyncza wypowiedź to post.
Jak znaleźć post nadrzędny dla danego posta?
W górnym lewym rogu każdego posta znajduje się tzw. łącznik do posta nadrzędnego, a więc do posta, na który dany post (podrzędny) odpowiada. Istnieje specjalny rodzaj łącznika, który jest linkiem do posta nadrzędnego, a więc wstarczy na niego kliknąć/dotknąć, aby przejść do posta nadrzędnego. Samo wskazanie kursorem na łącznik-link wyświetli początkowy fragment posta nadrzędnego (wyświetlenie początkowego fragmentu jest dostęne na urządzeniach wyposażonych w myszkę). Tak jak widać na rysunku poniżej.
Łącznik-link do posta nadrzędnego
Czym się różni usuwanie postów od wyłączania z wyświetlania?
Usunięcie posta oznacza, że nie ma już możliwości sprawdzenia, jaka była treść usuniętego posta, ani tym bardziej dlaczego został usunięty. Wyłączenie z wyświetlania oznacza, że post nadal istnieje i można się zapoznać z jego treścią, o ile nie zostały nałożone ograniczenia dostępu do posta wyłączonego z wyświetlania. Na naszym Forum informujemy dodatkowo, jaka zasada Forum została złamana przez autora posta. Na naszym Forum posty wyłączamy z wyświetlania od końca grudnia 2009.
Jak zgłosić sprzeczność posta z Zasadami Forum?
Kliknij/dotknij link "Zgłoś", który znajduje się przy poście. Po kliknięciu/dotknięciu otworzy się okno, w którym należy zaznaczyć, w jaki sposób post jest sprzeczny z Zasadami Forum.
Czy jeśli nie uzyskałem odpowiedzi w na moje pytanie w jednym wątku lub mój wątek nikogo nie zainteresował, to powinienem zakładać kolejny wątek na ten sam temat?
Zdecydowanie nie, ponieważ może to zostać uznane przez Forumowiczów i Czytelników za spam (powielanie niechcianych pytań/wiadomości) i taki powielony wątek zostanie zgłoszony przez Forumowicza lub Czytelnika jako sprzeczny z Zasadami Forum, ponieważ spam dezorganizuje działanie Forum.
Czy osoby, które ukrywają IP swojego komputera, są w pełni anonimowe?
Teoretycznie: tak. Praktycznie: najczęściej nie.
Na Forum znajduje się post, który moim zdaniem jest sprzeczny z Zasadami Forum. Dlaczego jest jeszcze wyświetlany?
Najprawdopodobniej dlatego, że post nie został jeszcze zgłoszony jako sprzeczny z Zasadami Forum lub dlatego, że jest zgodny z Zasadami Forum. Dopiero po otrzymaniu zgłoszenia, post może zostać wyłączony z wyświetlania, jeśli jest sprzeczny z Zasadami Forum.
Zachowania na Forum
Jestem właścicielem/przedstawicielem firmy. Chcę w jakiś sposób informować na forum o swoich usługach i produktach. Jak to zrobić?
Jeśli chcesz informować na Forum o usługach lub produktach, weź pod uwagę poniższe rady:
 • wypowiadaj się jako oficjalny przedstawiciel firmy;
 • nie podszywaj się pod rzekomego klienta Twojej firmy (Forumowicze bardzo szybko wyłapują takie zachowanie);
 • stawiaj Forumowiczom otwarte pytania na temat firmy, której jesteś przedstawicielem lub na temat całej branży, w której funkcjonuje Twoja firma;
 • nie zamieszczaj na Forum ogłoszeń, ponieważ jest to sprzeczne z Zasadami Forum.

Poniżej przestawiamy dwa przykłady - pozytywny i negatywny - pokazujące jak mógłby wyglądać post rozpoczynający wątek na temat przykładowego sklepu XYZ:
Tak: „Witajcie, jestem przedstawicielem sklepu XYZ i chcę zasięgnąć Waszej opinii na temat przeprowadzania promocji w sklepach spożywczych. Jakie promocje chcielibyście najchętniej spotykać w naszym sklepie? Właśnie wprowadziliśmy promocję: "10-ty produkt za darmo". Czy uważacie, że to dobra czy zła promocja?” - taki post rozpoczynający wątek angażuje Forumowiczów do rozmowy i może rozwinąć się bardzo ciekawie. Forumowicze mając świadomość, że rozmawiają z człowiekiem, który zna się na rzeczy (jest przedstawicielem firmy i branży), mogą chętnie brać udział w rozmowie i przekazywać Ci swoje uwagi. Zyskasz w oczach Forumowiczów i Czytelników Forum - mogą oni zostać Twoimi klientami.
Nie: „Słuchajcie! W sklepie XYZ 10-ty produkt jest za darmo. Byłem tam - super promocja.” - tego typu post ropoczynający wątek najczęściej irytuje Forumowiczów, którzy podejrzewają - w tym wypadku - sklep XYZ o próbę nachalnego przekonania ich do skorzystania z promocji. Ponadto, taki post nie jest zaczątkiem żadnej ciekawej rozmowy. Wątek z takim postem rozpoczynającym może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego - klienci mogą chcieć skorzystać z usług Twojej konkurencji.

Podsumowując: unikaj nachalnego informowania o produktach i podszywania się pod rzekomych klientów firmy. Angażuj Forumowiczów do dialogu na temat Twojej firmy lub branży, w której firma funkcjonuje. Jeśli chcesz poinformować o swoich usługach, zamieścić ogłoszenie w dziale Ogłoszenia lub dodaj firmę do działu Firmy i instytucje.

Na Forum opisano mnie i moją firmę w według mnie złym świetle. Jak zareagować?
Najprawdopodobniej najlepszą reakcją jest reakcja pisemna osoby, według której jest ona opisywana w złym świetle. Zazwyczaj osoba, która stawia inną osobę w złym świetle, robi to w poczuciu anonimowości. Reakcja podpisana imieniem i nazwiskiem zazwyczaj zbija z tropu osoby, które piszą na Forum w poczuciu anonimowości. Tak więc, jeśli uważasz, że opisano Ciebie w złym świetle, weź udział w rozmowie na Forum: wypowiedz się rzeczowo, podaj fakty i podpisz się (najlepiej imieniem i nazwiskiem lub jako zalogowany użytkownik - jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem Portalu).
Na Forum opisano mnie i moją firmę w według mnie złym świetle. Chcę bezwzględnie, aby usunąć te treści z Poralu. Co zrobić?
Art. 14 ust. 1 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (która określa obowiązki usługodawcy, którym jest właściciel portalu) mówi, że "Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.". W związku z przytoczonym artykułem oczekujemy, że otrzymamy urzędowe zawiadomienie lub wiarygodną wiadomść o bezprawnym charakterze treści wyświetlanych na Forum. Wiadomość wraz z danymi uwiarygadniającymi nadawcę (skan dowodu osobistego, skan wpisu firmy do ewidencji działalności gospodarczej, podpis elektroniczny) należy wysłać do właściciela portalu (dane kontatkowe dostępne są w zakładce Kontakt).
W jaki sposób można odnosić się na Forum do osób publicznych?
Na Forum można odnosić sie do osób publicznych w zakresie prowdzonej przez te osoby działalności publicznej. Pamiętaj jednak o Zasadach Forum, które zabraniają m.in. zwrotów agresywnych czy wyjawiających życie prywatne (zob. więcej w Zasadach Forum).
Dlaczego chęć wyciszenia bardzo krytycznych opinii na temat usług lub działalności danej firmy lub osoby doprowadza zazwyczaj do jeszcze większej fali negatywnych komentarzy na forach internetowych?
Fora internetowe wymuszają na firmach etyczne i odpowiednie zachowanie. Klienci firm lub obserwatorzy życia publicznego mają możliwość bardzo szybkiego upublicznienia i nagłośnienia tego, co dana firma lub osoba publiczna zrobiła w ich opinii źle. Jest to potężne narzędzie, które nie istniało przed powstaniem forów internetowych czy portali społecznościowych. Próby usuwania krytycznych wypowiedzi uznawane są przez opinię publiczną za próbę tuszowania niewygodnych faktów, co z kolei prowadzi do zazwyczaj jeszcze większej fali negatywnych komentarzy.
Ogólne pojęcia internetowe (dotyczące także for internetowych)
Co to jest netykieta?
Netykieta to zbiór zasad dobrego zachownia się w internecie, a więc także na forach internetowych. Polecamy dobry artykuł na temat netykiety.
Co to jest trollowanie?
Jako początkujący Forumowicz, musisz uważać, aby nie stać się, nawet niechcący, tzw. trollem internetowym. Polecamy dobry artykuł na temat trollowania.
Co to jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) to przemoc w internecie, która swoje źródło ma w poczuciu anonimowości niektórych internatutów. Ponieważ agresywny internata jest zazwyczaj osobą, która ma problemy emocjonalne, osobiste lub inne, to należy podejść do takiej osoby z dużą dozą ostrożności i pamiętać, że jego agresja, mimo że często w nas wymierzona i którą odczuwamy psychicznie, tak na prawdę fizycznie nam nie zagraża (fizycznie jesteśmy bezpieczni). Ale do kiedy? Jeżeli agresja nabiera charakteru osobistego (adresat agresji, gróźb, szykan wymieniany jest np. z nazwiska), wówczas można sprawę zgłosić na policji. Portal będzie wspierać osoby poszkodowane w takich sytuacjach (najszybciej jak to możliwe zostanie wydany adres IP policji lub innemu organowi, który może zarządać wydania adresu IP).
Prawo a forum internetowe
Co stanowi prawo na temat zniesławiania/pomawiania na forum internetowym?
Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w art. 212 k.k.
Z ogólnej interpretacji ww. artykułu wynika, że kto pomawia za pomocą środków masowego komunikowania (np. na forum internetowym) i zarzut uczyniony publicznie jest prawdziwy, to przestępstwa nie ma; jeśli natomiast zarzut jest nieprawdziwy, to przestępstwo jest i grozi za nie do 2 lat więzienia.
Powyższa interpretacja art. 212 k.k. nie jest poradą prawną.
Co stanowi prawo na temat zniesławiania osoby pełniącej funkcję publiczną?
W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 2008 r. stwierdzono, że art. 213 § 2 k.k. w zakresie odnoszącym się do przestępstwa z art. 212 § 2 k.k. w części obejmującej zwrot „służący obronie społecznie uzasadnionego interesu”, gdy zarzut dotyczy postępowania osób pełniących funkcje publiczne, jest niezgodny z art. 14 oraz art. 54 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji. Błąd ten naprawiono nowelizacją, dodając, iż nie tylko nie popełnia przestępstwa ten, którego zarzut służy obronie społecznie uzasadnionego interesu, ale i ten, którego zarzut dotyczy postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną.
Źródło: Wikipedia.org; data dostępu: 2010-09-17.
Czy właściciel/zarządca/moderator/administrator portalu ma obowiązek wyłączyć z wyświetlania z portalu zniesławienie/pomówienie (w rozumieniu art. 212 k.k.)?
Sąd Najwyższy wydał postanowienie w dniu 29 czerwca 2010 roku (sygn. akt I KZP 7/10) dotyczące m.in. tej sprawy. W uzasadnieniu Sąd pisze m.in.: "Stanu utrzymywania w sieci internet umieszczonej tam przez sprawcę treści zniesławiającej ustawa* nie uznaje za bezprawny.".
* Ustawa kodeks karny.
Czy fora internetowe działają w oparciu o ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną?
Tak.
Powyższe stanowisko nie jest poradą prawną.
Czy fora internetowe muszą działać w oparciu o ustawę o prawie prasowym?
Nie. W związku z tym na forach internetowych treści nie są prasą, dziennikiem, czasopismem itd. oraz właściciele forów oraz osoby piszące na forach nie są wydawcami, redaktorami, dziennikarzami itd. w rozumieniu tej ustawy.
Powyższe stanowisko nie jest poradą prawną.
Konstytucja pozwala mi na wolność wyrażania moich poglądów. Czy na Forum ostrowiecnr1.pl jest wolność wyrażania swoich poglądów?
Konstytucja stanowi: "Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" oraz "Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane". Działamy zgodnie z tymi regulacjami Konstytucji, wyłączamy z wyświetlania posty sprzeczne z Zasadami Forum po ich ukazaniu się, a nie prewencyjnie. Stosujemy natomiast utrudnienie (nie całkowite ograniczenie) dostępu do nowych postów, co do których istnieje spore prawdopodobieństwo, że mogą być sprzeczne z Zasadami Forum.
Powyższa interpretacja artykułów Konstytucji RP nie jest poradą prawną.
Czy są jeszcze inne przepisy prawa, które dotyczą publicznych wypowiedzi?
Mogą być takie przepisy prawa.
Czy portal może wydać adres IP autora posta prywatnej osobie lub firmie na prośbę tej osoby lub firmy?
Nie, ponieważ narusza to prawo dotyczące danych osobowych. Adres IP może zostać przekazany tylko uprawnionym organom lub innym podmiotom na żądanie uprawnionego organu.

- Reklama -
- Ogłoszenie społeczne -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -
- Reklama -
Losowa firma:
Magdalena Bęben Design
Branża: Biura projektowe
Dodaj firmę